Eliminacje powiatowe BRD - aktualizacja z dn. 15.04.2024
Eliminacje powiatowe w powiecie bytowskim odbędą się w:Szkoła Podstawowa im. św... więcej
II Runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu
13 kwietnia br. w Elblągu na terenie Spółki PZM OZDG (Fiat, Jeep, Peugeot)... więcej
Szkolenie z Ratownictwa Drogowego dla Pracowników Toru Kartingowego w Gdańsku
W dniu wczorajszym, 11 kwietnia 2024 roku, pracownicy toru kartingowego w... więcej
Moto Kociewie STG wraca do przedszkola?
Dziś na zaproszenie Miejskiego Przedszkola w Skórczu Miejskie Przedszkole w... więcej
Pierwsza runad MSPP
Już za tydzień 14.04.2024 rozpoczynamy wielkie ściganie! W tym roku... więcej
Komunikat OKSM
KOMUNIKAT nr.1/2024 W celu ujednolicenia regulaminów zawodów strefowych... więcej
Komunikat Organizacyjny II Rundy NSMO
Komunikat OrganizacyjnyII Rundy NSMOElbląg, 13 kwiecień... więcej
Wesołego Alleluja!
Z okazji Świąt Wielkanocnych, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w... więcej
OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ MOTORYZACYJNY
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY 1. Eliminacje wojewódzkie: – odbędą się 20... więcej

Dekalog

16.01.br odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, którego głównym celem było opracowanie harmonogramu  i sposobu obchodów dni związanych
z  bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w 2024 roku.

Zaproszenie do współpracy przyjął Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Św. Krzysztofa w Gdańsku – Zdzisław RÓŻ, Prezes Fundacji Wschodzące Słońce w Gdańsku Mariusz Ruszkowski. Obradom przewodniczył vice prezes ZO PZM Gdańsk Rafał Ziółkowski.

Do wspólnego kalendarza obchodów zdecydowano wybrać i wpisać następujące uroczystości:

Dzień Modlitw za Kierowców, organizowany jest przez Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, we współpracy z MIVA Polska (stowarzyszenie/organizacja na rzecz misyjnych środków transportu), Komendą Główną Policji i Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wydarzenie zapoczątkowane w 2007 roku przypada w trzecią niedzielę wielkanocną, a jego celem jest modlitwa za kierowców i przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich poruszających się po drogach.

Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego-To święto jest stosunkowo młode, obchodzimy je od 2016 roku. W 2024 roku przypada 10 maja (piątek). Ogólnoświatowy Dzień Kierowcy Zawodowego powstał z inicjatywy dwóch organizacji: Organizacji Kierowców Zawodowych (UICR) oraz Organizacji Przewoźników Drogowych (IRU).
W święto kierowców zawodowych powinno się pamiętać o wszystkich kierowcach autobusów, tramwajów, trolejbusów, pociągów. To ogromna grupa zawodowa ludzi, którzy codziennie bardzo ciężko pracują a są niedoceniani, a często tez obiektem żartów.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy - Dzień ten jest obchodzony 25 lipca, tj. w dniu, w którym Kościół wspomina św. Krzysztofa – patrona kierowców i pasażerów. W tym dniu, w wielu kościołach, odbywa się święcenie pojazdów. Tydzień, w którym on przypada obchodzony jest jako Tydzień św. Krzysztofa.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych- Obchodzony jest w trzecią niedzielę listopada. W 2024 roku przypada 17 listopada. Po raz pierwszy obchodzony był Europejski  Dzień Pamięci - w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR.

W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Statystyki są tylko liczbami, jednak za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest poświęcony pamięci milionów zabitych oraz poszkodowanych w wypadkach drogowych, ich rodzinom, bliskim, a także najbliższemu otoczeniu. Hołd w tym dniu oddawany jest również zespołom ratunkowym, które niosą pomoc przy tego typu wypadkach i często jako pierwsze pojawiają się na miejscu zdarzenia. Organizowane są uroczystości kościelne, spotkania z rodzinami ofiar, koncerty, seminaria naukowe.

Wszelkie szczegóły dot. Obchodów wg powyższego kalendarza będziemy umieszczać systematycznie w komunikatach. Jednak już od dzisiaj apelujemy o odpowiedzialną jazdę, zarówno o przestrzeganie przepisów, jak i zachowywanie się zgodnie z dekalogiem kierowcy.

Warto więc znać 10 przykazań dla zmotoryzowanych:

Dekalog kierowcy

1. Nie będziesz egoistą na drodze!

2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi!

3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu św. Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować!

4. Szanuj pieszych!

5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy!

6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny!

7. Nie bądź brawurowy w prędkości!

8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo!

9. Pomagaj potrzebującym na drodze!

10. Przestrzegaj przepisy drogowe, szanuj pracę naszej Policji!

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: