Corocznie biorą w nim udział uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim z terenu województwa lubelskiego, uczący się w zawodowych szkołach specjalnych.
Organizatorami i koordynatorami projektu są członkowie ZESPOŁU ds. BRD SOSW NR 1 W LUBLINIE: Małgorzata Surdacka, Jacek Szyszka, Joanna Bidyńska, Agnieszka Kulińska.
Impreza została objęta patronatem MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO.
Ponadto przedsięwzięcie sponsorują:
- POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY ODZIAŁ OKRĘGOWY W LUBLINIE
- KURATORIUM OŚWIATY W LUBLINIE
- WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO W LUBLINIE
- KOMENDA MIEJSKA POLICJI W LUBLINIE WYDZIAŁ RUCHU DROGOWEGO
Turniej składa się z następujących konkurencji:
test jednokrotnego wyboru (rozwiązywany indywidualnie przez każdego uczestnika)
rozpoznawanie znaków drogowych ( drużynowo)
ustalanie pierwszeństwa przejazdu pojazdów przez skrzyżowanie (drużynowo)
przejazd rowerem po torze sprawnościowym przez jedną osobę z każdej drużyny
(slalom żmijkowy, ósemka, równoważnia, przewożenie przedmiotu, deska, bramka, zatrzymanie przed przeszkodą)
udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej (drużynowo).
W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło sześć 3-osobowych drużyn:
SOSW Karczmiska
SOSW Krasnystaw
SOSW Lublin
Zespół Placówek w Łukowie
SOSW Tomaszów Lubelski
SOSW Włodawa
Poszczególne konkurencje turnieju oceniała komisja w składzie:
Przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie – mł.asp. Jerzy Kiec
Ratownik medyczny - Marcin Szczęk
Dyrektor SOSW nr 1 w Lublinie - Marta Mendelska
WYNIKI TURNIEJU:
I MIEJSCE
SOSW LUBLIN
Barbara Kardaś, Karol Mroczek, Sławomir Ornal
Opiekunowie: Jacek Szyszka, Małgorzata Surdacka
II MIEJSCE
SOSW WŁODAWA
Izabela Mikulska, Patrycja Woźniak, Dawid Szaniawski
Opiekun: Irena Samoszuk
III MIEJSCE
SOSW TOMASZÓW LUBELSKI
Paszt Robert, Lizak Dawid, Kwiecień Elwira
Opiekunowie: Agnieszka Tyrka, Małgorzata Leńczuk
IV MIEJSCE
SOSW KRASNYSTAW
Weronika Mazurek, Patryk Lewandowski, Adam Markiewicz
Opiekunowie: Beata Sienkiewicz- Goławska, Agnieszka Derkaczewska-Bednaruk
V MIEJSCE
SOSW KARCZMISKA
Emil Stachurski, Mariusz Sygnowski, Marcin Floriański
Opiekun: Roman Kluziak
VI MIEJSCE
SOSW ŁUKÓW
Monika Kulikowska, Sebastian Czerwonogrodzki, Jan Strachota
Opiekunowie: Renata Mościcka, Grzegorz Celiński
Zwycięskie drużyny otrzymały bardzo atrakcyjne nagrody:
I MIEJSCE
PUCHAR ufundowany przez MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO
i nagrody indywidualne (odtwarzacze MP 4) ufundowane przez LUBELSKIE KURATORIUM OŚWIATY
II MIEJSCE
PUCHAR i nagrody indywidualne (odtwarzacze MP 4)
ufundowane przez WOJEWÓDZKI OŚRODEK RUCHU DROGOWEGO w LUBLINIE
III MIEJSCE
PUCHAR i nagrody indywidualne ( odtwarzacze MP 4)
ufundowane przez POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY ZARZĄD OKRĘGOWY w LUBLINIE
Pozostali uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami.
Wszystkim uczestnikom i opiekunom przygotowującym młodzież serdecznie dziękujemy za udział
i zapraszamy za rok!!!
Tekst Małgorzata Surdacka