biuro zamknięte
W dniu 19.10.2021r. biuro ZO PZM nieczynne!
I runda Mistrzostw Polski Motocykli Zabytkowych
W wrześniowy weekend (24-26.09) w Łebie, na terenie ośrodka Holiday Resort... więcej
Zakończenie MSPP
W niedzielę w Lipnie zakończyliśmy rywalizację w MSPP w sezonie 2021. Poniżej... więcej
Time Attack Automobilklubu Morskiego
5 czerwca na Autodromie Pomorze odbył się pierwszy Time Attack ... więcej
Szkolenie na Ratownika Drogowego dla Istruktorów Nauki Jazdy, kierowców autobusów oraz taksówek
"Przejdę przez ten świat tylko jeden raz. Dlatego cokolwiek mogę zrobić... więcej
Relacja z Klasyków na torze - 19 IX 2021
W niedzielę 19 września na Autodromie Pomorze w Pszczółkach odbyła się druga i... więcej
Dzień Chłopaka
Pozostań sobąi uparcie dąż do celu,nigdy nie trać nadziei,mój bliski... więcej
Bałtycki Rajd Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych
W najbliższy weekend (24-26.09) zapraszamy do Łeby na Bałtycki Rajd Runda... więcej
Rajdowcy pożegnają tragicznie zmarłą Agnieszkę Pyrę
W środę, 22 września, trójmiejska brać motorsportu spotka się na parkinguMapka... więcej
Pożegnanie Agnieszki Pyra
Msza Św. odprawiona będzie w najbliższą sobotę 18 września o 11:30 w kościele... więcej

24. Grand Prix Sopot – Gdynia

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski weszły w finałową fazę. O ile rok temu 23. Grand Prix Sopot – Gdynia rozpoczynało krótki (zaledwie trzy wyścigi) sezon, o tyle tegoroczne zawody rozpoczną finałowe rozgrywki sezonu.

Do 24. Grand Prix Sopot – Gdynia zgłosiła się rekordowa liczba 73  kierowców; o tym, ilu stanie na starcie w sobotę zadecyduje stawienie się do piątkowego Odbioru Administracyjnego i pozytywne przejście technicznego Badania Kontrolnego, które odbędą się od godz. 14.30 na parkingu pod Ergo Areną w Gdańsku .

Rekord liczącej 3050 m trasy, od 2018  wciąż należy do Michała Ratajczyka (Mitsubishi Lancer), i wynosi 1:21, 997. Aby osiągać takie rezultaty, kierowcy musza pokonywać krętą  trasę Sopot – Gdynia ze średnią prędkością przekraczającą 125 km/h! W tym roku władze Sopotu poprawiły asfalt na nierównym fragmencie trasy (przed Rondem, u zbiegu ulic Oskara Kolberga I Jacka Malczewskiego, co doskwierało zarówno mieszkańcom tej części miasta jak i – podczas wyścigów – zawodnikom.

W stawce pojawili się wszyscy zawodnicy walczący o tytuły mistrzowskie; małe różnice punktowe po rozegranych dotychczas 8 Rundach GSMP, zarówno w klasyfikacji generalnej jak i w poszczególnych klasach pokazują, jak bardzo wyrównany jest ten sezon. Organizowane przez Automobilklub Orski  zawody mają kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięć w GSMP 2021: zawodnikom pozostały już tylko trzy wyścigi  ( oprócz nadmorskiej imprezy jeszcze jedne zawody na Słowacji i wrześniowy finał w Korczynie k. Krosna).

14 sierpnia, podczas podjazdów treningowych i wyścigowych 9 Rundy GSMP podziwiać będziemy wszystkich 5 kierowców, którzy w klasyfikacji generalnej GSMP 2021 mają  arytmetyczne szanse na tytuł mistrzowski. Na trasie zobaczymy lidera klasyfikacji, Daniela Stawiarskiego (89 pkt, Mitsubishi Lancer), Waldemara Kluzę (  87 pkt Skoda Fabia), Piotra Parysa (84 pkt Ford Fiesta), Michała Ratajczyka ( 80 pkt Mitsubishi Lancer) i Mariusza Steca ( 70 pkt Ford Fiesta). Jest o co walczyć: zwycięzca rundy otrzymuje 20 punktów.

Równie „ciasno” jest w poszczególnych klasach, do których zaliczani są kierowcy. W najmocniejszej klasie 1 wyrównane szanse mają wspomniani Kluza, Stawiarski i Ratajczyk, w pozostałych ciekawą sytuację notujemym.in.  w Kl. 2b, gdzie rywalizować o prymat będą prowadzący Bartłomiej Madziara (BMW 58 pkt) z Bartoszem Grzeleckim  (BMW 46 pkt), Kl. 4 a, w której Krzysztof Chorąży (Mitsubishi Lancer, 42 pkt)  będzie starał się dogonić Herbiego (Mitsubishi Lancer, 47 pkt) Kl. 5a w której trapiony wcześniejszymi usterkami Maciej Serafin ( Renault Clio Sport) traci zaledwie 5 punktów do Piotra Staniszewskiego (Honda Integra). W najliczniej obsadzonej w tym sezonie klasie 5b z powiększająca się przewaga lideruje kierujący Hondą Civic Piotr Ilnicki.

Niewątpliwą atrakcją  dla kibiców będzie rywalizacja tzw. Cross Cars, małych, lekkich pojazdów napędzanych silnikami motocyklowymi. Tego typu auta zadebiutowały w przejazdach pokazowych właśnie w Sopocie i w tym sezonie zostały dopuszczony do normalnej rywalizacji sportowej. Odnotować warto jeszcze start jedynej zawodniczki w stawce GSMP 2021, Anny Gańczarek-Rał (Honda Civic, która w Sopocie debiutowała w 2018 r. oraz Leszka Orzechowskiego (Seat Ibiza Cupra) z Automobilklubu Orski,  kierującego jedynym autem z silnikiem Diesla. Najpopularniejszym modelem samochodu, który pojawi się na trasie jest…najmocniejszy Mitsubishi Lancer, na liście zgłoszeń zarejestrowano aż 11 tych aut, w których moc silnika waha się od 400 do 800 KM.

Obejrzymy także przejazdy aut historycznych, wśród nich przepiękne Porsche 911 Piotra Zaleskiego, który kilka dni temu zakończył z powodzeniem zmagania podczas Marma 30 Rajdu Rzeszowskiego. Wyjątkowym widokiem będzie na pewno pojawiający się tylko podczas sopockich wyścigów Mercedes W 107 Juliusza De Marco, o objęcie fotela lidera w klasyfikacji GSMP Hist. powalczy Jakub Zalega (VW Golf).

Gospodarze z Automobilklubu Orski wystawiają w tym roku mocną reprezentację, składająca się aż z 13 zawodników! To kolejny rekord sopockiego wyścigu.

Szczegóły dotyczące zawodów znaleźć można na stronie www.akorski.pl www.gsmp.pzm.pl oraz na profilach facebookowych ( wpisując Grand Prix Sopot Gdynia – profil wyścigu lub gsmp.pzm.pl – oficjalny profil GSMP). Tradycyjnie rezultaty śledzić będzie można na stronie www.wyniki-online.pl

 

Harmonogram zawodów:

13 sierpnia, piątek:

14:30 – 19:00 Odbiór Administracyjny

15:00 – 20:00 Badanie Kontrolne

 

14 sierpnia, sobota,  9 Runda GSMP

10:00 1 Podjazd Treningowy

30 min. Po 1 Podjeździe Treningowym  -  2 Podjazd Treningowy ( ok. 11:30)

12:45 – 13:15 uroczyste otwarcie zawodów (Rondo przy ul. Kolberga)

14:00 1 Podjazd Wyścigowy

30 min. Po 1 Podjeździe Wyścigowym -   2 Podjazd Wyścigowy ( ok. 15:30)

 

15 sierpnia, niedziela, 10 Runda GSMP

08:30 1 Podjazd Treningowy

30 min. Po 1 Podjeździe Treningowym - 2 Podjazd Treningowy ( ok. 10:00)

11:30 1 Podjazd Wyścigowy

30 min. Po 1 Podjeździe Wyścigowym -   2 Podjazd Wyścigowy (ok. 13:00)

30 min. Po 2 Podjeździe Wyścigowym (ok.) Ceremonia wręczenia nagród za 24 Grand Prix Sopot – Gdynia (rondo ok. 14:30 -15:00)

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: 
Share