XI Wołomiński Zlot Pojazdów Zabytkowych, 5-6 września 2015r.

Automobilklub Polski, Wołomińskie Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Motoryzacji oraz Pub „Taaka Ryba” zapraszają na XI Wołomiński Zlot Pojazdów Zabytkowych im. Tomasza Mikulskiego, który odbędzie się w dniach 5-6 września 2015 r. Patronat nad imprezą objęła Burmistrz Wołomina, Pani Elżbieta Radwan.

Plan:
5 września 2015 r. (sobota)
g. 9.00 – rozpoczęcie zlotu na parkingu przed Urzędem Miasta Wołomina, rejestracja uczestników
g. 9.00- 11.00 – prezentacja pojazdów zlotowiczów dla mieszkańców Wołomina
g. 11.00-17.00 – rajd turystyczny po powiecie wołomińskim
g. 18.00 – ogłoszenie wyników rajdu i wyłonienie zwycięzców w bazie noclegowej w Ośrodku Wczasowo – Kolonijnym „Koszelanka” nad Liwcem
od g. 19.00 – koncert i bal komandorski na terenie bazy noclegowej

6 września 2015 r. (niedziela)
g. 12.00 – opuszczenie bazy noclegowej i wyjazd na trasę zlotu
g.12.20-13.00 – Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Kamieńczyku
g.13.30-14.30 – „Międzygalaktyczne Muzeum Zabawek im. Koziołka Matołka” w Mostówce
g.15.30 – wręczenie nagród i zakończenie imprezy w pubie „Taaka Ryba” w Wołominie

W tym roku organizatorzy planują pewną rewolucję. Po 10 udanych zlotach nadszedł czas na pewne zmiany. Ideą imprezy zawsze było ukazywanie interesujących okolic Wołomina i powiatu wołomińskiego, a przez minione 10 lat zawsze znajdowaliśmy coś nowego. Niestety, nie wszędzie wszyscy razem się zmieścimy, a kolumna ponad 100 zabytkowych aut i motocykli czasem ciągnie się przez kilkaset metrów. Nawet przy najlepszej organizacji przejazdu nie każdy będzie zadowolony z jego tempa i tak zawsze ktoś będzie chciał jechać szybciej, co nie będzie w smak właścicielom wolniejszych weteranów. Doświadczenie też pokazuje, iż nawet w tej najprostszej, wydawałoby się formie i tu można się zgubić. Poza tym w okolicach jest jeszcze wiele ciekawych i nie odkrytych miejsc, o istnieniu których nawet mieszkańcy Wołomina i okolic pewnie nie mają pojęcia, w których jednocześnie nie zmieści się kilkadziesiąt weteranów szos. Chcemy je pokazać. Dlatego czas na zmiany!

Organizatorzy chcą nawiązać do sprawdzonej i lubianej przez uczestników formuły, jaką przez wiele lat stosowano w rajdach zabytkowych rowerów organizowanych przez WSMDM. Mówiąc krótko – XI Wołomiński Zlot Pojazdów Zabytkowych im. Tomasza Mikulskiego nabrał kilku, ale tych najlepszych cech rajdu. Tak się stanie tylko pierwszego dnia imprezy, tj. 5 września. Każdemu uczestnikowi wręczymy kartę drogową, na której znajdą się pytania z trasy. Miejsca, które należy odwiedzić i odpowiedzieć na związane z nimi pytania, znaleźć będzie można według załączonej do karty drogowej pytań. Mapa to oczywiście nie wszystko, nierzadko będzie trzeba bacznie obserwować okolicę, prosić o pomoc „miejscowych”, pytając ich o drogę i oczywiście trochę pomyśleć, czasem nawet w bardzo absurdalny sposób. Oczywiście każdy z uczestników będzie mógł korzystać z własnych narzędzi ułatwiających podróże turystyczne – własnych map, nawigacji, czy cb radia. Odpowiadając na pytania można będzie posiłkować się także internetem, choć zapewniamy, że na wiele się to nie zda.

Start załóg odbędzie się pod Urzędem Miejskim w Wołominie (ul. Ogrodowa 4, Wołomin), zaś meta w tradycyjnej bazie noclegowej w Koszelance nad Liwcem (gm. Nadkole, k. Łochowa). Po otrzymaniu materiałów zlotowych – tj. karty drogowej i map, we własnym zakresie należy udać się do wskazanych w karcie drogowej miejsc i odpowiedzieć na zadane pytania. Kolejność odwiedzania miejsc jest absolutnie dowolna, nie wprowadzamy ani itinereru, ani nie wypuszczamy załóg w określonym odstępie czasowym. Można więc wraz ze swymi przyjaciółmi, którzy przyjechali innymi pojazdami utworzyć małe kolumny i wspólnie ruszyć na podbój powiatu! Oczywiście nie ma konieczności odwiedzenia wszystkich miejsc i jeżeli ktoś stwierdzi, że trasa go przerośnie, w każdej chwili może udać się do mety, gdzie oczywiście jego punkty zostaną przeliczone. Trzy załogi, które zdobędą największą ilość punktów, otrzymają nagrody. A punktowane będą nie tylko poprawne odpowiedzi na postawione w karcie drogowej pytania i poprawnie zaliczone próby sprawnościowe i sprawdzające wiedzę, ale także takie elementy, jak odpowiedni dobór stroju załogi, czy rocznik pojazdu.

Zaznaczamy jednak, iż element rajdu nie przesłoni całego scenariusza XI Wołomińskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych im. Tomasza Mikulskiego, gdyż następnego dnia zlotu, w niedzielę 6 września powrócimy do tradycyjnej konwencji zlotu. Zaplanowany jest przejazd kolumną weteranów szos z bazy noclegowej w Koszelance do pubu „Taaka Ryba” w Wołominie, a po drodze czeka na uczestników kilka przystanków. Tym razem zlotowcy zobaczą Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Kamieńczyku oraz „Międzygalaktyczne Muzeum Zabawek im. Koziołka Matołka” w Mostówce z niepowtarzalną kolekcją miniatur, a trasa będzie wiodła przez malownicze krajobrazy środkowego Mazowsza.

Baza noclegowa tradycyjnie mieści się w Ośrodku Wczasowo – Kolonijnym „Koszelanka” koło Łochowa (gm. Nadkole): http://www.lochow-koszelanka.nlot.pl/pl/. Rezerwacja noclegów: tel. (025) 643 78 50 (w g. 8-16), ew. 509 639 938

Kontakt w sprawie zlotu i pytania: Karol Boński, 667 215 769, bonskikarol@gmail.com

Zapraszamy na profil: https://www.facebook.com/wsmdm

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Potocki, Stoch i Balicki w Le Mans Classic
Zgodnie z zapowiedziami z sezonu 2019 panowie Jan Potocki, Marian Stoch i... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
RMCH 2020: Pechowa końcówka Polaków
Polskie załogi w komplecie zakończyły rywalizację w tegorocznym Rallye Monte... więcej
RMCH 2020: Polacy robią swoje
Jak widać na powyższym obrazku Rallye Monte Carlo Historique to nie... więcej
RMCH 2020: Świetna jazda Polaków
Dobre wieści dochodzą do nas z Monte Carlo. Dziś polskie załogi dały pokaz... więcej
RMCH po dwóch etapach
Jesteśmy po dwóch etapach Rallye Monte Carlo Historique 2020. Na razie... więcej
Dziś startuje Rallye Monte Carlo Historique
Dziś, w piątek, z Monte Carlo wystartuje 5 polskich załóg startujących w Rallye... więcej
Zaproszenie na Retro Carpathia 2020 - I rundę MPHRR
Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą edycję Rajdu Retro Carpathia. ... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens