Rajd Chorwacji 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski wracają na trasy Rajdowych Mistrzostw Świata!
W najbliższy weekend załoga LOTTO Matulka Rally Team przystąpi do drugiej rundy... więcej
Śląski MX Cup w Cieszynie
14 kwietnia 2024 roku Automobilklub Cieszyński na torze motocrossowym w... więcej
Ustalenia Komitetu Organizacyjnego Turniejów BRD i MTM
9 kwitnie br. w siedzibie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego... więcej
42. Rajd Valašská: pierwsze szlify Jakuba Matulki i Daniela Dymurskiego w samochodzie Rally2
W miniony weekend w Czechach rozegrany został 42. Kowax Valašská Rally ValMez.... więcej
I runda Motocyklowych Mistrzostw Śląska 2024
W dniach 27 - 28 kwietnia 2024 roku Automobilklub Śląski oraz DuszanTeam... więcej
Jakub Matulka i Daniel Dymurski treningowo w Rajdzie Valašská
Załoga LOTTO Matulka Rally Team w składzie Jakub Matulka i Daniel Dymurski w... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy "20 - lecie wstąpienia Polski do EU"
KMG JARZĄBEK zaprasza na Ogólnopolski Zlot Caravaningowy organizowany z okazji... więcej
Ogólnopolskie Szkolenie Sędziów Technicznych
 Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach przy współpracy z... więcej
Szkolenie dla sędziów sportu samochodowego
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach organizuje szkolenie dla... więcej

Jakub Matulka i Daniel Dymurski treningowo w Rajdzie Arktycznym przed JWRC

W połowie lutego Jakub Matulka i Daniel Dymurski rozpoczną swoje zmagania w Junior WRC. Rajd Szwecji poprzedzi jednak rozgrywany o dwa tygodnie wcześniej 59. Rajd Arktyczny, który załoga LOTTO Matulka Rally Team potraktuje treningowo, by jak najlepiej przygotować się do zmagań w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Jakub Matulka wraz ze swoim pilotem Danielem Dymurskim ruszają do dalekiej Laponii, by wśród śniegów i lodu rywalizować w 59. Rajdzie Arktycznym (1 – 3.02). Dla Polaków będzie to przetarcie przed Rajdem Szwecji (15 – 18.02), którym zainaugurują sezon na oesach Rajdowych Mistrzostw Świata w kategorii Junior WRC. Jakub Matulka w Laponii poprowadzi dobrze sobie znanego Forda Fiestę Rally3 obsługiwanego przez Grabowski Motorsport, a start w Rajdzie Arktycznym poprzedzą jeszcze dwudniowe testy w Rovaniemi.

Przede mną największe wyzwanie w dotychczasowej karierze, jakim będzie start w Junior WRC. Chcemy się z Danielem dobrze do tego przygotować, dlatego wyjeżdżamy całkiem daleko na północ. Muszę się dobrze „wjeździć” w rajdówkę i znaleźć najlepsze ustawienia pod zaśnieżone i oblodzone trasy, z którymi przyjdzie nam się mierzyć w Szwecji. Liczę, że te dwa dni testów, a później odrobina rywalizacji w Rajdzie Arktycznym zaprocentują – mówi Jakub Matulka Rajdowy Mistrz Polski 2023 w klasie 3.

Arctic Lapland Rally rozgrywany jest od 1966 roku i zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem lokalnych kierowców i kibiców. Przed laty triumfowali w nim tacy zawodnicy jak Marcus Grönholm, Kalle Rovanperä, Esapekka Lappi czy Emil Lindholm. W tym roku organizatorzy przygotowali dla uczestników prawie 204 kilometry rywalizacji podzielonych na dwanaście odcinków specjalnych.

Rywalizacja na odcinkach specjalnych rozpocznie się w piątek 2.02 około godziny 10:43 [czasu polskiego] od ponad 24-kilometrowej próby OS1 Aittajärvi, a następnie załogi ruszą na OS2 Mäntyvaara (3,5 km), z którym ponownie zmierzą się również na koniec dnia. Po serwisie zawodnicy będą walczyć na najdłuższym, piątkowym odcinku specjalnym OS3 Siikakämä Kivalo o długości ponad 27 kilometrów. Pierwszy dzień zmagań zamkną OS4 Kaihuavaara (20,01 km) oraz OS5 Mäntyvaara. Łącznie tego dnia załogi pokonają ponad 78 kilometrów oesowych.

Sobota będzie zdecydowanie dłuższa, gdyż organizatorzy wytyczyli zawodnikom siedem odcinków specjalnych dających razem ponad 125 kilometrów rywalizacji. Na pierwszą próbę tego dnia załogi wyjadą około 7:43 [czasu polskiego]. Otwierająca, sobotnie zmagania, pętla to trzy oesy: OS6 Aittajärvi (24,18 km), OS7 Siikakämä (26,15 km) i OS8 Ounasvaara (1,65 km). Po serwisie na kierowców i ich pilotów czeka nie lada wyzwanie, bo najdłuższa w całym rajdzie próba, 32-kilometrowy OS9 Sarriojärvi, który załogi pokonają ponownie również na zakończenie zawodów. Pomiędzy nimi zawodnicy zmierzą się jeszcze z dwoma stosunkowo krótkimi odcinkami: OS10 Patovaara (7,28 km) i OS11 Kemijärvi (2,40). Nieoficjalne wyniki zmagań powinniśmy poznać około godziny 18:00 [czasu polskiego].

Starty Jakuba Matulki wspiera Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO, a także Złomex S.A., TG Recycling, DB Logistic oraz Park Poniwiec.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: