Trzynasty znaczy szczęśliwy

To był trzynasty rajd pojazdów zabytkowych na Rzeszowszczyźnie. Trzynasty znaczy szczęśliwy.

Nawet pogoda wspomagała organizatorów – Automobilklub Rzeszowski. A nic tak nie cieszy, jak błysk chromu w miękkim świetle majowego słońca. Do Rzeszowa zjechało się ponad 50 zabytkowych samochodów na niesamowity, pamiętny rajd. W ramach tej imprezy odbyła się II runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych, w której wzięło udział około 30 załóg. Reszta to uczestnicy tzw. Ligii Otwartej, czyli rajdu o nieco niższych wymaganiach, znakomitego do nabycia wprawy w rajdowych eliminacjach.

Trasa rajdu prowadziła przez przepiękne, niezwykle urokliwe okolice Pogórza Rzeszowskiego i Strzyżowskiego. Uczestnicy, posiłkując się itinererem, odwiedzili Boguchwałę, Niebylec czy Kombornię.  Na trasie nie zabrakło, rzecz jasna, bardzo widowiskowych prób sprawnościowych. Rajdowcy niezwykle dynamicznie  pokonali tor w Zakładzie Naprawy Samochodów w Boguchwale, by odnaleźć w Rzeszowie ulicę Karową, gdzie także zorganizowano wyścig uliczny.  Po tradycyjnym już „Wyścigu na Moniuszki”, wszystkie samochody skierowały się na rzeszowski rynek, gdzie konkurs elegancji zainaugurował Noc Muzeów.  To wydarzenie musiało głęboko zapaść w pamięć wszystkim, którzy mieli okazję je podziwiać: 50 zabytkowych pojazdów, jak ruchome dzieła sztuki, wraz z załogami wystrojonymi zgodnie z modą okresu powstania samochodu lub motocykla, zaprezentowało się jury, by potem stanąć na płycie rynku, obramowanego neogotycką i renesansową architekturą.  Sensację wzbudziła replika Syreny Sport, zbudowana przez pana Mirosława Mazura. Nie dało się przejść obojętnie także obok innych uczestników imprezy: Austina Healey’a BT7 3000, jaskrawo-żółtego Velorexa, filmowego Triumpha Spitfiera z 1978r., a także NSU OSL 351 z 1938 roku, wiozącego kominiarza w pełnym rynsztunku!

Kolejnego dnia trasa zaprowadziła rajdowców do Korczyny. Tak, to ta sama Korczyna, słynąca z Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.  W przerwie wyścigów, na start podjechały pojazdy zabytkowe. Jak prawdziwi rajdowcy, załogi zostały „wystartowane” w profesjonalny, wyścigowy sposób, a czas przejazdu został zmierzony fotokomórką. Nie był to co prawda wyścig, a tzw. rajd na regularność – czyli próba, w której wygrywa załoga, która przebędzie trasę ze średnią prędkością ustaloną przez organizatorów. Nie jest to wcale łatwe zadanie, a samochody przemierzające górską trasę były podziwiane przez tłumy widzów.

Przy okazji rajdu, zorganizowano także atrakcje nieco bardziej „stacjonarne”: uczestnicy i widzowie mogli zapoznać się z fascynującą historią Mikrusa, jedynego samochodu produkowanego na Rzeszowszczyźnie. Do odwiedzin zachęcała także wystawa militariów.

Jest zatem jasne, że trzynastka to jedna z najlepszych wróżb, jakie można sobie wymarzyć. Zapraszamy do zapoznania się z naszą galerią zdjęć, a także z relacją i galerią na  stronie Organizatora.

Do zobaczenia na kolejnej rundzie MPPZ!

 

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Oświadczenie FIVA w sprawie elektryków
Mamy ważną wiadomość z FIVA w sprawie samochodów elektrycznych.Nie da... więcej
Gruchoty w akcji czyli ostatnia runda MOWPZ
Nie takie znów gruchoty... W ostatnią niedzielę września na parkingu przy... więcej
Rewolucja w motoryzacji - PZM na konferencji Impact mobility rEVolution’19
Katowicka konferencja Impact mobility rEVolution’19 (9 – 10... więcej
Polacy na 1000 Miglia USA 2019
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Retro Carpathia - V runda MPHRR - 11-12 pażdziernika 2019 - zaproszenie
Rajd Retro Carpathia będący ostatnią eliminacją Mistrzostw Polski w... więcej
Stoch i Potocki w Spa
Oczywiście nie będzie to relacja z wizyty kierowców w luksusowym spa, tylko... więcej
V Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z piątej edycji Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych, które... więcej
Z Pragi na Żoliborz czyli 8. Rajd Praski - relacja
W sobotę, 28 września, odbył się 8. Rajd Praski. W tym roku uczestnicy... więcej
8. Rajd Praski - Jedziemy na Żoliborz - galeria zdjęć
Zdjęcia z 8. Rajdu Praskiego, który odbył się w sobotę 28 września 2019 roku na... więcej
Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych wystartowało
Dziś o godzinie 18.00 rozpoczął się odbiór dokumentów i badanie kontrolne... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens