Życzenia Wielkanocne 2024
Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,przepełnionych wiarą, nadzieją i... więcej
II Runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country - Bogumiłów - relacja
Wyniki II Runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country - Bogumilów - 17.03... więcej
Kalendarz imprez ZO PZM w Łodzi na rok 2024
Pobierz Kalendarz imprez 2024 ZO PZM w Łodzi
I runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country 2024 -03.03.2024 Nierada -relacja/wyniki
I runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country 2024 -03.03.2024 Nierada -... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 02.03.2024 - relacja
W dniu 02.03.2024 na terenie Motodromu w Łodzi odbyło się szkolenie dla sędziów... więcej
REGULAMIN RAMOWY MISTRZOSTW OKRĘGU ŁÓDZKIEGO W KJS / SUPER SPRINT 2024
REGULAMIN RAMOWY I KALENDARZ IMPREZMISTRZOSTW OKRĘGU ŁÓDZKIEGOWKJS / SUPER... więcej
Regulamin II runda MOŁ Cross Country 17.03.2024 Bogumiłów
Regulamin II runda MOŁ Cross Country 17.03.2024 Bogumiłów
Komunikat dotyczący szkolenia sędziów sportu samochodowego w dniu 02.03.2024.
Komunikat dotyczący szkolenia sędziów sportu samochodowego w dniu 02.03.2024.Z... więcej
REGULAMIN I runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country 2024 -03.03.2024 Nierada
REGULAMIN I runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country 2024 -03.03.2024... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 02.03.2024, Łódź
Szkolenie sędziów w sporcie samochodowym i kandydatów na sędziów w sporcie... więcej

XXVI Rajd Krajoznawczy KM „Energetyk” „Kłodawa - Płock 2022” - relacja

XXVI Rajd Krajoznawczy KM „Energetyk”
„Kłodawa - Płock 2022”

Na zakończenie sezonu turystycznego 2022 członkowie KM „Energetyk” przy Elektrowni Bełchatów, zorganizowali przy współudziale ZO PZM w Łodzi, Klubowy Rajd Krajoznawczy. Od 30 września do 1 października br. „motorowcy” z Bełchatowskiego „Energetyka” uczestniczyli w XXVI Rajdzie Krajoznawczym „Kłodawa– Płock 2022”. W rajdzie wzięli udział członkowie „Energetyka”, którzy mieli największy udział przy organizacji imprez turystycznych oraz w ratownictwie drogowym w tym roku. W imprezie wzięło udział 20 uczestników.

Trasa rajdu prowadziła przez Piotrków Trybunalski, Piątek i Tum do Łęczycy, gdzie była meta I-go etapu. W Tumie można było zobaczyć najstarszą polską kolegiatę romańską z XII wieku. Obecnie jest to Archikolegiata Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego w Tumie, zwana też archikolegiatą łęczycką. Należy do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce i ma status pomnika historii. W Łęczycy zwiedzano zamek, który został zbudowany przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego, najprawdopodobniej w latach 1357-1365, jest jednym z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Kolejnym etapem rajdu była Kłodawa, gdzie po chwilowym odpoczynku, na uczestników czekała kopalnia soli, w której 600 m pod ziemią znajduje się najgłębiej położona, udostępniona turystom, podziemna trasa turystyczna czynnej kopalni. Kopalnia soli w Kłodawie jest największym w Polsce producentem soli kamiennej, jedynym w kraju producentem naturalnej soli magnezowo-potasowej i jedynym w Europie producentem naturalnej soli różowej. Pod ziemią znajduje się 400 km podziemnych komór i chodników. Po wyczerpującym, trwającym 2,5 godziny zwiedzaniu przyszła pora na odpoczynek w pobliskim „Domu Górnika”. Pierwszy dzień rajdu zakończyła uroczysta kolacja, na której przeprowadzono quiz z wiedzy krajoznawczej. Największą wiedzą wykazała się kol. Elżbieta Antczak i zdobyła Puchar Prezesa KM „Energetyk” Sławomira Figury.

Drugiego dnia rajdu przewidziana była wycieczka do oddalonego o 80 km Płocka, który został założony w końcu X wieku i był jedną z głównych siedzib królestwa. W latach 1079–1138 pełnił rolę stolicy państwa polskiego. Na godz. 11-tą przewidziane było spotkanie z przewodnikiem, a pierwszym punktem zwiedzania był dom Władysława Broniewskiego.
Kolejnym miejscem spaceru po starówce było wzgórze Tumskie, z którego rozlega się piękny widok na Wisłę. Na rynku starego Miasta wysłuchano hejnału Płocka z wieży ratuszowej i nadszedł czas na chwilkę relaksu przy kawie i serniczku. Następnym punktem zwiedzania była Płocka Katedra i Muzeum Diecezjalne. Bazylika katedralna wzniesiona została w 1144 roku z fundacji biskupa Aleksandra
z Malonne. Wielokrotnie przebudowywana, zachowała jednak swoje pierwotne romańskie elementy. W Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag dwóch władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. W kruchcie – kopia słynnych brązowych, romańskich drzwi płockich, wykonanych dla katedry płockiej około 1154 roku w Magdeburgu.
Następnym obiektem była słynna „Małachowianka” – czyli najstarsza w Polsce szkoła średnia, założona w 1180 r. W budynku mieści się muzeum szkolne
z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej, a w gotyckiej wieży obserwatorium astronomiczne. Wśród uczniów szkoły byli m.in. Ignacy Mościcki – Prezydent II RP
i Tadeusz Mazowiecki – pierwszy Premier III RP, podróżnik Tony Halik oraz Jan Zumbach – dowódca legendarnego Dywizjonu 303.
Ostatnim punktem zwiedzania był Stary Rynek, który tak jak w przeszłości tętnił życiem, tak i teraz znajduje się tu mnóstwo sklepów i restauracji. Wykorzystali to Energetycy aby w pięknej scenerii zjeść posiłek.
Po obiedzie została jeszcze przejażdżka wokół Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A., który jest jedną z największych firm w tej części Europy
i potentatem na krajowym rynku paliw płynnych i produktów petrochemicznych.
Do Bełchatowa „motorowcy” powrócili ok. godz. 20-tej kończąc sezon turystyczno-rajdowy 2022.

Prezes Klubu
Sławomir Figura

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: