Zacięta rywalizacja podczas Volkswagen Castrol Cup w Poznaniu

Po zwycięstwie Mateusza Lisowskiego w pierwszym wyścigu, podczas drugiego starcia najszybszy był Jan Kisiel. Liderem klasyfikacji generalnej po pierwszej rundzie został Jakub Litwin. W wyścigach gościnnie wystartował Jerzy Dudek – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich piłkarzy. Zawodnicy ścigali się w specjalnie przygotowanych Golfach GTI, osiągających maksymalną moc 310 KM (z Push – to – Pass).

Zwycięzca sesji kwalifikacyjnej Mateusz Lisowski prowadził od startu do mety podczas inaugurującego sezon 2013 wyścigu Volkswagen Castrol Cup. 22-latek z Wieliczki o 11,279 s wyprzedził Jakuba Litwina. Na najniższym stopniu podium stanął Robertas Kupcikas.

Po dwóch dniach kapryśnej pogody, w sobotnie przedpołudnie 13 kwietnia, nad Torem Poznań zaświeciło słońce. Nawierzchnia była sucha, przez co wszyscy zawodnicy wystartowali do liczącego 14 okrążeń wyścigu na slickach, czyli na gładkich oponach bez bieżnika.

Świetnym startem popisał się, czwarty podczas sesji kwalifikacyjnej Jakub Litwin, który już na samym początku poradził sobie z Robertasem Kupcikasem i Rasmusem Marthenem mając przed sobą jedynie Mateusza Lisowskiego. Zwycięzca Scirocco R-Cup 2011 pewnie kontrolował wyścig z okrążenia na okrążenie zwiększając przewagę nad rywalami.

Przez cały wyścig bardzo emocjonującą walkę o trzecie miejsce toczyli ze sobą Rasmus Marthen i Robertas Kupcikas. Ostatecznie zwycięsko wyszedł z niej zawodnik z Litwy.

Najszybszą kobietą podczas pierwszego wyścigu okazała się Klaudia Podkalicka, która do mety dojechała na 15. pozycji. Pierwszy wyścig Volkswagen Castrol Cup ukończyło 20 stałych zawodników a także dwóch gości, Jerzy Dudek oraz Jacek Jurecki. Wyścigu nie ukończyli Maciej Steinhof, Fernando Mendez i Strahinja Ivosevic.

Drugi wyścig rozpoczął się o godzinie 16:15. Zawodnicy z czołowej ósemki pierwszego wyścigu ustawili się na starcie w odwrotnej kolejności, co oznaczało, że z pierwszego pola ruszał Meksykanin Sebastian Ramirez. Na drugim zakręcie doszło do kolizji pomiędzy Robertasem Kupcikasem, Michałem Słomianem i Mateuszem Lisowskim, w wyniku czego żaden z nich nie ukończył wyścigu. Na półmetku wyścigu prowadził Jan Kisiel, drugi był Sebastian Ramirez, a trzeci Jakub Litwin.

Na 12 okrążeniu Jakub Litwin, który zachował więcej możliwości użycia systemu Push – to – Pass, wyprzedził Sebastiana Ramireza awansując na pozycję wicelidera. Wyścig wygrał Jan Kisiel. Największy awans zanotował Maciej Steinhof, który startował z ostatniego pola, a wyścig ukończył na 7. pozycji. Najszybszą kobietą ponownie była Klaudia Podkalicka, która minęła linię mety jako jedenasta. Startujący gościnnie Jerzy Dudek i Jacek Jurecki ukończyli wyścig odpowiednio na trzynastej i siedemnastej pozycji.

Wypowiedzi po drugim wyścigu:

Jan Kisiel:
„Po niezbyt udanej czasówce nie sądziłem, że tak dobrze się dla nas skończy ten weekend wyścigowy. Chciałbym bardzo podziękować mojemu inżynierowi oraz menedżerowi. Świetnie ustawiliśmy ciśnienie opon na drugi wyścig i to przyniosło efekty. Samochód prowadził się świetnie.”

Jakub Litwin:
„Wiedziałem doskonale, że jadący przede mną Sebastian Ramirez ma mniej Push-to-Passów, więc moim celem było wyprzedzenie go pod koniec wyścigu. Ta sztuka się udała, z czego jestem niezmiernie zadowolony. Ogólnie weekend wyścigowy ułożył się dla mnie fenomenalnie. Jestem wszak liderem Volkswagen Castrol Cup.”

Sebastian Ramirez:
„Drugi wyścig ułożył się dla mnie fantastycznie. Co prawda nie udało mi się odeprzeć ataków Jakuba Litwina, ale trzecie miejsce i tak jest spełnieniem moich marzeń. Biorąc pod uwagę, że mam niewielkie doświadczenie w jeździe takim samochodem i nie znałem Toru Poznań, wszystko ułożyło się super.”

Więcej informacji na www.volkswagencastrolcup.pl

**********
Relacje w TV
Wyścigi Pucharu Volkswagen Castrol Cup będzie można obejrzeć nie tylko na trybunach, lecz także przed telewizorami oraz na żywo w internecie. Relacje będzie można oglądać na antenach kanałów TVP Sport, TVP Info oraz TVN Turbo.

TVP Sport:
„Wyścigi samochodowe Volkswagen Castrol Cup”
wtorek, 16 kwietnia – 20:30
środa, 17 kwietnia – 18:05
piątek, 19 kwietnia – 15:00
niedziela, 21 kwietnia – 13:05

TVN Turbo:
„Turbo MotoSport”
czwartek, 18 kwietnia – 19:05
sobota, 20 kwietnia – 08:30
poniedziałek, 22 kwietnia – 13:25
poniedziałek, 22 kwietnia – 19:55

„Raport Turbo”
poniedziałek, 15 kwietnia – 18:00 i 19:25

TVP Info (pasma regionalne)
W niedzielę 14 kwietnia, w kilku regionalnych pasmach TVP Info zostanie wyemitowana relacja z wyścigów:
TVP Kraków – 18:00
TVP Katowice – 10:00
TVP Poznań – 19:05
TVP Wrocław – 18:50
TVP Szczecin – 19:00
TVP Łódź – 19:00

Przekaz z TV Kraków jest dostępny także w TVP Stream (na tablety i smartfony) oraz na stronie www.krakow.tvp.pl.

 

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Odszedł Janusz Szerla
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Szerli.Szerla był... więcej
Wyścig górski nad morzem!
Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych?... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: stawka RSMP zagra na wyjeździe
Na półmetku sezonu 2024 uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego 13.07.2024, Świdnica
Sobota: 13 lipca 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica, ul.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 13-14.07.2024, Świdnica
1. Terminy:13.07.2024 - 14.07.2024 (sobota - niedziela)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 20.07.2024, Zielona Góra
Okręgowe Szkolenie Sędziów Sportu Samochodowego Zarządu Okręgowego PZM Zielona... więcej
Damian Litwinowicz na podium w debiucie w najmocniejszej klasie Mistrzostw Europy Rallycross
W szwedzkim Höljes zainaugurowano tegoroczny cykl FIA European Rallycross... więcej
ERC: Polacy na mecie Rajdu Estonii
Estońsko-brytyjska załoga Georg Linnamäe/James Morgan w Toyocie GR Yaris... więcej
Triumf Kubicy, podium Inter Europol Competition w wyścigu 4h of Imola
Biało-czerwone akcenty na podium 4-godzinnego wyścigu na torze Imola, czwartej... więcej

Strony

- Archiwum