Mistrzostwa Polski Pit Bike na asfalcie: rozpoczyna się walka o tytuły

11 czerwca 2023 na torze Wallrav Race Center koło Zielonej Góry rozpocznie się rywalizacja o najwyższe trofea w świecie minimotocykli. Zawodnicy ścigający się na torach asfaltowych zmierzą się w trzech rundach, po których wyłonieni zostaną Mistrzowie Polski roku 2023.

Podobnie, jak w przypadku mistrzostw off-road, będą się ścigać tylko zawodnicy z licencją Polskiego Związku Motorowego kategorii A. Najbardziej doświadczona stawka dyscypliny będzie rywalizowała w jedenastu klasach. Przygotowania do zawodów rozpoczną się już w piątek, gdyż dzień mistrzostw poprzedzają dwudniowe treningi na torze. Swoją obecność zapowiadają zawodnicy i teamy z całego kraju.

– Bardzo się cieszę, że będę miał okazję spotkać się ze starymi znajomymi z toru. Na Pit Bike zaczynałem swoją karierę i była to dla mnie furtka do międzynarodowych startów. Dziś ścigam się za granicą, ale zawsze pamiętam i chętnie wracam na minimotocykle. Do zobaczenia na Mistrzostwach Polski! – zapowiada Kuba Stankiewicz, zwycięzca pierwszej rundy tegorocznego cyklu Alpe Adria MiniGP i zeszłoroczny uczestnik mistrzostw świata FIM MiniGP.

Szlif umiejętności w mniejszej skali

Dziś rywalizacja na minimotocyklach to bardzo popularna dyscyplina motorsportu, dla wielu młodych zawodników szansa na rozpoczęcie światowej kariery. – Polska bardzo szybko nadgoniła Europę, jeśli chodzi o kulturę ścigania i przede wszystkim wychowywania dzieci w motorsportowym duchu. Jeszcze kilka lat temu patrzyliśmy z podziwem na inne kraje, dziś mamy to wszystko na wyciągnięcie ręki. Pit Bike stały się szansą dla młodych, by zaistnieć, ale nie zapominajmy, że jest to również bardzo popularny sport wśród dorosłych. Niski budżet, bezpieczeństwo, brak większych kontuzji – zachęcają do wyboru minimotocykla. Jeśli chodzi o emocje, są takie same, jak na dużych torach. Skala nie ma tu znaczenia, a doświadczenie zdobyte na pit bike są bezcenne. Bardzo polecam nie tylko sportowcom, ale i każdemu motocykliście, który chce podnieść swoje umiejętności – mówi Marek Szkopek, zawodnik mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych FIM EWC i trener.

Wstęp dla publiczności bezpłatny

Na Wallrav Race Center zjedzie nie tylko śmietanka polskich zawodników, ale i cała branża. Publiczność, która chce podpatrywać zmagania na torze, nie musi kupować biletów. Wstęp jest bezpłatny.

Pierwsza runda Mistrzostw Polski Pit Bike SM zaplanowana została na 11 czerwca. Start pierwszych wyścigów około 12:20, a dzień zakończy dekoracja zawodników na podium około godziny 17:00. Zainteresowanych ściganiem się na pit bike zapraszamy na stronę zawodów: www.zawodypitbike.pl

 

RSMP: rusza 42. Rajd Podlaski

34 załogi staną w piątek 2 czerwca na starcie 42. Rajdu Podlaskiego, trzeciej rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Uczestnicy rajdu w ciągu dwóch dni rywalizacji pokonają dziewięć odcinków specjalnych. Osiem szutrowej jazdy wokół Białegostoku i wieczorne, widowiskowe ściganie w centrum miasta.

Pierwszy numer startowy przyznano wiceliderom punktacji mistrzostw – Grzegorzowi Grzybowi i Adamowi Biniędzie, którzy wystartują Skodą Fabią Rally2 evo. W ubiegłym roku ten duet wywalczył na Podlasiu piąte miejsce. Z dwójką do rywalizacji ruszą Łukasz Byśkiniewicz i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia Rally2 evo), a trzeci numer na rajdówkę nakleją Sylwester Płachytka i Rafał Fiołek (również Fabia Rally2 evo).

Na start na Podlasiu nie zdecydowali się Martins Sesks i Renars Francis, aktualni liderzy mistrzostw Polski. To oznacza, że po Rajdzie Podlaskim zapewne poznamy nowych liderów tabeli. Pod nieobecność Łotyszy prowadzenie w klasyfikacji RSMP przejąć mogą Grzegorz Grzyb, Sylwester Płachytka, Łukasz Byśkniewicz lub Jarosław Kołtun.

W 42. Rajdzie Podlaskim wystartuje także legenda polskich rajdów – Maciej Wisławski. 79-letni „Wiślak” pojedzie Toyotą Celiką GT-4 wraz z Andrzejem Kalitowiczem. Będzie to dla niego 196 start w rundzie RSMP.

 

PROGRAM 42. RAJDU PODLASKIEGO:

Piątek, 2 czerwca:

15:25: Uroczysty start rajdu, Plac Jana Pawła II, Białystok

16:30: OS 1 na odcinku Małynka (14,1 km)

17:40: OS 2 na odcinku Małynka (14,1 km)

19:25: OS 3 w centrum Białegostoku (1,5 km), przy Placu NZS

Sobota, 3 czerwca:

8:50 i od 10:40: OS 4 i OS 5 na odcinku Zubry (17,15 km)

9:45 i 11:35: OS 6 i OS 7 na odcinku Glejsk (8,9 km)

15:03: OS 8 na odcinku Kuźnica (14,4 km)

16:20: OS 9 na odcinku Kuźnica (14,4 km)

18:40: Ceremonia zakończenia rajdu, Plac Jana Pawła II, Białystok

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

79. Orlen Rajd Polski startuje w piątek!

Hayden Paddon i John Kennard przyjadą na ORLEN 79. Rajd Polski jako liderzy punktacji Rajdowych Mistrzostw Europy. W dwóch pierwszych rundach cyklu nowozelandzki duet zdobył sporo punktów i ma duże szanse, by opuścić Mikołajki jako pierwsza załoga w tabeli.

W rundzie europejskiego czempionatu punktuje 15 najszybszych załóg, a w puli jest 35 punktów. Maksymalnie 30 można zgarnąć za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów, a kolejne pięć ugrać na Power Stage – finałowym, dodatkowo punktowanym odcinku rajdu. W przypadku ORLEN 79. Rajdu Polski dodatkowe punkty czekają na pięć najszybszych załóg drugiego przejazdu próby Gmina Mrągowo (9,4 km).

Po dwóch pierwszych rundach sezonu 2023, czyli Rally Serras de Fafe (Portugalia, szuter) i 47. Rally Islas Canarias (Hiszpania, asfalt) na czele punktacji cyklu widnieją nazwiska Paddon i Kennard (Hyundai i20 N Rally2). Była fabryczna załoga Hyundaia w mistrzostwach świata zgromadziła do tej pory 58 punktów. Na ten dorobek składają się punkty za triumf w Portugalii i drugie miejsce wywalczone na Gran Canarii, a także cztery dodatkowe „oczka” za Power Stage Rajdu Serras de Fafe.

Na drugim miejscu plasuje się załoga Yoann Bonato/Benjamin Boulloud (Citroen C3 Rally2). W Portugalii Francuzi uplasowali się na piątym miejscu, a w Rajdzie Wysp Kanaryskich byli najszybsi, co dało im łącznie 47 punktów. Bonato nie powiększy tego dorobku w Polsce, ponieważ nie zdecydował się na rywalizację na mazurskich szutrach.

Trzecie miejsce w tabeli należy do aktualnych mistrzów Europy. Efren Llarena i Sara Fernandez (Skoda Fabia RS Rally2) na inaugurację sezonu zajęli dopiero siódmą lokatę. Do gry wrócili jednak w domowej rundzie cyklu. Na Gran Canarii zajęli trzecie miejsce i sięgnęli po 21 punktów, a łącznie mają ich 34.

O 10 mniej zdobyli Mads Ostberg i Patrik Barth (Citroen C3 Rally2). Norwesko-szwedzki duet punktował jedynie w Portugalii. W Rajdzie Wysp Kanaryjskich mieli awarię jednej z półosi i uplasowali się dopiero na 17. pozycji. W czołowej piątce tabeli, z identyczną liczbą punktów są jeszcze Georg Linnamae i James Morgan (Hyundai i20 N Rally2), którzy jednak nie pojawią się w Mikołajkach.

Sytuacja w tabeli oznacza, że szanse na przeskoczenie Paddona i Kennarda po ORLEN 79. Rajdzie Polski mają tylko Llarena i Fernandez oraz Ostberg i Barth. Nie jest to jednak łatwe zadanie, szczególnie w przypadku tego drugiego duetu, który musiałby zdobyć komplet punktów, licząc jednocześnie na to, że Nowozelandczycy wyjadą z Mikołajek z zerowym dorobkiem. Z kolei Hiszpanie, do wyprzedzenia liderów potrzebują zdobyć o 25 punktów więcej od nich.

W ERC Junior sytuacja jest znacznie prostsza. Liderem zostanie ta załoga, która wygra młodzieżową klasyfikację w polskiej rundzie FIA ERC, ponieważ uczestnicy ERC Junior właśnie w Mikołajkach zaczną sezon.

Punktacja FIA ERC przed ORLEN 79. Rajdem Polski:

1. Paddon/Kennard - 58 pkt

2. Bonato/Bouloud - 47 pkt

3. Llarena/Fernandez - 34 pkt

4. Ostberg/Barth - 24 pkt

5. Linnamae/Morgan - 24 pkt

6. Wagner/Winter - 21 pkt

7. Breen/Fulton - 20 pkt

8. Marczyk/Gospodarczyk - 19 pkt

9. Ares/Pintor Bouzas - 19 pkt

10. Franceschi/Escartefigue - 17 pkt

Listy zgłoszeń ORLEN 79. Rajdu Polski:

Mistrzostwa Europy (ERC)

https://rajdpolski.pl/pliki/zawodnicy/2023/erc/orlen_79._rally_poland_entry_list_11-05-2023.pdf

Mistrzostwa Polski (RSMP)

https://rajdpolski.pl/pliki/zawodnicy/2023/rsmp/orlen_79._rajd_polski_rsmp_lista_zgloszen.pdf

 

Samochody: 

Dziewczyny na Pełnych Obrotach" już 6 maja w Słomczynie

6 maja widzimy się w Słomczynie na imprezie "Dziewczyny na Pełnych Obrotach". Impreza ma na celu pokazanie, że w Motorsporcie jest wiele różnorodnych możliwości podjęcia pracy. Niezależnie od tego jakie mamy talenty, każdy może znaleźć coś dla siebie. Chcemy walczyć ze stereotypami, które mówią, że Motorsport jest dla mężczyzn- podkreślamy, że kobiety też mają swój głos w tej dziedzinie. W związku z tym dajemy możliwość poznania reprezentantek danych profesji, które będą obecne w sobotę na torze Słomczyn.

 W planach mamy:

- Wyzwania na stanowiskach, gdzie czekają między innymi: pitstop, zadanie konstruktorskie, quiz wiedzy.

- Możliwość wypróbowania symulatora dachowania

- Poznanie konstrukcji takich jak, samochód Inter Europol Competition, bolid klasy Formuła Student WUT3

- Spotkanie z reprezentantkami danych profesji

Zapraszamy w godzinach 10:00-16:00.

Prosimy o wcześniejsze zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/FNcVbCKnH5woPuKj7

 

 

Słowa kluczowe: 

European Le Mans Series 2023: Inter Europol Competition drugi w Barcelonie!

Reprezentujące barwy polskiego zespołu trio: Miguel Cristóvão, Kai Askey i Wyatt Brichacek zajęło drugie miejsce w klasie LMP3 w niedzielnym, 4-godzinnym wyścigu na torze w Barcelonie – I rundzie European Le Mans Series 2023.

Zespół Inter Europol Competition udaje się teraz do Belgii, na trzecią rundę Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA, która odbędzie się w najbliższy weekend na torze Spa Francorchamps.

Sascha Fassbender, Team Manager

„Jestem bardzo zadowolony z drugiej pozycji w LMP3. Zwycięski zespół Cool miał szczęście, zaliczając pit stop podczas okresu żółtej flagi. Gdyby nie to, sądzę, że moglibyśmy wygrać wyścig. To dobra wiadomość, bo jesteśmy w grze o tytuł mistrzowski.Wynik załogi LMP2 jest rozczarowaniem, chociaż pokazaliśmy dobre tempo w pierwszej godzinie wyścigu. Musieliśmy jednak przerwać jazdę z powodu awarii mechanicznej. Mamy mocny skład samochodów i kierowców, możemy wrócić do walki o tytuł.”

Samochody: 

PZM zaprasza: 18 marca widzimy się w Gliwicach na finałowej rundzie MISTRZOSTW ŚWIATA SUPER ENDURO!

Finał Mistrzostw Świata FIM SuperEnduro po raz pierwszy w historii zawita do Polski! 18 marca oczy całego moto-świata skupią się na Arenie Gliwice, ponieważ to właśnie tu poznamy nowego Mistrza Świata. Na to wydarzenie czekaliśmy od lat! Najlepsi zawodnicy globu, a wśród nich Polak, sześciokrotny Mistrz Świata – Tadeusz ‘Taddy’ Błażusiak oraz pozostali wielcy pretendenci do zwycięskiego tytułu jak Jonny Walker, Billy Bolt czy Cody Webb zmierzą się w wyjątkowo emocjonującej i zaciętej batalii. Gliwice zostaną tym samym po raz pierwszy gospodarzem tego niezapomnianego, wypełnionego po brzegi adrenaliną oraz zapachem benzyny, wydarzenia.

Polski SuperEnduro Dream Team:
– Tadeusz „Taddy” Błażusiak to 6-cio krotny Mistrz Świata!
– Dominik Olszowy – młoda krew wśród topowych riderów, dzierżący aktualnie tytuł Mistrza Świata w kategorii Junior

SuperEnduro to: Najbardziej emocjonująca dyscyplina motocyklowa, rozgrywana w halach sportowych na całym świecie – w tym roku czeka nas aż 7 emocjonujących przystanków, z czego dwa najważniejsze – runda inauguracyjna oraz finał sezonu zostaną rozegrane w Polsce • 14 najlepszych zawodników w każdym wyścigu, zmagających się z piekielnie trudnym torem, zbudowanym ze 1000 m3 ziemi, drewnianych bali, wielkich opon i ogromnych głazów • szybkość, adrenalina, spektakularne wywrotki i zaskakujące zwroty akcji, tworzące niezapomniane widowisko sportowe.

 

Motocykle: 

PZM zaprasza: Warsaw Motorcycle Show 2023 już w ten weekend!

Wyjątkowi goście, motocykle i atrakcje już w warszawskim Nadarzynie podczas 4. edycji Warsaw Motorcycle Show, które od 10 do 13 marca odbędą się w warszawskim Nadarzynie. Na targach znajdziecie sektor Polskiego Związku Motorowego, gdzie spotkacie gwiazdy motosportu i zobaczycie niezwykle atrakcje – motocykle przygotowane do zawodów mistrzowskich, quada Rafała Sonika, na którym zwyciężył w Rajdzie Dakar i w symulatorze dachowania PZM będzie można się przekonać, jak ważne jest używanie pasów bezpieczeństwa.

PZM zaplanował każdy dzień tematycznie. W piątek gośćmi będą Joanna Modrzewska, 2 zawodniczka w Pucharze Świata i wielokrotna Mistrzyni Polski w motocyklowych rajdach terenowych i długodystansowych oraz Marek Szkopek – wicemistrz Europy i również wielokrotny Mistrz Polski w klasie Superbike. W sobotę na swoim quadzie pojawi się Rafał Sonik zwycięzca Rajdu Dakar, który ma w swoim dorobku dziewięć tytułów mistrzowskich w Pucharze Świata i ambasador projektu PZM – Kobiety w motoryzacji. W niedzielę na miesiąc przed startem sezonu żużlowego będzie można „przybić piątkę” z utalentowanymi młodymi żużlowcami. O tym jak szybki i wymagający jest sport żużlowy opowiadać będą: Wiktor Przyjemski – złoty medalista „Speedway of Nations 2”, Bartek Kowalski – Drużynowy Mistrz Europy Juniorów 2022, Kacper Pludra – brązowy medalista Mistrzostw Europy Par 2022 i Krzysztof Lewandowski – zwycięzca serii zawodów „Turnieje Zaplecza Kadry Juniorów 2022”.

W strefie PZM podczas targów można będzie też zgłosić swój akces do uczestnictwa w projekcie edukacyjnym PZM i FIM – Kobieta na motocyklu, którego ambasadorem jest motocyklistka i podróżniczka – Anna Jackowska.

Do zobaczenia!

Informacje dodatkowe: https://motorcycleshow.pl/

Samochody: 
Motocykle: 
Żużel: 

SuperEnduro 2023 – 7 Polaków na starcie trzeciej rundy Grand Prix Węgier!

Mistrzostwa Świata SuperEndro wchodzą na półmetek.

Zmagania podczas drugiej rundy w Niemieckiej Riesie pokazały, że szansę, aby zatrzymać rozpędzonego Billego Bolta, ma aktualny mistrz świata AMA Endurocrossu Jonny Walker, który jako jedyny przerwał passę wygranych wyścigów Bolta zajmując drugie miejsce ze stratą zaledwie dwóch punktów. Na dobry występ w Budapeszcie liczy również 6x Mistrz Świata Tadeusz Błażusiak, który podczas drugiej rundy w Niemczech pokazał, że jest jednym z najtwardszych zawodników na świecie i po groźnie wyglądającej kolizji właśnie z Billym Boltem, stanął finalnie na najniższym stopniu podium. O podium klasy Prestige powalczy z numerem #501 reprezentant Polski Dominik Olszowy. W Riesie Dominik zakończył zawody na 7 miejscu z trzema równymi wyścigami a podczas jednego dosłownie otarł się o pierwszą wygraną zaliczając niestety wywrotkę na pół okrążenia przed końcem. W klasie Junior do walki staną Kacper Dudzic oraz Oskar Waligóra, a w walce o Puchar Europy zobaczymy Maćka Więckowskiego, Damiana Broniewskiego oraz Grześka Kargula.

Podobnie jak to miało miejsce w Polsce podczas wielu rund Mistrzostw Świata SuperEndruo., Arena w Budapeszcie będzie wypełniona po brzegi kibicami – wszystkie wejściówki zostały wyprzedane. Przypominamy, że wielki finał odbędzie się 18 marca 2023 w Gliwicach – bilety są jeszcze dostępne. Zapraszamy https://youtu.be/O7x3oSrYgvs

Bilety na Mistrzostwa Świata SuperEnduro w Gliwicach dostępne na:

Eventim.pl: https://www.eventim.pl/artist/superenduro/

E-bilet.pl: https://sklep.ebilet.pl/204632308068646919 

Więcej informacji: https://www.super-enduro.com.pl/gliwice/

Facebook: https://www.facebook.com/superenduro.poland

Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/518195169644712

 

 

Motocykle: 
Źródło zdjęcia: 

DAKAR 2023 HISTORYCZNY DAKAR POLAKÓW!

Takich wyników w historii startów Polaków w Rajdzie Dakar jeszcze nie było! Dwa zwycięstwa i trzecie miejsce to tegoroczny dorobek biało-czerwonych. Eryk Goczał został najmłodszym zwycięzcą Dakaru w historii, a na podium towarzyszył mu ojciec. Darek Rodewald już miał największą z Polaków ilość zwycięstw na koncie, a teraz podniósł poprzeczkę o kolejne. Polscy kibice mają powody do radości!

Polacy w Dakarze 2023

Polscy zawodnicy startowali w tym roku w niemal wszystkich kategoriach – jedynie w klasie T3 nie mieliśmy naszego przedstawiciela. W kategorii motocykli wystartował Maciej Giemza, zaś wśród quadowców zmierzył się Kamil Wiśniewski – obydwaj reprezentowali Orlen Team. Liczniejsza była polska reprezentacja w stawce samochodowej – z dakarowymi trasami po raz kolejny zmierzył się Kuba Przygoński, także z Orlen Teamu, pilotowany przez Hiszpana Armanda Monleona, w rajdzie natomiast zadebiutowała Magdalena Zając wraz z doświadczonym Jackiem Czachorem. Trzech Polaków przemierzało tereny Arabii Saudyjskiej na pokładach ciężarówek – Darek Rodewald pełnił rolę mechanika pokładowego Holendra Janusa van Kasterena, innemu holenderskiemu kierowcy, Pascalowi de Baarowi w roli pilota towarzyszył Marcin Krüger, a Bartłomiej Boba był nawigatorem Czecha Tomaša Vratnego. Najliczniejszą polską obsadę miała kategoria T4 (SSV). Zmierzyły się w niej trzy załogi jadące pod biało-czerwoną banderą: Eryk Goczał z hiszpańskim pilotem Oriolem Meną, Marek Goczał z Maciejem Martonem oraz Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem. Z tej trzynastoosobowej reprezentacji do mety dotarło 9 Polaków, a wyniki, jakie osiągnęli, są imponujące!

Wyjątkowo trudna edycja

Większość zawodników startujących w Dakarze 2023, łącznie z jego zwycięzcami, zgodnie podkreśla, że 45. edycja była wyjątkowo trudna. Z rajdu odpadło wielu faworytów, a inni stracili szansę na dobry wynik. Szczególnie nieprzyjazny okazał się pierwszy tydzień, pechowy dla trójki naszych reprezentantów. Na drugim etapie Maciej Giemza miał wywrotkę skutkującą kontuzją barku, co zmusiło go do wycofania się z rywalizacji. Do tego etapu nie wystartowali z powodu usterki silnika Magdalena Zając i Jacek Czachor. Kuba Przygoński z kolei tego dnia stracił szansę na walkę o czołowe pozycje, przyjeżdżając na metę z sześciogodzinną stratą. Trzy dni później Kamil Wiśniewski w wyniku upadku złamał dwa palce, w związku z czym nie mógł kontynuować rajdu. W zasadzie wszyscy zawodnicy – w tym również Polacy – na trasie tegorocznego Dakaru mieli mniejsze lub większe problemy, tym większe zatem uznanie, dla tych, którzy dotarli do mety w Dammam.

Saga rodu Goczałów

Dakarowa pasja często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, a ścigające się w tym rajdzie rodziny nie są niczym nietypowym. Jednak ojciec i syn stający obok siebie na podium to niecodzienna sytuacja. A taka sztuka udała się Erykowi i Markowi Goczałom. Dwa lata temu zadebiutowali w Dakarze bracia Goczałowie – Marek i Michał. Od razu pokazali, że rodzina to siła, z którą trzeba się liczyć. W zeszłym roku wygrali łącznie aż 8 etapów, choć nie udało się sięgnąć po podium. W Dakarze 2023 rodzinny zespół powiększył się o 18-letniego Eryka, syna Marka, który w listopadzie uzyskał prawo jazdy, choć z samochodami miał do czynienia od wielu lat. Świetnie sobie radził zarówno w drifcie, jak i na trasach terenowych. Przed rajdem jednak mało kto widział go w roli dakarowego zwycięzcy. Eryk, któremu towarzyszył hiszpański pilot Oriol Mena, jednak szybko pokazał, że zarówno jego talent, jak i ambicje są ogromne, wygrywając już 1. etap rajdu. Został jednocześnie najmłodszym etapowym zwycięzcą w historii Dakaru. Dzień później objął prowadzenie, a w sumie na swoje konto zapisał 4 wygrane etapy. Co więcej, jako jedyny spośród kierowców T3 i T4 był w stanie „wbić” się do czołowej piątki wszystkich pojazdów samochodowych – na 13. etapie zajął 4. miejsce, tuż za najlepszą trójką załóg T1! To wszystko jednak nie zapowiadało, że Eryk zostanie zwycięzcą. W przeddzień mety był wiceliderem, ze stratą 3’24 do prowadzącego Rokasa Baciuški. Litwin, który zarówno w poprzedniej, jak i w obecnej edycji „podpadł” Polakom, blokując ich na trasie, musiał ustąpić miejsca młodemu Polakowi. Wygrana Eryka Goczała zapisuje się nie tylko na kartach historii polskich startów w Dakarze, ale także całego rajdu. Eryk został najmłodszym zawodnikiem, który kiedykolwiek sięgnął po dakarowe zwycięstwo. Radość potęguje fakt, że na trzecim stopniu podium stanął jego ojciec, Marek Goczał. Najstarszy z kierowców Energylandii sześciokrotnie stawał na etapowym podium, w tym dwa razy jako zwycięzca. Pilotujący go Maciej Marton dwa lata temu zdobył swojego pierwszego dakarowego „beduina” u boku Arona Domżały, kończąc rajd na 3. miejscu. Teraz dołoży do kolekcji identyczne trofeum, wywalczone z Markiem. Taką samą „zdobycz” z Dakaru 2018 przywiózł też Szymon Gospodarczyk, który wywalczył go w swoim debiucie u boku Francuza Claude’a Fournier. Zasiadający w tym roku na prawym fotelu Can-Ama Michała Goczała Szymon być może zdobyłby kolejną statuetkę, jednak po problemach technicznych zajęli 7. miejsce, sześciokrotnie stając na etapowych podiach i wygrywając jeden etap. Gdyby nie pech, kto wie, czy Goczałowie nie zajęliby całego podium...

Hattrick Rodewalda

Do tej pory żaden z Polaków, za wyjątkiem Darka Rodewalda, nie mógł pochwalić się więcej niż jednym zwycięstwem w Dakarze. I… nic się nie zmieniło. Poza tym, że polski mechanik podniósł porzeczkę jeszcze wyżej. Darek Rodewald, etatowy mechanik pokładowy w ciężarówkach zespołu De Rooy, stawał już dwukrotnie na najwyższym stopniu podium – w 2012 i 2016. Oba te zwycięstwa osiągnął u boku szefa zespołu, Gerarda de Rooya. W Dakarze 2023 nadzieją tego teamu była załoga Janus van Kasteren / Marcel Snijders / Darek Rodewald. Praktycznie wszystkie etapy kończyli w czołówce – 8 z nich na podium. Wygrali trzy etapy. Przez znaczną część rajdu liderem był jednak czeski weteran Aleš Loprais, Van Kasteren był wiceliderem. Po 9. etapie Loprais wycofał się z rajdu po wypadku, w którym zginął włoski kibic. Holendersko-polskie trio znalazło się wtedy na czele stawki, ale 22-minutowa przewaga nie gwarantowała wygranej. W końcówce holendersko-polska załoga Iveco wygrała 12. etap i dowiozła przewagę do mety, wygrywając rajd. To pierwsze zwycięstwo Janusa van Kasterena, ale Darek Rodewald stanął na najwyższym stopniu podium już po raz trzeci. Takiego wyniku nie ma na koncie żaden inny Polak!

Wygrani są na mecie

Na mecie Dakaru 2023 znalazły się także dwie inne załogi ciężarówek z polskimi pilotami, które również osiągnęły naprawdę dobre wyniki. Bartłomiej Boba, pilot Tomaša Vratnego, przywiezie do Polski medal za 9. miejsce, a nawigator Pascala de Baara, Marcin Krüger, za 15. miejsce, a także za zwycięstwo na 10. etapie (holendersko-załoga zajęła także 2. miejsce na 9. etapie i 3. na 11.)

Do mety dotarł także Kuba Przygoński, który nie rzucił ręcznika po problemach, jakie spotkały go na 2. etapie. Choć szans na dobry wynik w generalce już nie miał, to dzielnie na kolejnych etapach odrabiał straty, kończąc rajd na 18. miejscu wśród załóg samochodów. Bardzo dobrze natomiast spisywał się na poszczególnych etapach, notując miejsca od 4. do 17. pokazał w ten sposób, że nowe MINI JCW Plus, które przyszło mu testować w dakarowych warunkach ma potencjał.

Wypowiedzi Polaków:

Eryk Goczał (Energylandia Rally Team): Niewiarygodne, wygrywamy Rajd Dakar w naszym debiucie! Chciałem w tym moim pierwszym starcie po prostu być na mecie, a my wygrywamy! To był koszmarnie trudny rajd. Dwa dni temu podjęliśmy niezwykle trudną decyzję strategiczną – jestem niezmiernie wdzięczny mojej rodzinie, mojemu tacie i wujkowi za to, jak nam pomogli. Postawili nas na pierwszym miejscu i zrobili wszystko, abyśmy wygrali. I to się opłaciło. Trudno znaleźć mi w tym momencie słowa. Wygraliśmy Dakar!”

Marek Goczał (Energylandia Rally Team): Udało się nam wygrać ten Dakar chyba tylko dzięki ogromnej wierze. Eryk wiedział jakie ma dzisiaj zadanie, ale wiedzieliśmy, że będzie o to bardzo ciężko. Jestem niesamowicie szczęśliwy i dumny. Mamy pierwsze i trzecie miejsce. Szkoda tej awarii skrzyni biegów u Michała. Ale wrócimy tu za rok i weźmiemy wszystkie trzy beduiny za jednym rozdaniem. Wiemy już co poprawić, już rozpoczynamy przygotowania. Dzisiaj na podium usłyszymy „Mazurek Dąbrowskiego”. Eryk pobił rekordy, których długo nikt już nie pobije. Jestem niesamowicie szczęśliwy, jestem dumnym ojcem i mężem. Zrobiliśmy to całą rodziną.”

Darek Rodewald (Team de Rooy): Rajd był w tym roku bardzo ciężki, dawno już takiego nie było. Także maraton wymagający - ciężkie wydmy na początku, mieliśmy problemy z silnikiem, ciężko było znaleźć błąd. Na szczęście po 3 dniach znaleźliśmy problem i zaczęliśmy dociskać. Nam ciężkie odcinki najbardziej odpowiadają, wtedy pokazujemy naszą siłę i nadrabiamy, czasem nawet 30 minut. Ostatie dni już jechaliśmy ostrożnie. Szkoda mi tylko naszego konkurenta Lopraisa, musiał się wycofać przez wypadek, choć nie była to jego wina.”

Kuba Przygoński (Orlen Team): „To był trudny Dakar. Teren, który zaproponowali w tym roku organizatorzy, to właściwy kierunek. Tegoroczne zmagania można podsumować krótko: bardzo dużo się działo. Kamienie, trudne wydmy, zmieniające się warunki pogodowe. Przez całe dwa tygodnie mieliśmy świetny rytm. Między mną i Armandem było dużo dobrej współpracy. To było tempo na walkę o podium, cały czas utrzymywaliśmy się w czołówce. Jeden dzień przekreślił nasze cele. Od dzisiaj myślimy tylko o tym, jak przygotować się do kolejnej edycji.”

Bartek Boba (Fesh Fesh Team): Piękny rajd za nami. David Castera zapowiadając go powiedział, że będzie trudniejszy od poprzednich i chyba wszyscy uczestnicy mogą to teraz potwierdzić. Było bardzo dużo pułapek, ale uniknęliśmy większych problemów i zakończyliśmy rajd na trzecim miejscu w W2RC i dziewiątym w T5. Na rajdzie było wielu Polaków, atmosfera między nami była świetna. Eryk odniósł wielki sukces!
Gratulacje! Trasa była przepiękna, niesamowita. Z przyjemnością tam wrócę!

 

Samochody: 

Kajetan Kajtanowicz i Bartosz Zmarzlik wśród nominowanych w 88. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2022

Kajetan Kajtanowicz i Bartosz Zmarzlik znaleźli się wśród nominowanych w 88. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca Polski 2022 roku Przeglądu Sportowego.

Głosować można na trzy sposoby: papierowo, korzystając z kuponów dostępnych w "Przeglądzie Sportowym", gazecie "Fakt" i "Fakt TV", za pośrednictwem internetu na stronach www.plebiscyt.przegladsportowy.pl oraz www.polsatsport.pl, jak również SMS-owo wysyłając na numer 7371 z numerem kandydata: Kajetan Kajetanowicz nr 5 /  Bartosz Zmarzlik nr 25

Głosowanie w tegorocznym plebiscycie trwa do 6 stycznia 2023 r., do godz. 16.00.

Wielki finał 88. Plebiscytu Przeglądu Sportowego odbedzie się 7 stycznia 2023 r.

Więcej informacji znajduje się TUTAJ

Samochody: 
Żużel: 

Strony