1 runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych
Klub Miłośników Weteranów Rotor Olsztyn podaje kilka ważnych informacji46 Rotor... więcej
1,5% podatku od osób fizycznych
Szanowni Państwo!Trwa okres rozliczania dochodów za 2023 rok. Możemy wesprzeć... więcej
Fundacja Polskiego Związku Motorowego
Szanowni Państwo!Powstała w 2007 roku Fundacja Polskiego Związku Motorowego... więcej
Kalendarz MMSPP 2024
Znamy już kalendarz Mistrzostw Strefy Polski Północnej w Motocrossie na 2024r... więcej
Komunikat GKSM 4/2024 - Informacja odnośnie Motocrossu
GKSM przypomina, o obowiązku wynikającym z Zasad Rozgrywek Motocross :... więcej
Kursokonferencja sędziowska w Bydgoszczy 2-3 marca 2024
Uprzejmie informujemy, że w dniach 2/3 marca 2024 Główna Komisja... więcej
ROTOR RETRO TOUR FIVA WORLD RALLY 2024
Organizatorzy KMW Rotor Olsztyn otrzymał  oficjalny certyfikat od... więcej
Szkolenie kandydatów na sędziów klasy II w sporcie motocyklowym
Szkolenie jest kierowane do kandydatów na sędziów sportu motocyklowego... więcej
System Inside PZM w sporcie motocyklowym
Biuro Sportu i Turystyki PZM informuje, że w sporcie motocyklowym został... więcej
Szkolenie kandydatów na sędziów klasy II w sporcie motocyklowym
Szkolenie jest kierowane do kandydatów na sędziów sportu motocyklowego będących... więcej

RYWALIZACJA I EDUKACJA W BLASKU KSIĘŻYCA. NOCNE MISTRZOSTWA POLSKI BRD

2 - 4 października 2015r. przejdzie do historii bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Nidzicy po raz pierwszy w Polsce rozegrały się Nocne Mistrzostwa BRD. W rywalizacji o tytuły i medale brały udział 24 drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjów z całego kraju. Mistrzami w obu kategoriach okazali się gospodarze- pierwsze miejsca zarówno wśród szkół podstawowych jak i gimnazjalnych zajęli uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Nidzicy.

Przygotowywana od wielu miesięcy impreza, w której organizację i przygotowanie zaangażowane były dziesiątki osób okazała się wielkim sukcesem. Pierwsze Nocne Mistrzostwa BRD w Polsce przeszły do historii. Dwadzieścia trzy drużyny z całego kraju dobrze się bawiąc rywalizowały o tytuły mistrzów.

Dzień pierwszy- historyczne otwarcie w historycznej oprawie

Mistrzostwa rozpoczęły się już w piątek po południu. Uczestnicy i organizatorzy przemaszerowali ze Szkoły Podstawowej nr 3 do nidzickiego Zamku. Tam na Sali Rycerskiej odbyło się uroczyste otwarcie Turnieju oraz losowanie numerów drużyn. Prawdziwym rycerskim mieczem sędziowie drużyn przekłuwali balony z numerami. Uczestnicy byli bardzo podekscytowani niecodzienną oprawą sportowego wydarzenia. Po rozlosowaniu numerów, przemowach organizatorów i zaproszonych gości mali zawodnicy mogli zwiedzić piękny nidzicki zamek a także obejrzeć walkę rycerską. Wszystko to w historycznej oprawie pięknego, gotyckiego zabytku.

Dzień drugi - spektakularne zmagania turniejowe

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjaliści od samego rana mierzyli się z przygotowanymi konkurencjami. Testy: wiedzy oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej były wstępem do wieczornych zmagań w miasteczku  ruchu drogowego i na torze.

- Poziom, który prezentują ci młodzi ludzie robi duże wrażenie - powiedział Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego jednocześnie Wiceprezes ds. BRD ZO PZM w Olsztynie - Sędzia Główny Zawodów -  niejeden z dorosłych mógłby się od nich wiele nauczyć.

Organizatorzy postarali się, by do wieczora nie zabrakło atrakcji. Przed szkołą można było spróbować sił w symulatorze dachowania, obejrzeć replikę auta Mariana Bublewicza, czy porozmawiać z zawodnikami Motoklubu Olsztyn o motocrossie. Pogoda była tak dobra, jak nastroje uczestników i publiczności.

Wszyscy jednak czekali na główną atrakcję wieczoru - zmagania w miasteczku ruchu drogowego i na torze sprawnościowym. Kiedy w końcu nadszedł zmierzch, nidzicka szkoła zmieniła się niczym w bajce. Miasteczko ruchu drogowego zostało oświetlone reflektorami znajdującymi się na wysięgnikach. Dzięki temu, każdy zawodnik, który przejeżdżał przez tor, był „prowadzony” punktowym światłem, podczas gdy reszta miasteczka znajdowała się w ciemności. Efekt był niesamowity. Podobnie było w sali gimnastycznej, gdzie  uczniowie jeździli  po torze złożonym z czternastu przeszkód.

Przed szkołą rozstawiono telebim, gdzie na żywo można było oglądać, to co dzieje się i w miasteczku i na torze w sali.

Przejazdy odbywały się równolegle -  na zewnątrz i w szkole. W miasteczku ruchu drogowego, jako pierwsi rywalizowali uczniowie szkół podstawowych, w tym samym czasie gimnazjaliści pokonywali tor przeszkód w sali.

- Na torze sprawnościowym liczy się przede wszystkim precyzja, a nie czas – powiedział  mł. asp. Jarosław Bojarowicz z WRD KWP w Olsztynie - rowerzyści mieli do pokonania czternaście niełatwych przeszkód.

W czasie, gdy uczniowie rywalizowali policjanci drogówki opowiadali o tym, jak ważne jest używanie elementów odblaskowych na co dzień. Dzięki temu, że wszystko odbywało się wieczorem nie były to tylko teoretyczne informacje. Wszyscy na żywo mogli zobaczyć jak bardzo  jeden mały odblask może poprawić bezpieczeństwo.

Nocne zmagania zakończyły się  pokazem ratownictwa – strażacy wraz z ratownikami medycznymi przygotowali symulację wypadku drogowego.

Zarówno piesi, jak i rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Oprócz własnego rozsądku nie chroni ich nic. Jesienią sytuacja tej grupy diametralnie się zmienia. Dlaczego? Odpowiedzi należy szukać w policyjnych statystykach.

Grudniowe, poniedziałkowe popołudnie, pieszy po 60-tym roku życia, jezdnia lub przejście dla pieszych.

Tak w telegraficznym skrócie  wyglądał statystyczny obraz wypadków z udziałem pieszych w naszym regionie w ubiegłym roku.

W 2014 roku na drogach Warmii i Mazur doszło do  blisko 380 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosły  43 osoby, 332 zostały ranne. Najliczniejszą grupę wśród nich stanowiły osoby starsze- oni uczestniczyli w 108 wypadkach drogowych. W tej grupie najwięcej osób odniosło także obrażenia. Ogółem biorąc wypadków było mniej niż w 2013 roku, ale wciąż jest dużo do naprawienia.

Najtrudniejszy okres roku dla pieszych to niezmiennie czas od października do marca. Szybko zapadający zmrok, długie wieczory i często trudne warunki atmosferyczne  sprawiają, że  piesi mogą być praktycznie niewidoczni dla innych uczestników ruchu. W tym okresie najwięcej zdarzeń drogowych odnotowuje się  w godzinach 16-19 czyli wtedy, kiedy na dworze jest już ciemno. Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych w minionym roku doszło na jezdni. Na drugim miejscu znajdowało się przejście dla pieszych. 

Sami piesi swoim nieostrożnym zachowaniem także mogą stać się sprawcami  wypadków. W ubiegłym roku spowodowali prawie 120 zdarzeń, w których śmierć poniosło 12 osób, 107 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieostrożne wejście na jezdnię : przed jadącym pojazdem. 

Rowerzyści w 2014 roku uczestniczyli w 178 wypadkach, w których 7 osób poniosło śmierć a 172 zostały ranne. Najczęściej były to osoby  w wieku 40-59 lat, które uczestniczyły w zdarzeniu drogowym w obszarze zabudowanym, najczęściej na jezdni. Najwięcej wypadków z udziałem rowerzystów odnotowano w lipcu, najczęściej dochodziło do nich w piątki, a policyjne statystyki wskazują, że najwięcej tego typu zdarzeń miało miejsce między godziną 18 a 19.

Dzień trzeci - uroczyste podsumowanie i pożegnanie

Mistrzostwa zakończyły się w niedzielę. W nidzickiej hali widowiskowo- sportowej  padło mnóstwo ciepłych słów zarówno pod adresem uczestników, jak i organizatorów przedsięwzięcia. Było to naprawdę wielkie wyzwanie, by przygotować tak spektakularne wydarzenie. Udało się i Nocne Mistrzostwa Polski BRD przeszły do historii. Całość wydarzenia można podsumować jednym zdaniem - wspaniałe przedsięwzięcie o bardzo edukacyjnym wymiarze.

Zwycięzcami zostali:  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Nidzicy, którzy zajęli pierwsze miejsce. Na drugim uplasowała się drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Lipie (woj. dolnośląskie).Trzecie miejsce zajęła drużyna z Franknowa (woj. Warmińsko- mazurskie).

Wśród gimnazjalistów pierwsza była drużyna z Gimnazjum Nr 3 w Nidzicy, tu za nią byli gimnazjaliści z Czarnej z woj. podkarpackiego, a trzecie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum w Ropie z Małopolski.

Tytuł najlepszego gimnazjalisty przypadł Michałowi Masztafiakowi z Gimnazjum w Ropie. W młodszej kategorii mistrzem okazał się Jakub Długosz ze Szkoły Podstawowej w Koluszkach w woj. łódzkim.

Dobry pomysł, spełnione marzenie i realizacja przekraczające wszelkie oczekiwania

Jacek Gnidziński - na co dzień nauczyciel i koordynator Powiatowego Centrum Edukacji BRD przy Zespole Szkół nr 3 w Nidzicy - jest pomysłodawcą całego przedsięwzięcia. Od niedawna Członek Okręgowej Komisji BRD ZO PZM w Olsztynie.

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Komendant Powiatowy Policji w Nidzicy, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Olsztynie oraz Polski Związek Motorowy.

Zarząd Okręgowy PZM: