Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca (16 października) – Ratuj życie, naucz się RKO!
16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, którego celem jest zwiększenie świadomości na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz edukacja społeczeństwa, jak skutecznie reagować w nagłych przypadkach. Każdego roku w Europie dochodzi do około 350 tysięcy przypadków nagłego zatrzymania krążenia – szybka reakcja świadków zdarzenia może uratować życie.
Dlaczego to takie ważne? Nagłe zatrzymanie krążenia może zdarzyć się wszędzie – w domu, pracy czy na ulicy. Każda minuta bez podjęcia działań ratunkowych zmniejsza szansę na przeżycie o 10%. Wykonywanie prostych ucisków klatki piersiowej do czasu przybycia ratowników medycznych może zwiększyć szanse na przeżycie nawet trzykrotnie!
Jak działać w sytuacji zatrzymania krążenia?
- Sprawdź, czy osoba reaguje – jeśli nie oddycha normalnie, zacznij działać.
- Wezwij pomoc (112) – natychmiast zadzwoń po pogotowie.
- Rozpocznij uciski klatki piersiowej – uciskaj klatkę piersiową na głębokość ok. 5-6 cm w tempie 100-120 ucisków na minutę.
Zostań bohaterem! Nauka resuscytacji jest prosta i dostępna dla każdego. Warto uczestniczyć w kursach pierwszej pomocy, organizowanych przez szkoły, zakłady pracy czy organizacje takie jak Polski Związek Motorowy. Dodatkowo wiele materiałów edukacyjnych dostępnych jest online – nauka RKO zajmuje tylko kilka chwil, a może uratować życie.
Przyłącz się do obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca i przypomnij bliskim, jak ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy! Razem możemy sprawić, że więcej osób wróci do życia.
Dziś w Urzędzie Miasta Gminy Szemud dzieci ze szkoły w Szemudzie i okolic wzięły udział w biciu rekordu Polski w przywracaniu czynności serca! Wydarzenie zostało zainicjowane przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku oraz Ratowników drogowych PZM, którzy udostępnili fantomy. Do akcji dołączyły również inne organizacje, które wsparły wydarzenie, udostępniając dodatkowe fantomy, co pozwoliło na jeszcze większy udział uczestników.
Całe wydarzenie zorganizowane było w ramach programu WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”, promującego edukację z zakresu resuscytacji. W akcji uczestniczyli także Szpitale Pomorskie, Ochotnicza Straż Pożarna w Szemudzie, OSP Bojano, OSP Łebno, OSP Częstkowo, OSP Przetoczyno, OSP Kielno, a także Żołnierze Batalionu Marynarki Wojennej w Wejherowie.
Czekamy na weryfikację rekordu przez WOŚP, ale prawdziwym sukcesem jest mobilizacja i zdobycie wiedzy, która może ocalić życie! Dziękujemy wszystkim organizacjom za wsparcie i zaangażowanie!