Toruń porusza – pod takim hasłem odbyło się w Toruniu „ZLOTOWISKO”, czyli zlot dziedzin pozasportowych

Na zlecenie ZG PZM organizatorem imprezy był Automobilklub Toruński przy wsparciu Głównej Komisji Sportów Popularnych i Turystyki PZM, Głównej Komisji Caravaningu PZM, Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM oraz pomocy OM PTTK im M. Sydowa w Toruniu, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Miejskiego Ośrodka Sportu i Turystyki w Toruniu, Citroën Polska, TOTAL,  PHU Polmozbyt Toruń Holding -  Dealer Citroëna w Toruniu, firmy Thorn 1233 i Hurtowni BHP Pana Walaszko – fundatorów nagród.

Goście honorowi to V-ce Prezes ZG PZM ds. Turystyki - Stanisław Reterski, Przewodniczący OKSPiT ZO PZM w Bydgoszczy - Leszek Kałużny oraz V-ce Prezes ZO PZM w Bydgoszczy -Michał Chorzępa. Uczestnicy przybyli z terenu całego kraju (m.in. grupy z Mogilna, Poznania, Wrześni, Szczecina, Wrocławia, Kędzierzyna-Koźla, Warszawy, Czarnkowa) oraz goście z Czech i Francji. Nie dopisali niestety turyści z GKSPiT, GKC i GKPZ. Szkoda, może w przyszłym roku?

    Impreza trwała od środy 29 maja do niedzieli 02 czerwca b.r. Rozpoczęcie imprezy zbiegło się z inauguracją nowego sezonu turystycznego na otwartym pierwszy raz po gruntownej modernizacji campingu TRAMP w Toruniu. Po uroczystym rozpaleniu ogniska turystycznego przez Prezydenta Miasta - Michała Zaleskiego, V-ce Prezydenta - Zbigniewa Fiderewicza i Przewodniczącego Rady Miasta Torunia – Mariana Frąckiewicza, nowe obiekty poświęcił ksiądz Daniel Adamowicz. Dyrektor MOSiR – Aleksander Dybiński życzył wszystkim turystom wielu wrażeń na nowym campingu. Na zakończenie odbył się bankiet przy muzyce Saurona Majewskiego, który trwał do późnych godzin nocnych.

W czwartek (dzień wody) po pysznym śniadanku skonsumowanym w nowej restauracji „Waliza” uczestnicy zlotu przeszli, przez most drogowy, do Katedry Świętych Janów na Starówce,  na mszę i procesję Bożego Ciała.

Następnie z przewodnikiem zwiedzano stare i nowe miasto Toruń. Po południu, statkiem spacerowym „WANDA”, odbył się rejs rzeką Wisłą, aż do budowy nowej przeprawy i mostu autostradowego. Z perspektywy wody budowa nowego mostu wygląda imponująco, także miasto prezentuje się bardzo okazale. Kogo nie interesowały widoki i inwestycje mógł przy dźwiękach muzyki potańczyć lub skonsumować potrawy z grilla i skosztować boskiego nektaru. Na zakończenie dnia wody uczestnicy obejrzeli nocny pokaz fontanny COSMOPOLIS, kolorowo rozpryskującej się wody o różnych kształtach i wysokości przy muzyce aranżowanej przez Krzesimira Demskiego. Jak przystało na dzień wody zwieńczeniem była potężna ulewa, która „przyspieszyła” powrót gości na camping TRAMP.

   W piątek (dzień żołnierski),  po śniadaniu uczestnicy przeszli z przewodnikiem szlakiem fortecznym lewobrzeżnego Torunia, odwiedzili muzeum motoryzacji Zbigniewa Mikiciuka    na Zamku Dybów (tak, tak, tego samego, który założył muzeum starych pojazdów                   w Otrębusach) i punkt widokowy „Panorama”. Młodsi odwiedzili Żywe Muzeum Piernika        i obejrzeli seans w Planetarium.  Po obiedzie uczestnicy Zlotowiska przejechali autokarem   na MOTOARENĘ, najnowocześniejszy stadion żużlowy na świecie. Zwiedzając ten imponujący obiekt (miejsce otwarcia światowego zlotu citroena w 2015 roku), obejrzeli trening żużlowców UNIBAX-u Toruń. Kolejnym etapem wycieczki był tor kartingowy, tor do supremo, tor rally-crossowy, mini tor dla modeli i tor dla speed-rowerów. A wszystko to na obrzeżach lotniska Aeroklubu Toruńskiego, który będzie w 2015 roku miejscem bazowym największej   w Europie imprezy turystyczno-caravaningowej - Światowego Zlotu Citroëna.

Po lustracji lotniska, poprzez imperium Ojca-Dyrektora, przejechaliśmy do Fortu IV, gdzie odbyła się biesiada żołnierska przy muzyce. Wieczorem była możliwość zwiedzania zewnętrznego pierścienia imponującej, pełnej tajemnic fortyfikacji wraz z podziemnymi poternami i kazamatami, w świetle pochodni.

Późnym wieczorem, zmęczoną żołnierską brać autokar odwiózł do koszar na TRAMP-ie.

W sobotę dzień rajdowy. Pobudka nastąpiła wcześniej albowiem śniadanie przygotowano    w Pasta&Basta na Rynku Staromiejskim. Na zachodniej pierzei rynku kilkadziesiąt pojazdów zabytkowych wystawiono ku uciesze gawiedzi. Licznie odwiedzających Toruń turystów oraz mieszkańców miasta zabawiała bluesowa kapela (uczniowie Sławka Wierzcholskiego). Podziw wzbudzały nie tylko stare samochody ale też rowery, motorowery i motocykle. Uzupełnieniem tej pięknej ekspozycji były patefony, kamery i aparaty fotograficzne „wygrzebane” z szaf naszych przodków. W tym czasie kiedy uczestnicy spacerowali ze specjalnie przygotowaną mapką Starówki, na XVII Ogólnopolski Rajd Citroëna i XIX Ogólnopolski Rajd Afrodyty – widzowie mieli sposobność wykonania pamiątkowej fotografii na tle zabytkowych pojazdów. A było w czym wybierać od bicykla przez rower z 1936 roku,  aż do wszelkiej maści citroënów, porsche, VW, syrenek, wartburgów, wołg, mercedesów, mini, a na warszawach kończąc. Specjalne Jury pod przewodnictwem kapelana toruńskiego moto-sportu – Zbigniewa Łukasika, wybrało najładniejszy pojazd zabytkowy – Citroëna HY, którego właściciel – Tomasz Waszak z synem, odebrał pamiątkowy puchar. Za najładniejszą ekspozycję starych środków komunikacji nagrodę odebrał Leszek Jamiński z Małżonką.

Najładniejszym pojazdem spoza rodziny citroëna wybrano zabytkowego mercedesa, a puchar za najładniejszy strój z epoki, najlepiej pasujący do prezentowanego pojazdu, odebrał Janusz Adamkiewicz ubrany w strażacki uniform i charakterystyczne „kepi” francuskie, ze swoim Citroënem 2 CV Arcadiane,  adaptowanym na wóz strażacki. Świętego spokoju szefa Jury nie zmąciły nawet diabelskie przebrania i popisy członków CitroënKlubu z Poznania.       O godzinie jedenastej, tuż po hejnale z ratuszowej wieży, pierwsza załoga ruszyła na trasę rajdów. Trasa wiodła z Torunia przez Tor „Poligon”, na którym przeprowadzono prawie 2 km próbę sportową, przez Otłoczyn (pomnik ku czci 67 ofiar największej katastrofy kolejowej     w Polsce w 1980 roku), obok budowanej autostrady A 1, przez Wołuszewo (fragment szlaku bursztynowego, wzdłuż przeciwpowodziowych wałów wiślanych aż do Ciechocinka. Po drodze uczestnicy odpowiadali na pytania z trasy, foto-zagadki, a w Ciechocinku rozwiązywali testy ze znajomości zasad ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz z ekologii. Później kilkadziesiąt pojazdów ustawiono na słynnym ciechocińskim deptaku aby kuracjusze (licznie odwiedzający wystawę), mogli nacieszyć swoje oczy i wykonać zdjęcia (często z turnusowym partnerem) na tle staroświeckiego pojazdu. Uczestnicy natomiast posmakowali solanki wypływającej z „Grzyba”, zwiedzili tężnie, warzelnię soli, cerkiew, Pałac Prezydencki, Park Zdrojowy ze słynnym zegarem słonecznym oraz dywany kwiatowe.

Po powrocie na camping dla dzieci i wytrwałych turystów przygotowano blok konkurencji sportowo – zręcznościowych. A ponieważ w sobotę był „DZIEŃ DZIECKA”, organizatorzy dla wszystkich „milusińskich” przygotowali słodkie, toruńskie pierniki, które rozdawał Prezes Stanisław Reterski.

Wieczorem odbyła się „Biesiada z Afrodytą i Citroënem”, poprowadzona śpiewająco przez Maciej Korzeniowskiego. Przy smacznym, wiejskim jadle i pysznym piwku bawiliśmy się do… rana. Podczas zabawy piękny pokaz bańko-terapii przedstawił Maestro Jędrula z Warszawy, który dzieci i dorosłych „zamykał” w mydlanej przestrzeni, a tysiące drobnych banieczek wysyłał w kosmos. Wszak Toruń Kopernikiem stoi.

W niedzielne południe ogłoszono zwycięstwa najlepszych i wręczono puchary i nagrody

Z  kronikarskiego obowiązku dodam, że najlepszą załogą zostali sklasyfikowani na pierwszych miejscach w trzech kategoriach Magdalena Niewadzi z pilotem Krzysztofem Szews (Citroën C4), a wśród oldtimerów zwyciężył Michał Krzyżycki z rodziną jadący samochodem mini.

Dziękujemy wszystkim Przyjaciołom z motorowej rodziny za przybycie i wspaniałą zabawę. Niełatwo bowiem wytrzymać tak piękną noc z środy na niedzielę.

Pozdrawiam i dziękuję ZG PZM, GKSPiT PZM, GKC PZM, GKPZ PZM za pomoc przy organizacji Zlotowiska, dziękuję Przyjaciołom z Czech, Mogilna, Poznania, Wrześni, Warszawy, Czarnkowa, Konina, Koła, Kalisza, Bydgoszczy, Gniezna, Wrocławia, Kędzierzyna-Koźla, Opola.

Stanisław Marasek

Toruń, czerwiec 2013

 

Turystyka: 

News

4 Runda TPP - Rajd Bajka
Automobilklub Kędzierzyńsko - Kozielski zaprasza na 4 Rundę Turystycznego... więcej
Odszedł Jacek Laskowski
Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy informację,  iż w poniedziałek 8 kwietnia... więcej
1 i 2 Runda TMMP - Wiosna z poślizgiem
Automobilklub Wielkopolski zaprasza. 1 i 2 Runda Turystyczno Motorowe ... więcej
3 Runda TPP - Majówka 2024
Automobilklub Polski zaprasza na 3 Rundę Turystycznego Pucharu Polski PZM,... więcej
2 Runda TPP - Szwajcaria Podlaska 2024
Automobilklub Bialskopodlaski zaprasza na rajd turystyczny Szwajcaria Podlaska... więcej
48th Volta a Mallorca
Przedstawiamy otrzymane informacje o kolejnej edycji cyklu Volta a Mallorca.... więcej
Odszedł Andrzej Piwoński
W dniu 19 marca 2024 odszedł od nas Andrzej Piwoński, członek Komisji Sportów... więcej
Szkolenie OSP PZM - Poznań
Przedstawiamy szczegóły dotyczące Ogólnopolskiego Szkolenia Organizatorów... więcej
Komunikat GKT nr 7/2024 - punktacja w rundach NSMP, TMMP, TPP
Główna Komisja Turystyki opublikowała Komunikat nr 7/2024 dotyczący punktaccji... więcej
Szkolenie OSP PZM - Warszawa
Przedstawiamy szczegóły dotyczace Ogólnopolskiego Szkolenia Organizatorów... więcej

Strony

- Archiwum