Sukces Polaków na 4.RPH

Dużym sukcesem dla polskiego zespołu na FIA Trophy for Historic Regularity Rally zakończył się 4. Rajd Polski Historyczny rozegrany w dniach 3-7 września na drogach Małopolski. Marcin i Mateusz Stryczakowie jadący Porsche 911 Monte Carlo z 1966 roku zajęli pierwsze miejsce w generalce i w swojej klasie wyprzedzając utytułowanych i doświadczonych w rajdach na regularność Christiana Crucifixa z Luksemburga (Ford Cortina Lotus) i Paolo Mercatilij z Włoch (Porsche 911). Czwarte miejsce przypadło kolejnej załodze FIA Poland Team – Maciejowi i Izabelli Trzebiatowskim startującym w Lancii Fulvia Coupe z 1972 roku. Załoga włoskiego coupe również wygrała swoją klasę.

Tak udział w 4.RPH relacjonuje Maciej Trzebiatowski: - Zakończony właśnie 4-ty Rajd Polski Historyczny nasz zespół zaliczył do największych sukcesów w tym sezonie. Marcin i Mateusz wygrali rajd w klasyfikacji generalnej, a my zajęliśmy 4 miejsce. Obydwie załogi zgarnęły również pierwsze miejsca w swoich grupach i klasach. W klasyfikacji Pucharu Polski również świetnie, bo wzięliśmy 1 i 2 miejsce. Jakby tego było mało zwyciężyliśmy także w klasyfikacji zespołowej, wspomagani przez Stanisława i Anię Postrawków (Polski Fiat 125p). Należy tu podkreślić że tegoroczny Rajd Polski Historyczny był najlepszy i zarazem chyba najtrudniejszy z dotychczasowych. Wymagające odcinki, wyczerpujące długie etapy, a do tego wielokrotne zmiany prędkości średniej i jak zwykle zmienna sytuacja na trasie spowodowały, że był to naprawdę trudny rajd. Do tego wyrównana stawka i olbrzymia konkurencja. Marcin cały czas starał się utrzymywać przewagę nad załogą z Luksemburga. Ja starałem się dojść Paolo, bowiem po pierwszym etapie dzieliło nas jedynie kilka punktów, ale z drugiej strony trzeba było bronić pozycji przed świetnie jadącymi Litwinami, którzy ukończyli tegoroczne Monte Carlo Historique w pierwszej dziesiątce. Zatem nie było łatwo i do samego końca wszystko było możliwe. Należy podkreślić że w tym roku rajd był bardzo bezpieczny, a średnie były dobrane wręcz idealnie. Niemniej jednak o trudności rajdu niech świadczy również spora ilość załóg, które odpadły z klasyfikacji w wyniku awarii lub niegroźnych wypadnięć z trasy. Zdobyliśmy kolejne cenne punkty do klasyfikacji FIA, które z pewnością poprawią nasze dotychczasowe lokaty. A za tydzień ruszamy na Elbę.

Fot. Marcin Kaliszka www.RallyFoto.pl

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

PZM wziął udział w akcji #GaszynChallenge
... i pompował dla chorych dzieci! Przyjęliśmy wyzwanie Automoblilklubu... więcej
Zaktualizoiwany kalendarz MPPZ i MPHRR
Dziś opublikowano komunikat Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.W związku... więcej
Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
Dwie rundy MOWPZ odwołane
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski informuje, że z powodu... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens