Udany debiut Polaków w FIA Trophy for Historic Regularity Rally

W dniach 10-11 kwietnia w San Remo odbyła się druga eliminacja Pucharu FIA w Historycznych Rajdach na Regularność, Rajd Coppa dei Fiori.  Impreza rozgrywana była w ramach Rally San Remo Storico i była również eliminacją Mistrzostw Włoch i Pucharu FIA w rajdach historycznych. W tym samym czasie, na tych samych trasach rozgrywane były również rajdowe Mistrzostwa Włoch, co razem stanowiło niezwykłe rajdowe wydarzenie w przepięknej śródziemnomorskiej scenerii. Piękna słoneczna pogoda, niezwykłe samochody i wąskie górskie drogi to specyfika tego rajdu. Park maszyn zorganizowany w pobliżu zabytkowej stacji kolejowej nad samym morzem, skupiało uwagę tysięcy spacerowiczów.

Przez tydzień San Remo opanowane jest przez samochody rajdowe praktycznie ze wszystkich epok. Od zabytkowych aut z lat 60. i 70. takich jak Austin Healey, Alfa Romeo GTA, Porsche 911, Alpine Renault A110, Lancia Fulvia, Lancia Stratos, Saab 99, przez B-grupowe Renault 5 Turbo, Lancie 037 i A-grupowe Delty Integrale i Audi Quattro, aż do współczesnych rajdówek Renault, Peugeot, Citroen, Ford i Skoda. Od wczesnych godzin porannych do późnej nocy miasto żyje atmosferą rajdową, a w powietrzu unosi się zapach wysokooktanowego paliwa.

Rajd o długości 424 km podzielony był na 2 etapy. Łączna długość odcinków specjalnych wynosiła 128 km. Pierwszy etap, z 4 odcinkami specjalnymi, zaczynał się w piątek o godzinie 18-tej i wiódł górskimi drogami wokół San Remo, przez San Romolo, Semoigo i Bignone. Metę w San Remo załogi osiągnęły późno w nocy.

W rajdzie startowała europejska czołówka tej dyscypliny z zeszłorocznymi zwycięzcami cyklu załogą Paolo Mercattilij / Marco Maria Calegari na czele. Ponadto na liście startowej znalazła się cała plejada doświadczonych zawodników - Christian Crucifix, Michael Haberl, Michael Feichtinger  czy zwycięzca pierwszej eliminacji Fin Pentti, Juhani Hintikka jak również wielokrotny Mistrz Włoch Maurizio Aiolfi znający doskonale miejscowe trasy.

Jak już wcześniej informowaliśmy w tym roku w Pucharze FIA w Historycznych Rajdach na Regularność debiutują dwie polskie załogi. W tak silnej stawce nasi reprezentanci mogą zaliczyć swój debiut do bardzo udanych.  Reprezentanci Automobilklubu Polski Maciej Trzebiatowski i Izabella Trzebiatowska na samochodzie Lancia Fulvia Coupe zajęli 8 miejsce w klasyfikacji generalnej i 4 miejsce w klasyfikacji FIA oraz 3 miejsce w klasie. Jedynie 8 punktów dzieliło załogę od podium. Reprezentanci Automobilklubu Częstochowskiego Marcin Stryczak i Mateusz Stryczak na Porsche 911 zajęli 15 miejsce w klasyfikacji generalnej i 9 w FIA oraz 2 w klasie również zdobywając cenne punkty do klasyfikacji FIA.

Nasze załogi notowały bardzo dobre wyniki na poszczególnych odcinkach. Załoga Lancii wygrała nawet OS nr 8 drugiego etapu. Niestety nawet świetna jazda drugiego dnia i wyniki na poziomie trzeciego miejsca nie zniwelowały straty z odcinka 4 z pętli nocnej etapu pierwszego. Niemniej jednak załoga awansowała z 16 na 8 miejsce w generalce. Różnice punktowe w pierwszej dziesiątce były niewielkie i do podium zabrakło jednak 7 punktów. Ostatnie 2 odcinki drugiego etapu nie były szczęśliwe dla załogi Porsche, która zanotowała wysokie straty punktowe, co zepchnęło ich na dalszą pozycję.

Bezkonkurencyjny okazał się faworyt Paolo Mercattilij, zeszłoroczny triumfator Pucharu FIA. Drugie miejsce zajęła załoga Maurizio Aiolfi i Paolo Giafusti na BMW 2002tii, trzecie również przypadło załodze włoskiej Giangiacomo Veisi i Eleonora Veisi na Lancii Fulvi 2C.

Obie polskie załogi podkreślały trudność rajdu – zamknięte odcinki specjalne zlokalizowane na krętych, wąskich górskich drogach i wysokie średnie to całkowicie odmienna specyfika od naszych rajdów. Pomiary dokonywane są nie za pomocą systemu GPS a tradycyjnie za pomocą fotokomórek co powoduje że Ilość pomiarów jest mniejsza. W efekcie różnice punktowe są również mniejsze i trudniej odrobić ewentualny błąd. Dojazdówki nie różnią się do odcinków specjalnych trudnością, a czasy dojazdu do PKC (Punktiu Kontroli Czasu) bywają ustawione bardzo ciasno, więc nie ma czasu na ewentualny odpoczynek.

Należy podkreślić że nasze załogi spotykały się na każdym kroku z bardzo życzliwym przyjęciem zarówno zawodników jak i kibiców.

Polskie załogi będzie można dopingować na początku września na trasach 4 Rajdu Polski Historycznego. Polska impreza ma już bardzo dobrą opinię wśród zawodników zagranicznych. Niektórzy podkreślali, że był to w zeszłym sezonie najlepszy rajd FIA. Swój przyjazd zapowiedziało już wiele świetnych załóg. Zapowiada się ciekawa rywalizacja.

 

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Pandemiczny Rajd Motocyklowy - zaproszenie
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na... więcej
Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność - 35 Rajd Częstochowski - zaproszenie
Automobilklub Częstochowski serdecznie zaprasza na dwie rundy Mistrzostw... więcej
Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - runda MPPZ - relacja
W dniach 23-26 lipca 2020 odbył się 21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych.... więcej
21. Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - galeria zdjęć
W dniach 23 - 26 lipca odbył się 21. Podkarpcki Rajd Pojazdów Zabytkowych,... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ - galeria zdjęć
Za nami pierwsza runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego Pojazdów Zabytkowych PZM... więcej
Biuletyn PZM Nr 19 - Lipiec 2020
Lipiec zawsze był środkiem sezonu. W tym roku to dopiero początek!Nie tak... więcej
Zapraszamy na 47 Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych
Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na... więcej
PZM wziął udział w akcji #GaszynChallenge
... i pompował dla chorych dzieci! Przyjęliśmy wyzwanie Automoblilklubu... więcej
Zaktualizoiwany kalendarz MPPZ i MPHRR
Dziś opublikowano komunikat Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.W związku... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens