Odszedł Marian Mroziński
W smutku i żalu zawiadamiamy, iż odszedł od nas kolega i przyjaciel śp. Marian... więcej
Kurs na licencję RN 20-21.02.2021 r. Tychy
Kurs na certyfikat i licencję RN 20-21.02.2021 r. Tychy Termin: 20-21.02.... więcej
Komunkat nr 1/2021 GKC PZM
Informujemy, że na stronie internetowej został opublikowany ... więcej
Grupa RallyN nabiera kształtu!
OKSS PZM w Katowicach sukcesywnie publikuje kolejne informacje nt. nowej grupy... więcej
Składka członkowska na 2021 rok.
Zgodnie z § 15 Statutu Polskiego Związku Motorowego każdy Członek... więcej
Opłaty za licencje zawodnicze i sędziowskie w 2021 roku
W dziale LICENCJE opublikowane zostały stawki za wystawienie i przedłużenie... więcej
Nowa kategoria i sześć rund
Już od kilku tygodni OKSS PZM w Katowicach intensywnie pracuje nad... więcej
Święta 2020
    
Regulaminy CMP, MKC, KAT PZM na 2021 rok
Informujemy, że na stronie internetowej zostały opublikowane regulaminy... więcej
Przerwa Świąteczno-Noworoczna
Uprzejmie informujemy, że w okresie Świąteczno-Noworocznym, tj. w dniach od 30... więcej

42 kilometry ścigania w Rajdzie Zamkowym

 

7. Rajd Zamkowy, czyli inauguracyjna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2017, odbędzie się za niecałe trzy tygodnie. Organizatorzy zawodów z bazą w Będzinie opublikowali już harmonogram imprezy. Zawodników, którzy zdecydują się wystartować w zaplanowanym na 14 maja rajdzie, czeka rywalizacja na dwóch trzykrotnie przejeżdżanych odcinkach specjalnych o łącznej długości 42 km.

Pierwsze zawody w cyklu, którego patronem jest Marszałek Województwa Śląskiego, rozpoczną się w niedzielę, 14 maja o 8 rano, od ceremonii startu zlokalizowanej w okolicy Królewskiego Zamku Będzińskiego. Następnie kierowcy ruszą na pierwszą z trzech pętli zaplanowanych przez organizatora, którym jest Automobilklub Zamkowy.
Każda z pętli będzie się składać z dwóch odcinków specjalnych. Pierwszym jest przebiegająca przez gościnne tereny Będzina i Dąbrowy Górniczej próba New-Tec o długości 6,64 km. Organizatorzy zadbali o to, by trasa tego odcinka była bardzo zróżnicowana - nie brakuje partii wąskich i krętych, a także szerszych i szybszych. Kierowcy będą musieli zmierzyć się z fragmentami, na których asfalt jest nierówny i podbijający, jak również partiami wytyczonymi po równych i przyczepnych drogach. Na dystansie oesu znajduje się także łącznik o nawierzchni szutrowej. Próba z pewnością będzie nowością dla zawodników, bowiem jej trasa została zmieniona w porównaniu do konfiguracji z sezonu 2015 i 2016.
Drugi z oesów – Mazda Mirai Motors – jest dłuższy i liczy 7,4 km, a rozgrywany będzie na terenie gminy Bobrowniki. Jest to zupełnie nowy odcinek, prowadzący trasami niewykorzystywanymi wcześniej w żadnej edycji Rajdu Zamkowego. Jak deklarują organizatorzy, charakterystyka tej próby fragmentami przypomina znane, lubiane i bardzo wymagające oesy z Rajdu Barbórka Cieszyńska. Widowiskową ciekawostką będzie 700-metrowy fragment odcinka wiodący po twardym szutrze.
Oprócz ciekawej trasy, Automobilklub Zamkowy planuje także inne atrakcje dla zawodników. Tradycją Rajdu Zamkowego jest licytacja 13. numeru startowego. Aukcja „trzynastki” odbywa się także w tym roku, a zebrane środki jak zawsze zostaną przekazane na cele charytatywne – trafią na konto Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie. Internetowa licytacja dostępna jest pod tym linkiem i potrwa do 8 maja, czyli dnia, w którym organizatorzy opublikują listę zgłoszeń.
Dodatkowo organizatorzy pracują nad zapewnieniem nagród dla zawodników. Jak deklarują, ich kompletna lista będzie podana w dniu odbioru administracyjnego o godzinie 16.

Dominik Ochojski, Dyrektor Rajdu Zamkowego:

- Staraliśmy się tak ułożyć trasę i harmonogram naszych zawodów, żeby tegoroczny Rajd Zamkowy był bardzo kompaktowy, ale jednocześnie ciekawy zarówno dla zawodników, jak i kibiców. Zaczniemy o 8 rano, następnie czeka nas zacięta rywalizacja na sześciu oesach, a zwycięzcę poznamy już około 15:30. Odcinki są bardzo zróżnicowane – ich charakterystyka zmienia się często, ale o to nam też chodziło. Chcieliśmy przygotować oesy, które będą wyzwaniem dla kierowców i dadzą im możliwość zdobywania kolejnych cennych doświadczeń. Gdy przyczepność i nawierzchnia co chwilę się zmieniają, to nie jest łatwo złapać dobry rytm jazdy. Dlatego jestem przekonany, że na trasach Rajdu Zamkowego czeka nas emocjonujące widowisko. Chciałbym zatem bardzo serdecznie zaprosić wszystkich zawodników do udziału w 7. edycji naszych zawodów. W tym roku w Mistrzostwach Śląska mamy pięć rund, więc w rywalizacji o tytuł będzie się liczył każdy punkt. Życzę załogom, żeby z Będzina wywieźli ich jak najwięcej. Planujemy też dodatkowe wyróżnienia dla zawodników. O szczegółach będziemy Was informować już wkrótce. Do zobaczenia!

Harmonogram 7. Rajdu Zamkowego (14 maja) – 1. rundy RSMŚl.:

 • 8:00 – ceremonia startu (Będzin)
 • 8:21 – OS1: New-Tec (6,64 km)
 • 9:14 – OS2: Mazda Mirai Motors (7,4 km)
 • 10:05 – Serwis A: 30 min. (Będzin)
 • 10:56 – OS3: New-Tec (6,64 km)
 • 11:49 – OS4: Mazda Mirai Motors (7,4 km)
 • 12:40 – Serwis B: 30 min. (Będzin)
 • 13:31 – OS5: New-Tec (6,64 km)
 • 14:24 – OS6: Mazda Mirai Motors (7,4 km)
 • 15:35 – ceremonia mety (Będzin)

Partnerami 7. edycji Rajdu Zamkowego są m.in.: Mazda Mirai Motors, InsideGarage, New-Tec, Cukiernia Tkacz, Fabryka Pana Grafika, OSiR Będzin oraz Taniachemia.eu.

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Śląska 2017 dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, a honorowy patronat nad cyklem objął Marszałek Województwa Śląskiego. Kalendarz mistrzostw tworzy pięć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

 • Rajd Zamkowy – 13-14 maja, Będzin;
 • Rajd Ziemi Bocheńskiej – 2-3 czerwca, Bochnia;
 • Rajd Wisły – 22-23 września, Wisła;
 • Rajd Śląska – 14-15 października, Chorzów;
 • Rajd Barbórka Cieszyńska – 17-18 listopada, Cieszyn.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: 
Słowa kluczowe: