"Wygrywamy i przegrywamy jako drużyna"
"Wygrywamy i przegrywamy jako drużyna" - wypowiedzi po meczu Zdunek... więcej
ZMIANA DATY! Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w Cross -Country
Informujemy,że został zmieniony termin zawodów, których organizatorem jest... więcej
„MAŁY DAKAR” NA BAJA SZCZECINEK
Aż 101 pozycji liczą listy zgłoszeń do tegorocznej Baja Szczecinek. Ale nie... więcej
pas bezpieczeństwa przy pewnej prędkości nie uratuje nam życia
Zapraszamy do posłuchania ! https://radiogdansk.pl/audycje-rg/gosc-dnia-... więcej
kalendarz rozgrywek MIstrzostw Strefy Polski Północnej w Motocrossie
GKSM zatwierdziła zaktualizowany kalendarz rozgrywek MIstrzostw Strefy Polski... więcej
I i II runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w cross country
W miniony weekend dopiero po raz pierwszy odbyły się inauguracyjne zawody cross... więcej
NORDA Kaszebe
W dniu 7 czerwca 2020 roku, 7 członków Stowarzyszenia MOTO-KOCIEWIE-STG wsparło... więcej
Warunki prowadzenia zajęć/treningów sportowych, wydarzeń sportowych oraz współzawodnictwa sportowego
Stan prawny na dzień 02.06.2020r. Dokument do użytku wewnętrznego klubów... więcej
Dzień Dziecka :*
Wszystkim DZIECIOM w szczególności dzieciom sportów motorowych życzymy... więcej

Bezpieczni na drodze

Sprawozdanie z realizacji projektu innowacyjnego, interaktywnego programu edukacyjnego dla młodzieży Województwa Pomorskiego „Bezpieczni na drodze”.

I. Wprowadzenie

Pomysłodawcą, organizatorem i realizatorem programu „Bezpieczni na drodze” jest Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku. Program jest oparty na wieloletnim doświadczeniu Automobilklubu Orski z Sopotu, realizującego podobny, nieco okrojony, program od kilku lat.

W 2013 r., dzięki wsparciu Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Gminy Miasta Sopotu udało się poszerzyć program oraz objąć nim więcej szkół z terenu Województwa Pomorskiego.

II. Założenia programu „Bezpieczni na drodze”

Program oparty jest o wiedzę i doświadczenie ZO PZM w Gdańsku oraz stowarzyszeń w nim zrzeszonych. Podstawowym celem jest przekazanie młodzieży, w sposób jak najbardziej przystępny wiedzy o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Staramy się również przekonać młodzież, do tego, aby w przyszłości były świadomymi użytkownikami dróg, zarówno jako piesi, jak i kierowcy. Przez lata realizacji podobnych projektów, ZO PZM w Gdańsku, wykształcił rozwiązania najlepiej trafiające do młodych ludzi. Program został podzielony na dwie części:

1. teoretyczną – w ramach której młodzież poznaje podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jako pieszy i jako kierowca. Część teoretyczną prowadzą doświadczeni Policjanci i instruktorzy techniki jazdy oraz ratownicy drogowi. Każdy z nich ma doświadczenie w pracy z młodzieżą. Ta część wzbogacona jest o spotkanie z osobami, które są największymi autorytetami dla młodzieży, czyli ich rówieśnikami-zawodnikami sportów motorowych. Jedynie na marginesie należy wspomnieć, że pomorscy kartingowcy, choć w większości nie skończyli nawet 15 lat, są jednymi z najlepszych zawodników na świecie (co potwierdził na ostatnich zawodach Rotax Max Challenge Grand Final w Nowym Yorku Maciej Chrupek z gdyńskiego Automobilklubu Morskiego).

2. praktyczną – w ramach której młodzież może sprawdzić swą wiedzę nabytą podczas zajęć teoretycznych. W tej części programu, młodzież uczy się przez zabawę. Młodzi ludzie jeżdżą gokartami po specjalnie do tego przygotowanym torze kartingowym. W ten sposób uczą się stosować w praktyce podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a także mają możliwość – niekiedy po raz pierwszy w życiu – zapoznać się z pojazdem mechanicznym.

Doświadczenie ZO PZM w Gdańsku wskazuje, że ta konstrukcja programu zapewnia jego wysoką skuteczność. Dzieci nie nudzą się, ponieważ część teoretyczna nie przekracza 1 godz., a do tego uczą się poprzez zabawę, na którą w programie przewidziano ok. 1,5 godz. Skuteczność programu potwierdza zadowolenie uczestników, a także liczne podziękowania i rekomendacje dla ZO PZM w Gdańsku.

W roku 2013 programem zostało objętych 6 szkół w 3 miastach Województwa Pomorskiego. Łącznie w edycji programu w 2013 udział wzięło około 200 uczniów.

III. Wnioski płynące z realizacji programu

Po każdym spotkaniu odbyliśmy rozmowy z nauczycielami oraz uczniami na temat naszego programu. Rozmowy te potwierdziły, że tego typu projekty są bardzo potrzebne, ponieważ szkolny przedmiot „Wychowanie Komunikacyjne” nie jest realizowany. Owszem, teoretycznie w oparciu o podstawę programową można go realizować jako jeden z tematów w ramach lekcji zajęć technicznych. W żadnej ze szkół z którymi prowadziliśmy zajęcia nie był program zrealizowany. Program musi być realizowany przez osoby z przygotowaniem w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, których szkoły nie posiadają. My ponadto wprowadzamy go w sposób atrakcyjny dla młodzieży wykorzystując możliwości interaktywnego podejścia do tematu.

Uczestnicy szkoleń, zarówno młodzież, jak i nauczyciele byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w programie. Jako jego główny atut wskazywano najczęściej podział spotkań na dwa bardzo atrakcyjne bloki tematyczne: teoretyczny i praktyczny.

O sukcesie naszego programu świadczą podziękowania, rekomendacje, deklaracje i prośby o dalszą współpracę w tym zakresie.

IV. Promocja Województwa Pomorskiego i działalności Pomorskiej Rady BRD

W ramach programu prezentowaliśmy uczestnikom działania BRD Pomorskiej Rady BRD, PORD-u i Urzędu Marszałkowskiego w zakresie BRD oraz informowaliśmy o jej wsparciu w realizacji projektu.

 

 

 

min. fot. Chris Parfitt, Creative Commons (CC),
https://www.flickr.com/

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: 
Share