Szkolenie Organizatorów Turystyki Caravaningowej PZM
Przypominamy turystom, że zgłoszenia uczestników na szkolenie Organizatorów... więcej
Podsumowanie sezonu 2019 ZO PZM Katowice
7 lutego 2020 roku w hotelu Gorczowski w Chorzowie odbyło się podsumowanie... więcej
Informacja dotycząca weryfikacji uprawnień OTC na 2020 rok
W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi przedmiotowego zagadnienia, ... więcej
Komunikat nr 3/2020 - Regulamin Organizatora Turystyki Caravaningowej PZM
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu Komunikatu nr 3/... więcej
Okręgowe Podsumowanie Sezonu 2019
Przypominamy zaproszonym na Okręgowe Podsumowanie Sezonu, że mija termin... więcej
Newsletter FICC - styczeń 2020
Informujemy o opublikowaniu pierwszego w 2020 roku wydania newslettera... więcej
Klasyfikacja RSPŚl. 2019 zatwierdzona
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego zatwierdziła klasyfikację Rajdowego... więcej
Kurs na licencje rajdową RN - 8-9.02.2020
W imieniu Automobilklubu Ziemi Tyskiej zapraszamy do udziału w kursie na... więcej
Jubileuszowe logo PZM
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje, że w związku z jubileuszem... więcej
Organizacja pucharów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego planuje w sezonie 2020 kontynuować... więcej

I i II RUNDA MISTRZOSTW POLSKI, PUCHARU POLSKI i CLASSIC TRIAL 2016

I i II RUNDA MISTRZOSTW POLSKI, PUCHARU POLSKI i CLASSIC TRIAL w Rogoźniku 14-15.05.2016

Inauguracja nowego sezonu Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Trial oraz Classic Trial odbyła się w drugi majowy weekend w Rogoźniku. Organizatorem zawodów był Auto Moto Klub Gliwice. Zawody odbyły się pod patronatem Wójta Gminy Bobrowniki p. Arkadiusza Ziemby oraz Starosty Będzińskiego p. Arkadiusza Watoły. Na pierwsze rundy zjechała się cała trialowa śmietanka z różnych regionów Polski i na starcie stanęło aż 86 zawodników!
Pomimo niezbyt optymistycznych prognoz, pogoda sprzyjała trialowcom! Wszyscy bali się tylko jednego: żeby nie zaczęło padać... wówczas kamienie na odcinkach specjalnych mogłyby okazać się istnym lodowiskiem.. ale na szczęście, tak się nie stało! W każdej z rund, zawodnicy w czasie pięciu godzin, mieli do pokonania  trzykrotnie pętlę na której znajdowało się 10 odcinków jazdy obserwowanej. Natomiast każdy odcinek  musieli pokonać według odpowiedniego dla danej klasy toru jazdy. Na każdym odcinku był sędzia oraz jego asystent (asystenci). Łącznie odcinki obserwowało dziesięciu sędziów z licencją P i dziesięciu asystentów z licencją O oraz ich pomocnicy.
Pierwszego dnia, przed startem dało się wyczuć napięcie sięgające Zenitu! Niestety przeniosło się to także na błędy, które popełniali zawodnicy. Na drugi dzień adrenalina ustąpiła miejsca skupieniu i wyniki był już zdecydowanie lepsze.

Emocjonująca i wyrównana walka rozegrała się w grupie A Mistrzostw Polski. W pierwszy dzień zawodów jednym punktem wygrał Michał Łukaszczyk, jednak nazajutrz  Gabriel Marcinów nie pozostał mu dłużny i role się odwróciły!  W efekcie po dwóch dniach zawodów na najwyższym stopniu podium stanął Gabriel Marcinów, reprezentujący barwy AMK Gliwice, zwyciężając o 1 punkt Łukaszczyka. W tej grupie po raz pierwszy od dłuższego czasu nastąpiły także małe roszady. Niestety na chwilę obecną karierę trialową zakończył Jakub Łukaszczyk , który w tym sezonie startuje w Mistrzostwach Polski Superenduro. Na jego miejsce do grupu A wszedł Daniel Gąsienica, dla którego start z najlepszymi polskimi trialowcami był na pewno nie lada wyzwaniem!

Najliczniej obsadzoną grupą w Pucharze Polski była klasa Otwarta, gdzie do rywalizacji stanęło aż 21 zawodników. Po długiej przerwie to Trialu powrócił Michał Łapka z BKM Silesia, który na koniec zawodów uplasował się na 2. pozycji. Na spore uznanie i podziw kibiców zasługiwali, jak zawsze zawodnicy Classic Trialu, którzy na swych kultowych maszynach dzielnie radzili sobie w terenie.  Natomiast nadzieją napawa nas fakt, iż w grupach Maluch i Młodzik  spora frekwencja, co z pewnością jest dobrą wróżbą na przyszłość!

Zawody przebiegły bezpiecznie i spokojnie poza drobnymi urazami. Na miejscu czuwał zwarty i gotowy personel medyczny, który w razie potrzeby spieszył udzielać pomocy. Należy podkreślić, iż zawodom przyświecał duch sportowej rywalizacji i przyjazna , wręcz rodzinna atmosfera! Zawodnicy wszystkich grup i klas, niezależnie od wieku, umiejętności i sprzętu dawali z siebie wszystko, dzielnie pokonując poszczególne przeszkody terenowe na wyznaczonych odcinkach pod baczym okiem sędziów.

To wspaniałe trialowe święto zakończyło się w niedzielne popołudnie wręczeniem pucharów i nagród dla najlepszych zawodników! Gratulacje dla zwycięzców!

Niestety po pierwszym dniu zawodów, wieczorem, zmarł Włodzimierz Herman, sędzia odcinka VI, członek TMSM Sparta Wrocław, zasłużony sędzia sportu żużlowego, motocyklowego i samochodowego.  Na koniec zawodów uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego  Włodzimierza Hermana...

Wypowiedzi zawodników:

Gabryś Marcinów grupa A MP:
"Nie były to trudne zawody... w pierwszy dzień minąłem strzałkę na jednym odcinku i ale co do mojej jazdy, to nie mam sobie nic do zarzucenia, jestem zadowolony. A jak nowy sprzęt? Fajnie, już się w niego wjeździłem... Myślę, że to dobry motor do wygrywania!  Jestem mega zadowolony! Był to dla mnie strasznie łatwy rajd, nie do końca takie lubię... , bo wtedy jest walka tylko na czas albo na jedną nogę.. no ale daliśmy radę.. ja i mój nowy motor. Bardziej jestem zmęczony psychicznie niż fizycznie. A co w sezonie? Na pewno planuję Czechy chcę zaliczyć trzy eliminacje Czech... bo na Mistrzostwa Europy trochę daleko, a na Mistrzostwach Czech jest wysoki poziom no i blisko więc na pewno pojadę tam potrenować!"

Janicki Krzysztof klasa Weteran PP:
"Pierwszy dzień nawet znośnie, nie było ciężko. 10 pkt. to nie najgorzej ale mogło być jeszcze trochę mniej....mam nadzieję, że jest to do odrobienia..."

Maciej Wojdyło Classic Trial:
"Jestem lekko zmęczony... 29 lat temu ostatni raz na motorze siedziałem i to jeszcze na 50 -tce a w tym roku sprawiłem sobie motocykl i pierwszy raz w życiu na takim dużym motocyklu i w takich zawodach startowałem, no i ukończyłem. Dla mnie to jest potężny sukces i jestem super zadowolony. Nie mówmy o wynikach....:

Paweł Ryncarz klasa Młodzik PP:
"Dzisiaj poszło mi świetnie, udało mi się zdobyć pierwsze miejsce, było ok i jestem bardzo zadowolony z siebie.. Jechałem na gas-gasie i złamałem tylko jeden błotnik..."

Anna Wygachiewicz grupa C MP:
"Moje przygotowania do Mistrzostw Europy? Dobrze.. po złamanym obojczyku treningi zaczęłam tak na prawdę w lutym i te zawody traktuję też treningowo.. jest rewelacyjnie, bardzo się stęskniłam za trialem po tym, jak jeździłam trochę super enduro. Jednak trial to moja najukochańsza dyscyplina!  Jak patrzę na swoją jazdę to na pewno jest dużo lepiej niż było i cały czas idę do przodu... najbardziej brakuje mi tego skupienia, żeby nie stawiać ciągle tych nóg, a jeśli chodzi o poziom to nie jest to już dla mnie trudne, skomplikowane tylko tutaj jednak liczy się precyzja i nad tym muszę jeszcze pracować żeby być precyzyjną i dokładną! Ale jest to kwestia doświadczenia, które w trialu wyrabia się latami!"
Plany? Najważniejsze są Mistrzostwa Europy Kobiet. Nie stać mnie niestety żeby jechać na wszystkie rundy dlatego otworzyłam na stronie  pomagam.pl/motoania taką zbiórkę funduszy, jakby ktoś chciał chociaż 5 zł wpłacić ... w tym sporcie finanse są bardzo ważne.. Ale jeśli pojawiły się Mistrzostwa Europy Kobiet w Polsce to nie mogę tego przegapić. A tak poza tym to treningowo chcę pojechać na enduro żeby się przygotować kondycyjnie..."

Łukaszczyk Michał grupa A MP:
"Ogólnie jestem zadowolony z siebie, treningi idą pełną parą.. Zawody fajne... wczoraj jechałem jak to każdy na pierwsze zawody w nerwach,  a dzisiaj już w mniejszym stresie.. chociaż zrobiłem kilka głupich błędów typu dawanie nóg na takich elementach gdzie można powiedzieć jest złe ustawienie na prostej, to dla mnie akurat jest wstyd. Jedną nogę miałem na drugim odcinku, gdzie trzeba było wyskoczyć na taką wielką skałę.. tam akurat musiałem się podeprzeć żeby się podratować,by nie mieć więcej punktów i ta noga była potrzebna ale pozostałe trzy to już były takie głupie że aż wstyd.. Ogólnie zawody fajne, łatwe bo nie padał deszcz ale jakby popadał deszcz to punkty inaczej by wyglądały, bo kamienie te są mega śliskie, bo akurat byłem tu trzy lata temu i padał deszcz, to jechało się po kamieniach, jak po lodzie... więc wszystko mogłoby się zmienić. A plany na sezon? No chciałbym w końcu wygrać Mistrza Polski, zdobyć go w generalce i w grupie A wystartować z koszulką numer 1! To jest mój plan i mam nadzieję, że się spełni to marzenie!

Jarosław Gieras - Kierownik Zawodów - Prezes AMK Gliwice:
"Jestem bardzo zadowolony i wdzięczny, że przyjechało tylu zawodników, bardzo mnie cieszy taka frekwencja. Zorganizowane przez AMK Gliwice w ciągu ostatnich 3 lat - 4 rundy Mistrzostw Strefy Pd-Zach. Polski Trial przyniosły efekty. Dziękuję bardzo zawodnikom, którzy tak licznie przyjechali na nasze zawody. Doszły  do mnie same pozytywne opinie dot. organizacji zawodów i konfiguracji odcinków, więc będziemy dalej kontynuować zawody w Rogoźniku, najbliższe zawody dobędą się 10 września i będzie to strefa południowo-zachodniej Polski Trial. Bardzo chcę podziękować  współpracownikom z AMK Gliwice w szczególności Karinie Żak i Tomaszowi Lewandowskiemu. Współorganizatorowi - Klubowi Motorowemu Górników i Energetyków w Bytomiu, w szczególności jego prezesowi Andrzejowi Wyrwichowi, również wielkie podziękowania dla ekipy Sparty Wrocław i prezesa Lucjana Korszka. Dziękuję również patronom honorowym: Wójtowi Gminy Bobrowniki Arkadiuszowi Ziembie, Staroście Będzińskiemu Arkadiuszowi Watole, Sponsorom firmir 3W Dystrybucja Budowlana oraz wszystkim, którzy wspierali te zawody". 

Lucjan Korszek Prezes TMSM Sparta Wrocław:
"W dniu wczorajszym odszedł od nas Włodzimierz Herman, członek Towarzystwa Miłośników Sportu Motorowego Sparta Wrocław,  który sędziował ogólnopolskie i międzynarodowe imprezy, strefowe i okręgowe, m.in. w sobotę uczestniczył w sędziowaniu odcinka jazdy obserwowanej nr IV. Wczoraj czuł się już trochę słabo, nie mniej jednak wysędziował zawody do końca i poszedł do hotelu. Tam zjadł bardzo skromną kolację  i po kolacji zrobiło mu się całkowicie słabo... zadzwoniliśmy po karetkę pogotowia i niestety w momencie przyjazdu pogotowia w przeciągu minuty, stracił przytomność... niestety nie przywrócono mu już życia... Z tego tytułu jest nam ogromnie przykro i ubolewamy nad tym . Miał lat dokładnie 70. Z przykrością zawiadomiłem najbliższą rodzinę... Będzie go nam bardzo brakowało..."

WYNIKI ZAWODÓW

MISTRZOSTWA POLSKI:

Grupa A:
1. Marcinów Gabriel (AMK Gliwice)
2. Łukaszczyk Michał (AMK Gorce Nowy Targ)
3. Gąsienica Daniel Jan (AMK Gorce Nowy Targ)

Grupa B:
1. Luberda Rafał (AMK Gorce Nowy Targ)
2. Hajduk Tomasz (Smok Kraków)
3. Martyna Krzysztof (Smok Kraków)

Grupa C:
1. Ryncarz Piotr (Smok Kraków)
2. Łanoszka Adam (Smok Kraków)
3. Buczek Józef (MKS Trial Ochotnica)

Klasa MŁODZIK:
1. Steskal Maciej (AMK Gorce Nowy Targ)
2. Ryncarz Krzysztof (Smok Kraków)
3. Susz Patryk (Stomil Dębica)

PUCHAR POLSKI:
Klasa AMATOR:
1. Śliwa Piotr (NZ)
2. Bugajewski Marcin (Sparta Wrocław)
3. Majtyka Sebastian (Smok Kraków)

Klasa WETERAN:
1. Ambrożewicz Mariusz (Sparta Wrocław)
2. Janicki Krzysztof (Sparta Wrocław)
3. Szlaga Stanisław (MKS Trial Ochotnica)

Klasa OTWARTA:
1. Gardoń Jacek (MKS Trial Ochotnica)
2. Łapka Michał (BKM Silesia)
3. Guroś Krzysztof (AMK Nowy Targ)

Klasa KOBIETY:
1. Boronowska Julia (BKM Silesia)
2. Janik Natalia (MKS Trial Ochotnica)
3. Majtyka Urszula (Smok Kraków)

Klasa MŁODZIK:
1. Ryncarz Paweł (Smok Kraków)
2. Marusarz Jan (AMK Nowy Targ)
3. Galica Hubert (AMK Nowy Targ)

Klasa MALUCH:
1. Żyznowski Miłosz (AP Kraków)
2. Nessmann Jan (Smok Kraków)
3. Bolek Jakub (Stomil Dębica)

CLASSIC TRIAL:
1. Łubkowski Zbigniew (Sparta Wrocław)
2. Styła Adam (Smok Kraków)
3. Jażdżewski Jarosław (Sparta Wrocław)

Puchar im. Tadeusza Góralczyka (znakomitego zawodnika trialowego z AMK Gliwice, którego pożegnaliśmy w zeszłym roku) otrzymał najlepszy zawodnik połączonych rund zawodów: Gabriel Marcinów AMK Gliwice.
Szczegółowe wyniki I i II rundy MP i PP Trial można pobrać TUTAJ

Autor relacji oraz zdjęć
Joanna Łakomy
PozaDrogami.pl

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: