Okręgowe podsumowanie sezonu 2023
 Uroczyste podsumowanie sezonu Zarządu Okręgowego PZM Katowice wraz z... więcej
Zmarł Roman Makowski
Z przykrością informujemy, iż w wieku 66 lat na zawsze z tego świata odszedł Śp... więcej
Klasyfikacja Rajdowego Pucharu Śląska 2023
Informujemy o opublikowaniu nieoficjalnej klasyfikacji Rajdowego Pucharu Śląska... więcej
Szejowie wsiadają do Škody Fabii Rally2 evo na Rajd Barbórka
Jarosław i Marcin Szejowie zmieniają samochód. Załoga GK Forge LOTTO Rally Team... więcej
Klasyfikacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2023
Informujemy o opublikowaniu nieoficjalnej klasyfikacji Rajdowych Samochodowych... więcej
Rajd Śląska rundą FIA ERC – finał mistrzostw Europy 2024 na Śląsku
Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zatwierdziła kalendarz rajdowych... więcej
Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Południa 2023
Informujemy o opublikowaniu nieoficjalnej klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw... więcej
Zmiana wysokości składek członkowskich na 2024 rok.
Informujemy o zmianie wysokości składki członkowskiej obowiązującej w 2024 roku... więcej
Zgłoszenia na ORLEN OIL 47. Rajdu Cieszyńska Barbórka.
W dniach 17-18 listopada odbędzie się ORLEN OIL 47. Rajd Cieszyńska Barbórka.... więcej
Ankieta dot. samochodów startujących w Amatorskich Imprezach Samochodowych
Zespół Techniczny Głównej Komisji Sportu Samochodowego przeprowadza ankietę,... więcej

Rajdowym tempem do bezpieczeństwa dzieci

Kolorowe, warczące rajdówki robią wrażenie. Wizyty rajdowców i ich sprzęt budzą ciekawość najmłodszych. W ten sposób organizatorzy Rajdu Śląska – najważniejszej imprezy motoryzacyjnej w regionie wykorzystują sport samochodowy do edukowania dzieci oraz młodzieży i nie tylko…

Tegoroczny Rajd Śląska odbędzie się w dniach 8-10 września. Impreza z bazą na Stadionie Śląskim w Chorzowie jest nie tylko rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tym roku zawody zyskały międzynarodową rangę i zostały włączone do kalendarza europejskiego cyklu FIA ERT (European Rally Trophy). Inauguracyjną rundą był Rajd Valasska w Czechach (asfalt, 31 marca – 2 kwietnia), a finał zaplanowano w Niemczech, podczas Rajdu Lausitz (szuter, 2-4 listopada). W kalendarzu FIA ERT są m.in. tak znakomite i znane imprezy, jak Rajd Antibes (Francja, Lazurowe Wybrzeże), Rali Vinho de Madeira (Portugalia, Madera), Rajd du Valais (Szwajcaria) czy Rajd Czeskiego Krumlova (Czechy). W tym roku na awans do tego grona zasłużył również Rajd Śląska.

Rajd Śląska 2023 rozpocznie się od uroczystego startu w centrum Katowic. Na zamkniętych i profesjonalnie zabezpieczonych ulicach miasta odbędzie się także jeden z odcinków specjalnych rajdu. Pozostałe próby sportowe wytyczono na południu regionu. I właśnie w tej części województwa, organizatorzy (Fundacja Automobilistów) przeprowadzili w czerwcu szereg spotkań i prelekcji z uczniami szkół z miejscowości, przez które przebiega trasa rajdu.

- Wizyta rajdowców w szkole, możliwość obejrzenia wyczynowej rajdówki z bliska czy innego sprzętu, z jakiego korzysta się w tej dyscyplinę sportu budzą ogromne zainteresowanie najmłodszych. To doskonała okazja do tego, by trafić do nich z ważnym przekazem dotyczącym prawidłowych zachowań w ruchu drogowym. Podczas naszych spotkań dzieci i młodzież często pytają o to, kiedy będzie rajd i gdzie będzie można zobaczyć rajdówki w akcji. W odpowiedzi na te pytania uczymy ich zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego kibicowania. W ten sposób budujemy kulturę motoryzacyjną już od najmłodszych lat. Wiemy też, że takie działania wpływają nie tylko na najmłodszych. Dzieci potrafią wykorzystać przekazaną wiedzę również do tego, by bezpiecznych postaw i przestrzegania zasad uczyć… dorosłych – wyjaśnia Grzegorz Wróbel, prezes Fundacji Automobilistów, organizatora Rajdu Śląska.

W każdym spotkaniu uczestniczy kierowca rajdowy, który opowiada o tym, co trzeba zrobić by się ścigać w tym sporcie i z czego składa się jego wyposażenie. Dzieci mogą zobaczyć m.in. profesjonalne kaski i niepalny strój.

Wizyta to także świetna okazja do przypomnienia i przećwiczenia z najmłodszymi zachowań podnoszących ich bezpieczeństwo na drodze. Jednym z najważniejszych jest dbanie o odpowiednią widoczność. I właśnie dlatego na zakończenie każdego ze spotkań, wszyscy uczestnicy otrzymują kolorowe opaski odblaskowe, które zdecydowanie poprawiają widoczność pieszych, szczególnie jesienią i zimą.

Do tej pory Fundacja Automobilistów (organizator Rajdu Śląska) przeprowadziła pięć takich spotkań. 19 czerwca pilot rajdowy Marcin Naworol i przedstawiciele Fundacji spotkali się z uczniami dwóch szkół w Jastrzębiu-Zdroju (SP nr 15 i SP nr 17). Dzień później, wraz z organizatorami Rajdu Cieszyńska Barbórka i kierowcą Marcinem Górnym, przeprowadzono spotkania na terenie gminy Hażlach (w Pogwizdowie i Zamarskach). Z kolei 21 czerwca organizatorzy Rajdu Śląska, a także realizujący akcję „Katowice Motorem Bezpieczeństwa” kierowca Jarosław Szeja oraz radny miasta Katowice Dawid Kamiński, przekazali sporą dawkę motoryzacyjnej wiedzy uczniom SP nr 27 w Katowicach.

W planach Fundacji Automobilistów są kolejne takie spotkania, a także inne inicjatywy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: