Zabytki w Biłgoraju

Automobilklub Biłgorajski i nieformalna grupa biłgorajskich miłośników pojazdów zabytkowych w dniu   2 czerwca br. zorganizowała 3. Zlot Pojazdów Zabytkowych – tzw. „oldtimerów”. Miejscem zlotu był autodrom RCEZ w Biłgoraju przy ul. Motorowej. W zlocie wzięło udział około 50 pojazdów, podobnie jak w latach poprzednich (zainteresowanie zlotem stopniowo rośnie).

W programie biłgorajskiego zlotu najważniejszymi elementami to prezentacja uczestników i pojazdów, konkurs na najładniejszy pojazd w swojej kategorii i parada, czyli przejazd kolumny pojazdów po autodromie. Komandor zlotu przypomniał, że pomysł organizacji tej imprezy (na początku czerwca) zrodził się przed laty z racji udziału biłgorajskiego klubu w „zabezpieczaniu” etapu rajdu pojazdów zabytkowych w Biłgoraju, organizowanego przez Automobilklub Lubelski w ramach rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. W oficjalnej części otwarcia wziął udział prezes klubu - Zbigniew Woźny i przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. 

Z racji, że imprezę przychodzi oglądać wiele dzieci i młodzież, organizatorzy w tym roku wzbogacili program pokazami modeli latających i kołowych, prezentowanych przez członków miejscowego Klubu Modelarskiego LOK w Biłgoraju.

Szersza relacja z tej imprezy na stronie klubowej: www.automobilklubbilgorajski.pl

Drive It Day w Biłgoraju.

Przebieg happeningu „Drive It Day” - czyli dzień  miłośników klasyków w naszym regionie - nie był może znaczący, ale się odbył. Daliśmy znać mieszkańcom naszego miasta, że ruch weterański w naszym regionie nabiera rozmachu, o czym może świadczyć ilość zarejestrowanych „zabytków”oraz udział starych motocykli w naszym corocznym Ogólnopolskim Zlocie Motocyklowym Biłgoraj-Roztocze.

Włączenie do kalendarza klubowego zlotu pojazdów zabytkowych i kolekcjonerskich na początku czerwca było znakomitym posunięciem z punktu widzenia tej akcji, gdyż klubowi łatwiej było organizacyjnie dopiąć imprezę i mogliśmy liczyć na większą frekwencję uczestników w wolny dzień. Nie trzeba wyjaśniać, że niepoślednią rolę przy organizacji tego typu imprez „plenerowych” odgrywa pogoda, która akurat u nas w tych dniach dopisała. Akcję wyjechania zabytkiem na ulice miasta w dniu 5 czerwca br. (środa) ogłosiliśmy na zlocie, a odpowiedziała na nią spora grupa posiadaczy „oldtimerów”. Spotkanie z władzami miasta Biłgoraja przed ratuszem, rozmowy na temat potrzeby wspierania naszych imprez, które przysparzałyby korzyści obu stronom i wspólna fotografia z Burmistrzem Januszem Rosłanem i Sekretarzem - Bogdanem Kowalikiem, a na koniec parada ulicami, przebiegły zgodnie z naszymi założeniami. Początek sezonu z klasykiem w tle możemy zatem zapisać jako udany.

Chciałbym podkreślić, że bardzo ważną rolę w promowaniu tych imprez (akcji) odegrały nasze lokalne media, które bez wahania włączają się do publikacji informacji o naszych akcjach i obejmują je patronatem.

Łączę koleżeńskie pozdrowienia.

Zenon Łój -Automobilklub Biłgorajski /rzecznik klubu, organizator zlotu/
Fotografie: Zenon Łój i Henryk Tytoń
Pojazdy zabytkowe: 
Źródło newsa: 
Share

News

Uwaga, konkurs dla kibiców!!! "MOTO KIBIC the best of"
Uwielbiasz ryk silników i zapach spalin? Kochasz  pisk opon, a demon... więcej
Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Potocki, Stoch i Balicki w Le Mans Classic
Zgodnie z zapowiedziami z sezonu 2019 panowie Jan Potocki, Marian Stoch i... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
RMCH 2020: Pechowa końcówka Polaków
Polskie załogi w komplecie zakończyły rywalizację w tegorocznym Rallye Monte... więcej
RMCH 2020: Polacy robią swoje
Jak widać na powyższym obrazku Rallye Monte Carlo Historique to nie... więcej
RMCH 2020: Świetna jazda Polaków
Dobre wieści dochodzą do nas z Monte Carlo. Dziś polskie załogi dały pokaz... więcej
RMCH po dwóch etapach
Jesteśmy po dwóch etapach Rallye Monte Carlo Historique 2020. Na razie... więcej
Dziś startuje Rallye Monte Carlo Historique
Dziś, w piątek, z Monte Carlo wystartuje 5 polskich załóg startujących w Rallye... więcej
Zaproszenie na Retro Carpathia 2020 - I rundę MPHRR
Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą edycję Rajdu Retro Carpathia. ... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens