Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
W ramach obchodów Światowego Dnia Ofiar Wypadków Drogowychsię 17 listopada w... więcej
kolejnych 18 ratowników drogowych
W miniony weekend instruktor ratownictwa drogowego ZO PZM na zlecenie... więcej
XVIII Międzynarodową Konferencję „Współczesne Oblicza Bezpieczeństwa” BRD, Ratownictwo, Pierwsza pomoc
W imieniu Sygnatariusza Europejskiej Karty Bezpieczeństwa RuchuDrogowego... więcej
ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR WYPADKÓW DROGOWYCH
Światowy Dzień PamięciOfiar Wypadków Drogowychsobota, 18 listopada 2023 roku,... więcej
obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Fundacja dla Dziecka i Rodziny „Wschodzące Słońce” z Gdańska od... więcej
Szkolenie z ratownictwa drogowego
Wczoraj, sopoccy municypalni przeszli szkolenie w zakresie udzielania pierwszej... więcej
Powiększa się sportowa rodzina Energi
 Z logo gdańskiej firmy na kombinezonach i motocyklach zobaczyć będzie... więcej
Zgłoszenia do kalendarza 2024 - sport mtocyklowy
Szanowni Państwo,W związku ze zbliżającym się końcem sezonu 2023 w... więcej
Podsumowanie sezonu 2023 sportu motocyklowego w ZG
Główna Komisji Sportu motocyklowego informuje że nadanie tytułów i wręczenie... więcej
Podsumowanie klasyfikacji gen. NSMO 2023
Zarząd Automobilklubu Elbląskiego informuje, że w bieżącym roku na zlecenie... więcej

48 zgłoszeń do samochodowego 26. Grand Prix Sopot–Gdynia

Przesunięcie o miesiąc -  w porównaniu z tradycyjnymi sierpniowymi terminami rozgrywania Grand Prix Sopot-Gdynia - nie wpłynęło znacząco na frekwencję zawodników, zgłoszonych do 7 i 8 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. To właśnie nad morzem rozstrzygać się będzie końcówka wyścigowego sezonu, więc nie mogło zabraknąć wszystkich, którzy walczą o miejsca na podium, zarówno w trzech  klasyfikacjach generalnych, jak i poszczególnych klasach.

48 zgłoszonych samochodów będzie można oglądać zarówno podczas piątkowego Badania Kontrolnego pod ERGO Areną w Gdańsku, jak i podczas uroczystej parady wszystkich startujących , która przejedzie z ERGO Areny Areny pod hotel Sofitel Grand Sopot o godz. 19:45.

Po 6 rundach GSMP zdecydowanym liderem klasyfikacji generalnej GSMP Kat 1

( samochody z nadwoziem zamkniętym)  jest Waldemar Kluza, zwycięzca Kat 1

w polskiej rundzie FIA EHC ( Mistrzostwa Europy FIA w Wyścigach Górskich)

w Limanowej,   który również w Sopocie pojawi się czarnym Mitsubishi Lancerem EVO AMS, z potężnym, ponad 1200-konnym silnikiem. Drugi w „generalce” Grzegorz Rożalski ( Mitsubishi Lancer EVO IX) stoczy ciekawy pojedynek z zajmującym na razie pozycję trzecią weteranem wyścigów, Romanem Baranem, który wprawdzie dysponuje słabszą wersją Lancera, ale potrafi do perfekcji wykorzystać trudną technicznie sopocką trasę wyścigu i…warunki pogodowe. Za plecami pierwszej trójki powalczą mający niewielką stratę punktową do Rożalskiego i Barana Gabriel Kubit

 ( Lotus Exige KMS) i Sebastian Stec ( Mitsubishi Lancer EVO VI). Liderującego

w klasyfikacji aut z napędem na tylną oś czeka jeszcze jeden pojedynek, z wiceliderem tej klasyfikacji Jędrzejem Szcześniakiem, dysponującym szybkim Lamborghini Hurracan Super Trofeo.

W Kategorii Narodowej klasyfikowani są kierowcy samochodów z utraconą homologacją międzynarodową. Również tu jest bardzo ciasno w klasyfikacji generalnej: Nieobecność w Sopocie lidera, Arkadiusza Borczyka, będzie starał się wykorzystać wicelider, Janusz Jania ( Honda Integra Type R).

I wreszcie GSMP Hist. Tu liderem jest niezawodny Wojciech Myszkier ( VW Golf), rodem z Trójmiasta, za Jego plecami rywalizować będą Kamil Handl ( BMW E 30) i Jakub Zalega ( VW Golf), których dzielą zaledwie 2 punkty.

Organizator wyścigu, Automobilklub Orski, wystawia w tych zawodach aż 8 kierowców. Wśród nich m.in. jeżdżący autem  z silnikiem Diesla  Leszek Orzechowski ( Seat Ibiza), Christian Zaleski, który w grupie aut historycznych pokaże Porsche 911 5C RS, wicelider Kl. 5b Sebastian Matuszewski ( Honda Civic Type R), pierwszy polski Mistrz Europy w Rallycrossie  Krzysztof Groblewski ( VW Golf) , kierowca jedynego w tym roku w sopockiej stawce Fiata 126 p Eric Czajor czy Mateusz Kuczyński ( Suzuki Swift, GSMP Hist.), dzielący w motorsporcie pasję kierowcy, organizatora zawodów  i sędziego wyścigowego.

Tradycyjnie raz w roku na wyścigu górskim obejrzeć będzie można przejazdy Michała Sowy ( Ford Fiesta), pokazującego się głównie w Sopocie, rajdowego Forda Escorta Cosworth przywiezie  Michał Łusiak, startujący na co dzień w Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Rajdowego Peugeota 208 RC CHMM przywiezie nad morze Piotr Ilnicki, testując możliwości szybkiej adaptacji rajdówki do roli auta wyścigowego.

Dla kibiców obserwujących zawody, organizatorzy z Automobilklubu Orski przygotowali liczne atrakcje: od możliwości przejazdu po trasie wyścigu z doświadczonymi kierowcami sportowymi ( tzw. Race Taxi), przez możliwość obserwowania przedwyścigowej odprawy zawodników ( po piątkowej paradzie przed hotelem Sofitel Grand Sopot) po konferencję prasową ( zaraz po odprawie).

Puchary dla najlepszych kierowców 26. Grand Prix Sopot-Gdynia kierowcy będą odbierać w niedzielę na rondzie u zbiegu ulic Jacka Malczewskiego i Oskara Kolberga, gdzie zlokalizowano także trybunę i Strefę Kibica), zaś najszybsi kierowcy wymienionych  klasyfikacji generalnych swoje nagrody odbiorą w muszli koncertowej  przy sopockim molo, gdzie będzie jeszcze jedna okazja do zobaczenia aut wyścigowych.

26. Grand Prix Sopot-Gdynia, objęli  Patronatami Honorowymi:

Mieczysław Struk,  Marszałek Województwa Pomorskiego, Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu, Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni, Alain Mompert, Honorowy Konsul Francji na Pomorzu.

Szczegóły dotyczące zawodów i towarzyszących im wydarzeń znaleźć można na stronie www.akorski.pl oraz w mediach społecznościowych klubu i wyścigu ( np. Facebook).

Wyniki online dostępne będą na stronie internetowej www.wyniki-online.pl.

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: