X runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych – wyścig do podium w Bieszczadach

Kolejna, dziesiąta już runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych ponownie zabierze nas w miejsce o niespokojnym, górskim widnokręgu. Tym razem zapraszamy w Bieszczady, w cudowne panoramy podkarpackich połonin, przełęczy i lasów.

Gdzie i kiedy?

Piątek.

Autorzy trasy zadbali o fantastyczne pejzaże: rajd wyruszy 26 lipca o 9:00 spod Hotelu Atrium w Polańczyku w kierunku Wetliny, gdzie pod pensjonatem Grzechowisko odbędzie się pierwszy pokaz biorących udział w imprezie samochodów (10:30 – 12:00). W samo południe samochody wyruszą do Cisnej, gdzie godzinę później rozpocznie się konkurs elegancji. Na terenie stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej odbędzie się kolejny pokaz (15:30 – 17:00), a stamtąd uczestnicy udadzą się do Baligrodu, gdzie są spodziewani około 16:45. Ostatnia tego dnia okazja, by z bliska zobaczyć zabytkowe pojazdy, nadarzy się na terenie Natura Park o 17:30.

Sobota.

Kolejny dzień będzie miał bardziej wyczynowy charakter: uczestników i kibiców czekają dwie próby sportowe na torze kartingowym w Solinie (8:45 i 11:00). Będzie te wytwornie: konkursy elegancji dadzą znakomitą okazję, by poczuć klimat minionych lat – zapraszamy na teren ośrodka Caritas  w Myczkowicach (10:30) i do „Skalnego” w Polańczyku (14:00).

 

Sportowe emocje

Sezon wakacyjny w pełni, jednak cykl MPPZ powoli dobiega końca. Czekają nas jeszcze tylko dwie rundy samochodowe (w Częstochowie i Poznaniu). Wyścig na podium nabiera zatem rozpędu i dynamiki. W szranki na podkarpackiej rundzie staną najlepsi zawodnicy, broniący mistrzowskich i wicemistrzowskich tytułów w poszczególnych klasach: Piotr Małecki w Fordzie Eiflu (1937 r.) zmierzy się kolejny raz z Marianem Stochem w tegorocznym debiutancie, Astonie Martinie (1937 r.), tytułu będzie bronił też Marcin Stryczak (Porsche 911, 1976 r.), ubiegłoroczny Mistrz Polski. Emocji zatem nie zabraknie.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej
W dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek) Biuro ZG PZM będzie nieczynne.
Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Drive it Day 2020 - galeria naszych czytelników
Wasza galeria z Drive it Day 2020. Jak widać pogoda nie była dla Was straszna i... więcej
Jeździliśmy cały dzień czyli Drive it Day
Emocje po wznowieniu Drive it Day jeszcze nie opadły, ale chyba możemy już... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens