Gdańsk - Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych
GŁUPIA ŚMIERĆ. Pamiętaj! W naszym kraju przejście dla pieszych jest miejscem... więcej
Spotkanie Prezesów
Dnia 14 listopada 2019 roku w Hotelu Cztery Brzozy w Gdańsku odbyło się... więcej
Kierowca autobusu bohaterem
Marek Kamm członek Stowarzyszenia MOTOKOCIEWIE - STG, nieprzypadkowo nazwany... więcej
JAK PRZYSTĄPIĆ DO POLSKIEGO ZWIĄZKU MOTOROWEGO
CZŁONEK RZECZYWISTY PZM – osoba fizyczna:Każda osoba chcąca... więcej
WP - Sportowe Fakty pisze o naszym Zakończeniu Sezonu
Zapraszamy do lektury: https://sportowefakty.wp.pl/moto/851497/bal-... więcej
Automobilklub Elbląski obchodził swoje 40lecie
Zarząd Automobilklubu Elbląskiego informuje, że w bieżącym roku był... więcej
Rafał Ziółkowski - Gościem Dnia Radia Gdańsk
Zapraszamy do posłuchania!https://radiogdansk.pl/audycje-rg/gosc-dnia-radia-... więcej
Zaproszenie na ostantni w tym sezonie rajd klasyków
Bez wątpienia to impreza jedyna w swoim rodzaju. Halloween to wciążmłode święto... więcej
Northgate Logistics - sponsorem III Balu Mistrzostw Sportu Motorowego Okręgu Gdańskiego
Utrzymanie się w czołówce profesjonalnych organizacji logistycznych oraz... więcej
Szkolenie dla pracowników autostrady!
W dniu 03.10.2019 Ratownicy drogowi PZM, wzięli udział w części praktycznej... więcej

Bezpieczni na drodze

Sprawozdanie z realizacji projektu innowacyjnego, interaktywnego programu edukacyjnego dla młodzieży Województwa Pomorskiego „Bezpieczni na drodze”.

I. Wprowadzenie

Pomysłodawcą, organizatorem i realizatorem programu „Bezpieczni na drodze” jest Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w Gdańsku. Program jest oparty na wieloletnim doświadczeniu Automobilklubu Orski z Sopotu, realizującego podobny, nieco okrojony, program od kilku lat.

W 2013 r., dzięki wsparciu Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Gminy Miasta Sopotu udało się poszerzyć program oraz objąć nim więcej szkół z terenu Województwa Pomorskiego.

II. Założenia programu „Bezpieczni na drodze”

Program oparty jest o wiedzę i doświadczenie ZO PZM w Gdańsku oraz stowarzyszeń w nim zrzeszonych. Podstawowym celem jest przekazanie młodzieży, w sposób jak najbardziej przystępny wiedzy o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Staramy się również przekonać młodzież, do tego, aby w przyszłości były świadomymi użytkownikami dróg, zarówno jako piesi, jak i kierowcy. Przez lata realizacji podobnych projektów, ZO PZM w Gdańsku, wykształcił rozwiązania najlepiej trafiające do młodych ludzi. Program został podzielony na dwie części:

1. teoretyczną – w ramach której młodzież poznaje podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jako pieszy i jako kierowca. Część teoretyczną prowadzą doświadczeni Policjanci i instruktorzy techniki jazdy oraz ratownicy drogowi. Każdy z nich ma doświadczenie w pracy z młodzieżą. Ta część wzbogacona jest o spotkanie z osobami, które są największymi autorytetami dla młodzieży, czyli ich rówieśnikami-zawodnikami sportów motorowych. Jedynie na marginesie należy wspomnieć, że pomorscy kartingowcy, choć w większości nie skończyli nawet 15 lat, są jednymi z najlepszych zawodników na świecie (co potwierdził na ostatnich zawodach Rotax Max Challenge Grand Final w Nowym Yorku Maciej Chrupek z gdyńskiego Automobilklubu Morskiego).

2. praktyczną – w ramach której młodzież może sprawdzić swą wiedzę nabytą podczas zajęć teoretycznych. W tej części programu, młodzież uczy się przez zabawę. Młodzi ludzie jeżdżą gokartami po specjalnie do tego przygotowanym torze kartingowym. W ten sposób uczą się stosować w praktyce podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a także mają możliwość – niekiedy po raz pierwszy w życiu – zapoznać się z pojazdem mechanicznym.

Doświadczenie ZO PZM w Gdańsku wskazuje, że ta konstrukcja programu zapewnia jego wysoką skuteczność. Dzieci nie nudzą się, ponieważ część teoretyczna nie przekracza 1 godz., a do tego uczą się poprzez zabawę, na którą w programie przewidziano ok. 1,5 godz. Skuteczność programu potwierdza zadowolenie uczestników, a także liczne podziękowania i rekomendacje dla ZO PZM w Gdańsku.

W roku 2013 programem zostało objętych 6 szkół w 3 miastach Województwa Pomorskiego. Łącznie w edycji programu w 2013 udział wzięło około 200 uczniów.

III. Wnioski płynące z realizacji programu

Po każdym spotkaniu odbyliśmy rozmowy z nauczycielami oraz uczniami na temat naszego programu. Rozmowy te potwierdziły, że tego typu projekty są bardzo potrzebne, ponieważ szkolny przedmiot „Wychowanie Komunikacyjne” nie jest realizowany. Owszem, teoretycznie w oparciu o podstawę programową można go realizować jako jeden z tematów w ramach lekcji zajęć technicznych. W żadnej ze szkół z którymi prowadziliśmy zajęcia nie był program zrealizowany. Program musi być realizowany przez osoby z przygotowaniem w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, których szkoły nie posiadają. My ponadto wprowadzamy go w sposób atrakcyjny dla młodzieży wykorzystując możliwości interaktywnego podejścia do tematu.

Uczestnicy szkoleń, zarówno młodzież, jak i nauczyciele byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w programie. Jako jego główny atut wskazywano najczęściej podział spotkań na dwa bardzo atrakcyjne bloki tematyczne: teoretyczny i praktyczny.

O sukcesie naszego programu świadczą podziękowania, rekomendacje, deklaracje i prośby o dalszą współpracę w tym zakresie.

IV. Promocja Województwa Pomorskiego i działalności Pomorskiej Rady BRD

W ramach programu prezentowaliśmy uczestnikom działania BRD Pomorskiej Rady BRD, PORD-u i Urzędu Marszałkowskiego w zakresie BRD oraz informowaliśmy o jej wsparciu w realizacji projektu.

 

 

 

min. fot. Chris Parfitt, Creative Commons (CC),
https://www.flickr.com/

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: 
Share