Z ogromnym żalem zawiadamiamy
Z ogromnym żlem zawiadamiamy o śmierci w wyniku choroby naszego kolegi Marka... więcej
LENO W PRZÓDK - Nowy rajd na Kaszubach
W terminie 20-21.05. odbędzie się rajd organizowany przez autoKASZUBY (Bogdan... więcej
Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych Lębork, podsumowanie działalności
Jako Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych Lębork od lat niezmiennie pracujemy... więcej
Rekordowa zbiórka do puszki stacjonarnej WOŚP!
Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na stoisku PZM,... więcej
WOŚP 2023
Siema!Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już w tą niedzielę! W Gdańsku po raz... więcej
Ubezpieczenia sport 2023
Komunikat ZG PZM z dnia 21.12.2022 dot. Ubezpieczeń na rok 2023 z... więcej
Osobowość Roku 2022
Prezes Stowarzyszenia MOTO-KOCIEWIE-STG Tomasz Czapski, został nominowany do... więcej
Podsumowanie rozgrywek Mistrzostw Strefy Polski Północnej
Okręg Olsztyński jako Gestor Strefy Północnej, był organizatrem 10.12.2022... więcej
Inauguracja Pit - Bike Puchar Polski
2 grudnia w Toruniu odbyła się wspaniała uroczystość, związana z uchonorowaniem... więcej
V Bal Mistrzów Sportu Motorowego Okręgu Gdańskiego
W minioną sobotę w Hotelu Łeba & SPA odbył się V Bal Mistrzów Sportu... więcej

Motocyklowy finisz sezonu na Torze Poznań

Polscy motocykliści zakończyli sezon wyścigowy 2022. Na Torze Poznań odbyła się 4. runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski klas: Superbike, Superstock 1000, Superstock 600, Supertwin i Supersport 300, 4. runda Pucharu Polski klas: Sport 600/Sport 1000/Twin 650, 125 SP, Sport 250, Sport 300 i Classic oraz 5. runda Pucharu Markowego BMW M Cup. Ostatnia tegoroczna runda została okraszona nowym motocyklowym rekordem Toru Poznań, który podczas niedzielnego wyścigu w klasie Superbike ustanowił Christoffer Bergman. Podczas trzeciego okrążenia osiągnął czas 1:32.127!!

Jeszcze podczas piątkowych treningów z walki o tytuł Mistrza Polski został wyeliminowany Paweł Szkopek, który zaliczył upadek. Został odwieziony do szpitala i zabrakło go podczas dwóch ostatnich wyścigów w klasie Superbike. Podczas pierwszego z nich zwyciężył młodszy brat Pawła – Marek Szkopek, który na ostatnim okrążeniu wyprzedził Christoffera Bergmana. Na trzeciej pozycji finiszował Litwin Pladas Sarunas. W niedzielę Bergman nie dał się już wyprzedzić i wygrał pewnie, ustanawiając nowy rekord obiektu. Drugi był Marek Szkopek, a trzeci ponownie Litwin Sarunas. W klasyfikacji sezonu Marek Szkopek zgromadził 155,5 pkt., wyprzedzając Ireneusza Sikorę – 131 pkt. oraz Bergmana – 117,5 pkt. To na razie wyniki nieoficjalne, a trofea dla najlepszych zostaną wręczone podczas mistrzowskiej gali Polskiego Związku Motorowego za kilka tygodni.

Do ostatnich metrów toczyła się też walka o mistrzowski tytuł w klasie Superstock 1000. Przed ostatnią rundą Wojciech Wróbel i Grzegorz Hanuszewicz mieli po 101 punktów. Podczas pierwszego wyścigu Wróbel wyprzedził Hanuszewicza różnicą 2,2 sekundy. W drugim jego przewaga była wyraźna i dwoma zwycięstwami w Poznaniu zapewnił sobie tytuł mistrzowski. Drugie miejsce w klasyfikacji sezonu zajął Hanuszewicz, a trzecie – Wiktor Ostrowski.

W klasie Superstock 600 dwa zwycięstwa zanotował Jurand Kuśmierczyk, który tym samym przypieczętował swój triumf w tej klasie w sezonie 2022. Drugie miejsce wywalczył Artur Wielebski, a trzecie Wojciech Wieczorkiewicz.

W klasie Supersport 300 wygranymi podczas ostatniej rundy podzielili się Dawid Nowak i Kamil Barcik. W klasyfikacji sezonu tytuł zapewnił sobie Nowak (178,5 pkt.), a Barcik był drugi (170,5 pkt.). Na trzeciej pozycji uplasował poznański nastolatek Mateusz Molik (146 pkt.), również ustanawiając rekord w swojej klasie z czasem 1:44.871.

W klasie Supertwin 650 w siedmiu, spośród ośmiu tegorocznych wyścigów triumfował doświadczony Jacek Molik i zapewnił sobie tytuł mistrzowski w tym sezonie. I on może w swoim dorobku zanotować wykręcenie rekordu toru w swojej klasie z czasem 1:42.512.  Drugie miejsce w klasie wywalczył Krystian Paluch, a trzecie Tomasz Jagielski.

Rozstrzygnięcia zapadły też w Pucharze Polski. Dużo emocji wzbudzała rywalizacja w Pucharze Markowym BMW M Cup. Pierwszy wyścig wygrał Piotr Prendota, przed Pawłem Sobczykiem i Danielem Wachowskim. W drugim wyścigu zabrakło Prendoty (kontuzja podczas sobotniego wyścigu), a wygrał Oleg Pawelec przed Sobczykiem i Mateuszem Durynkiem. W klasyfikacji OPEN w sezonie najlepszy był Wachowski i w nagrodę będzie przez rok jeździł autem BMW. W klasyfikacji PRO zwyciężył natomiast Paweł Sobczyk.

W pucharowej klasie SP 125 najlepszy w sezonie okazał się Czech Matej Blazek (144,5 pkt.), na drugiej pozycji uplasował się Wojciech Michałek (116,5 pkt.), a na trzeciej – Michał Sterczała (75 pkt.). W klasie Sport 300 przez cały sezon świetnie jeździł Patrycjusz Widuch i on zwyciężył w klasyfikacji z dorobkiem 192,5 pkt. Na drugim miejscu Michał Żukierski (155,5 pkt.), a na trzecim – Konrad Filipowicz (141,5 pkt.). Do ostatnich metrów trwała walka w klasie Sport 600. Dwa ostatnie wyścigi wygrał Oskar Kalich i to wystarczyło do zajęcia drugiego miejsca w sezonie (172 pkt.). Triumfatorem okazał się natomiast Dawid Rzymek (175 pkt.), który na Torze Poznań dwa razy mijał linie mety z drugą lokatą. W klasyfikacji sezonu trzecie miejsce wywalczył Sylwester Byczkowski.

W klasie Sport 1000 w całym sezonie świetnie jeździł Michał Wesołowski i to on dwoma zwycięstwami w ostatniej rundzie przypieczętował swój triumf (200 pkt.). Sezon na drugiej pozycji zakończył Grzegorz Kocak (126 pkt.), a na trzeciej Michał Lalewicz (125 pkt.), którego zabrakło podczas ostatniej rundy.

W klasie Twin 650 dwukrotnie zwyciężył Marek Skoczylas, który wygrał zdecydowanie w całym sezonie (186 pkt.), wyprzedzając Damiana Zdanowicza (125 pkt.) i Przemysława Komajdę (94 pkt.).

W klasie Youngtimer 500, Adrian Witek wygrał klasyfikacje sezonu (187,5 pkt.), wyprzedzając Michała Blocha (133,5 pkt.) i Kamila Grochowskiego (99,5 pkt.). Z kolei w pucharze Honda CB250, triumfował Paweł Matuszewski (200 pkt.), przed Robertem Pichem (124 pkt.) i Łukaszem Szynkowskim (85 pkt.).

FOTO: Tomasz Szwajkowski

Zarząd Okręgowy PZM: 
Share