Ruszył program wspierający najmłodsze ofiary wypadków drogowych. Fundacja... więcej
TURYSTYCZNY RAJD SAMOCHODOWY „PODLASKIE ZA KÓŁKIEM: KRUSZYNIANY – NA STYKU KULTUR” - 20.04.2024 r.
Z wielką radością informujemy, że do grona członków wspierających Polskiego... więcej
Rajd Łap – II runda STAG SMB i RSMOB 2024 – 13.04.2024 r.
W imieniu Automobilklubu Podlaskiego z radością ogłaszamy, że zbliża się... więcej
OFFROAD BIAŁYSTOK NA PODIUM W GŁOGOWIE
W dniach 23-24 marca odbyła się 1 i 2 runda Mistrzostw Polski i Pucharu Polski... więcej
Spotkanie z Główną Komisję BRD PZM w Puszczykowie – 9/10.03.2024 r. – relacja
W dniach 9-10 marca w Leśnym Ośrodku Szkoleniowym w Puszczykowie pod Poznaniem... więcej
1. Runda Mistrzostw Okręgu Białostockiego w Cross Country – 10.03.2024 r. – relacja
Sukcesem zakończyła się pierwsza odsłona Mistrzostw Okręgu Białostockiego w... więcej
1. Runda Mistrzostw Okręgu Białostockiego w Cross Country – 10.03.2024 r.
W imieniu Podlaskiego Stowarzyszenia Motocyklowego Offroad Białystok zapraszamy... więcej

42. Rajd Podlaski - Grzegorz Grzyb triumfuje i przejmuje prowadzenie w Mistrzostwach Polski

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) byli najszybsi w zakończonym wczoraj w Białymstoku 42. Rajdzie Podlaskim, trzeciej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2023. Na drugim miejscu finiszowali Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo) ze stratą 11,9 s do zwycięzców. Na najniższym stopniu podium stanęli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5), którzy trasę 11 odcinków specjalnych pokonali o 18 s wolniej od Grzyba i Biniędy.

42. edycję Rajdu Podlaskiego rozegrano w dniach 2-3 czerwca. Trasa rajdu liczyła 531,74 km km, z czego 105,3 km to dystans 11 odcinków specjalnych. 10 oesów wytyczono na szutrowych drogach Podlasia, a jedną krótką próbę na ulicach Białegostoku. Przez oba dni załogi rywalizowały przy słonecznej pogodzie i na suchej nawierzchni.

Grzyb i Binięda objęli prowadzenie po drugim odcinku specjalnym, a następnie konsekwentnie budowali przewagę. W sobotni poranek wygrali komplet czterech oesów w pierwszej pętli etapu i odskoczyli rywalom na 12,6 s. Na czterech ostatnich oesach rajdu Grzyb jechał bardzo równo, mądrze zarządzał tempem, by osiągnąć metę na pierwszym miejscu. Łącznie w całym rajdzie Grzyb wygrał sześć oesów, w tym finałowy, dodatkowo punktowany Power Stage. Dla dwukrotnego mistrza Polski to szesnasty triumf w rundzie RSMP, pierwszy odniesiony na szutrze. Dzięki temu wynikowi Grzyb przejął prowadzenie w punktacji mistrzostw.

Na drugim miejscu finiszowali Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (Skoda Fabia Rally2 evo, +11,9 s). Kierowca z Polanicy-Zdroju wyrównał w ten sposób swój najlepszy dotychczasowy rezultat wywalczony w szutrowej rundzie RSMP, czyli drugie miejsce, które zajął w ubiegłorocznym Rajdzie Żmudzi.

Życiowy wynik wywalczyli bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5, +18,0 s), którzy ukończyli 42. Rajd Podlaski na trzecim miejscu. Dla załogi z Ustronia to pierwsze w karierze podium w klasyfikacji generalnej rundy krajowego czempionatu.

W klasie 3 najlepsi okazali się Piotr Parys i Damian Syty (Ford Fiesta Rally3), dzięki czemu umocnili się w punktacji tej kategorii. Gracjan Predko i Michał Jurgała zwyciężyli w klasyfikacji 2WD (samochody napędzane na jedną oś) i także odskoczyli rywalom w tabeli.

Po trzech rundach w mistrzostwach Polski prowadzą Grzyb i Binięda (90 pkt). Za nimi plasuje się Sylwester Płachytka (77 pkt) oraz Łotysze – Martins Sesks i Renars Francis (60 pkt), którzy nie startowali na Podlasiu.

Kolejną rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski będzie Valvoline Rajd Małopolski z bazą w Makowie Podhalańskim (7-8 lipca).

10. Krotoszyński/Martynek (Ford Fiesta Rally3) +3:58,0 s

Puchary zwycięzcom 42. Rajdu Podlaskiego wręczył Prezes Zarządu Okręgowego PZM w Białymstoku Jerzy Poznański.