Baja Poland czeka na kibiców
Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na... więcej
Pierwsza zapowiedź Mistrzostw Polski Cross Country
Moto Klub Ostróda jest w trakcie przygotowań 7 i 8 rundy Mistrzostw Polski i... więcej
Mistrzostwa Strefy Polski Północnej w Motocrossie
Wdniu 28 sierpnia 2022  Moto Klub Lidzbark Warmiński zaprasza na 4 rundę... więcej
Piąta edycja Rajdu Replica & Classic
Z okazji 72. urodzin nieodżałowanego Mariana Bublewicza, Olsztyński Klub... więcej
2. Rajd ABRAM
21.08.2022r. Automobilklub Warmiński organizuje   2. Rajd ABRAM... więcej
3 runda Pucharu Polski Pitbike Offroad za nami
 W Wierzchucinie Królewskim było gorąco, szybko i jak zwykle wesoło!... więcej
XLIII FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU BRD DLA UCZNIÓW
W imieniu Polskiego Związku Motorowego, Krajowego Komitetu Organizacyjnego... więcej
III runda Dobre Sklepy Motocyklowe Puchar Polski Pit Bike w strugach deszczu
Mimo mało optymistycznych prognoz pogody,  blisko setka zawodników... więcej
Biuletyn Polskiego Związku Motorowego
Wakacje w pełni! Sezon motorsportowy jednak nie zwalnia.Za nami połowa sezonu.... więcej
Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego (PZM) został wybrany prezesem FIM Europe
Podczas Kongresu Europejskiej Federacji Motocyklowej (FIM Europe), który... więcej

Poznaliśmy najlepszych sportowców 75-lecia na Warmii i Mazurach

Aż trzech sportowców sportów motorowych wśród laureatów Najlepszych Sportowców 75-lecia na Warmii i Mazurach Marian Bublewicz, Krzysztof Hołowczyc i Stanisław Olszewski - Gratulacje !!!!

Znamy najlepszą dziesiątkę sportowców w plebiscycie z okazji 75-lecia sportu na Warmii i Mazurach. Złotą “dziesiątkę” wybierali czytelnicy portalu Wama-Sport, który wraz z Fundacją Olsztyński Laur Sportowy byli organizatorami plebiscytu.

 

Do pierwszego etapu zgłoszono 100 sportowców z Warmii i Mazur. I trzeba przyznać, że był to przekrój całego sportu na Warmii i Maurach po drugiej wojnie światowej. Przez ten długi czas doczekaliśmy się bowiem wielu sukcesów najwyższej miary – z tytułami mistrzów i medalistów olimpijskich włącznie.

Doczekaliśmy się wybitnych sportowców

Do drugiego etapu kapituła wybrała 25. sportowców i to oni wzięli udział w ostatecznym głosowaniu czytelników portalu Wama-Sport. Wyłoniono złotą „jedenastkę” (dwie osoby uzyskały tę samą liczbę). Nie zastosowano też hierarchii – po prostu mamy 11 zwycięzców – wspaniałych sportowców.

W uroczystości, która odbyła się w siedzibie WMARR-u, wzięli udział m.in. prezes Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu Zbigniew Lewicki, dyrektorzy szkół, szefowie związków sportowych, nestorzy życia sportowego w regionie. I oczywiście sportowcy.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin pogratulował organizatorom, że podjęli się tej niełatwej próby. Stwierdził, że Fundacja Olsztyński Laur Sportowy wykazuje dużą aktywność i stara się dbać o dziedzictwo tej dziedziny życia, która dla regionu zawsze była ważna, bo integrowała mieszkańców.

– W ubiegłym roku zadzwonił do mnie Janusz Porycki (wieloletni dziennikarz sportowy z Olsztyna, który o sporcie, nie tylko na Warmii i Mazurach, wie wszystko – red.) i przypomniał mi, że mija właśnie 75-lecie sportu w naszym regionie – wspomina Leszek Dublaszewski, prezes Fundacji Olsztyński Laur Sportowy, współorganizator plebiscytu.

– Uznaliśmy, że należy uhonorować naszych sportowców i nagłośnić to, że sport na Warmii i Mazurach ma już 75 lat. Przez te wszystkie lata doczekaliśmy się wybitnych sportowców. Bardzo się cieszę, że Eliasz Bartoszewicz (1936-2013 – red.), który w latach 50. i 60. odnosił największe sukcesy w boksie, również znalazł się w gronie najlepszej “jedenastki” – mówi Leszek Dublaszewski.

Wzruszenia nie kryli również wnuczka naszego najlepszego boksera Iga Goździkowska i jego brat Kazimierz, którzy odebrali statuetki. – Bardzo często wspominamy z rodziną dziadka i jestem z niego bardzo dumna. Sama uprawiam jeździectwo, więc muszę stwierdzić, że dziadek zaszczepił we mnie sport – mówi pani Iga.

Złota “jedenastka” sportowców z Warmii i Mazur

Eliasz Bartoszewicz

Najwybitniejszy w historii pięściarz Olsztyna, Warmii i Mazur. Przez całą wieloletnią karierę reprezentował barwy Budowlanych Olsztyn. Najwięcej sławy dostarczyły mu jubileuszowe XXX Mistrzostwa Polski rozegrane w 1959 roku w Poznaniu, kiedy w finale spotkał się z legendarnym Tadeuszem Walaskiem – olimpijczykiem, wschodzącą gwiazdą światowego boksu amatorskiego. Trzykrotny wicemistrz Polski. Brązowy medalista mistrzostw Polski.

Marian Bublewicz

Rodowity olsztynianin. Kierowca rajdowy, wicemistrz Europy z 1992 roku. Wielokrotny mistrz Polski (łącznie 21 tytułów). Twórca pierwszego w Polsce profesjonalnego teamu automobilowego (Marlboro Rally Team Poland). W 1992 znalazł się na liście priorytetowej „A” FIA, wśród 31 najlepszych kierowców rajdowych świata. Według „Auto Moto Sport” najlepszy polski kierowca rajdowy XX wieku. Patron ZSO nr 5 Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie.

Konrad Bukowiecki

Jeden z najlepszych zawodników w pchnięciu kulą na świecie. Multimistrz i rekordzista świata w kategoriach młodzieżowych. Wyjątkowy talent poparty ogromną pracą i fachową opieką szkoleniową ojca Ireneusza Bukowieckiego. Wychowanek PKS Gwardia Szczytno. Złoty medalista Halowych ME (2017), srebrny medalista ME (2018), złoty i srebrny medalista Uniwersjady (2019 i 2017). Olimpijczyk.

Stefan Grodzicki

Przez całą karierę związany z LKS Liski. Olimpijczyk z Monachium w skokach (1972) – 16. miejsce indywidualnie i 12. drużynowo. Specjalista w skokach i ujeżdżaniu. Dwukrotny mistrz Polski juniorów w skokach. Mistrz Polski w ujeżdżaniu (1976), czterokrotny wicemistrz. Trzykrotny wicemistrz Polski w skokach przez przeszkody.

Krzysztof Hołowczyc

Związany przez całą karierę z Olsztynem, wybitny kierowca i promotor rajdów samochodowych. Uczestnik rajdu Dakar (3. miejsce w 2015 roku). Mistrz Europy. Trzykrotny mistrz Polski i zwycięzca Rajdu Polski (3 razy), uczestnik Rajdowych Mistrzostw Świata, zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Terenowych.

Karol Jabłoński

Legenda polskiego żeglarstwa wodnego i lodowego. Wychowanek Bazy Mrągowo. Najbardziej utytułowany bojerowiec (multimedalista mistrzostw świata i Europy). O ile bojery traktuje jako hobby, zawodowo zajmuje się żeglarstwem morskim, specjalizując się w match racingu i regatach dużych jachtów. Jest jednym z najbardziej cenionych sterników na świecie.

Kacper Kozłowski

Zawodnik AZS UWM Olsztyn, związany z klubem przez całą karierę. Wielokrotny reprezentant Polski. Był w ekipie olimpijskiej w Pekinie (2008). W reprezentacji największe sukcesy odnosił w sztafecie 4×400 m. Brązowy medalista MŚ (Osaka 2007), złoty medalista HME (Belgrad 2017), Mistrz Europy wojskowych, wielokrotny medalista MP.

Stanisław Olszewski

Najwybitniejsza postać sportów motorowych Warmii i Mazur, jeśli chodzi o jednoślady. Dwukrotny mistrz Europy w rajdach Enduro (1979, 1980). 10-krotny mistrz Polski w motocrossie. 2-krotny mistrz Polski w Enduro i wicemistrz Pucharu Pokoju i Przyjaźni. Wielokrotny uczestnik sześciodniówki (zwycięzca w klasach). Posiadacz tytułu „Dżentelmena Sportu” – przyznany za postawę w czasie zawodów sześciodniówki. Swoje doświadczenia przekazywał młodym adeptom motocrossu i enduro. Dwa lata pracował jako kaskader.

Mirosław Rybaczewski

Wszystkie jego krajowe sukcesy związane są z AZS Olsztyn, który reprezentował przez 10 lat – od 1972 do 1982 roku. 3-krotny mistrz Polski, 3-krotny wicemistrz Polski, 2-krotny brązowy medalista (1975, 1982), 2-krotnie zdobywał Puchar Polski, 2-krotnie grał w finale PEZP, 167 razy wystąpił w reprezentacji Polski (1973 – 1980), złoty medalista MŚ w Meksyku (1974), złoty medalista IO w Montrealu (1976). Dwukrotny uczestnik Pucharu Świata (2. i 4. miejsce), wicemistrz Europy (1975). Najlepszy Polski siatkarz 1976 roku w klasyfikacji „Przeglądu Sportowego”.

Maciej Sarnacki

Przez całe sportowe życie zawodnik Gwardii Olsztyn z przerwą na studia w AZS AWF Warszawa. Wielokrotny mistrz i medalista Mistrzostw Polski w wadze powyżej 100 kg. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021). Srebrny medalista Uniwersjady (Shenzhen 2011), brązowy medalista tej imprezy (Kazań 2013), brązowy medalista mistrzostw Europy (Kazań 2016) w turnieju drużynowym. Medalista najbardziej prestiżowych turniejów o Puchar Świata.

Ryszard Szparak

Zawodnik Gwardii Olsztyn. Na początku lat 80. najlepszy polski płotkarz. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Moskwie (1980), w ME w Atenach (1982) – 4. miejsce w sztafecie 4×400 m, finalista mistrzostw świata – 400 m ppł. (Helsinki 1983), 3. miejsce w Pucharze Europy, 5-krotny mistrz Polski (1980–1984), rekordzista kraju. Dwukrotnie w dziesiątce rankingu Track and Field News jako specjalista na 400 m ppł. (1982, 1983).

 

źrógło: Facebook Fundacja Olsztyński Laur Sportowy

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: