Sensacyjni Małysz i Dąbrowski

Adam Małysz i Rafał Marton oraz Marek Dąbrowski i Jacek Czachor uzyskali sensacyjne wyniki na etapie do Tucuman. Dwie załogi ORLEN Team zmieściły się w czołowej dziewiątce. Adama i Marka nikt nie oczekiwał na tak wysokich miejscach! Nani Roma wygrał etap i odzyskał prowadzenie w Dakarze.


Fot. Orlen Team

ADAM MAŁYSZ: - Pierwszy odcinek bardzo fajny, choć naprawdę ciężki. Na tym odcinku były wydmy, dość specyficzne, trochę miejscami obrośnięte krzakami. Złapaliśmy trzy gumy i zepsuł nam się podnośnik, ale mieliśmy dobre tempo, szybko jechaliśmy. Po stracie trzech kół zapasowych musieliśmy mocno się pilnować. Chcieliśmy pożyczyć jedno koło od Marka Dąbrowskiego, żeby mieć na zapas na drugą część etapu, ale Marek oddał już koło de Villiersowi. Do drugiej części przystąpiliśmy więc bez żadnego koła zapasowego i byliśmy zmuszeni jechać znacznie bardziej ostrożnie.
Jesteśmy z Rafałem zadowoleni, zwłaszcza z pierwszej części, gdzie udało nam się utrzymać naprawdę świetne tempo. Myślę, że gdyby nie brak koła zapasowego, na koniec inaczej by to wszystko wyglądało. Czułem, że możemy utrzymać to wysokie tempo, ale trzeba było zwolnić. Gdybyśmy stracili ostatnią oponę, tak naprawdę stracilibyśmy wszystko. Nasza Toyota sprawuje się znakomicie, chociaż auto dostało bardzo mocno w kość. Cieszymy się już na następny etap. Emocje są niesamowite.

Do neutralizacji pachniało jeszcze większą sensacją, ponieważ Dąbrowski i Małysz mieli przed sobą w wynikach tylko Romę i Gordona! Druga część oesu została skrócona do 106 kilometrów. Metę wyznaczono na pierwotnym CP1 (428 km). Na finiszu polskie załogi spadły o kilka lokat. Małysz zwolnił, bo po trzech kapciach nie miał już koła zapasowego.


Fot. Orlen Team

Marek Dąbrowski oddał koło Ginielowi de Villiersowi. Drugą część oesu jechał praktycznie bez hamulców.

MAREK DĄBROWSKI: - Jacek świetnie dziś nawigował. Dzięki jego doświadczeniu udało nam się szybko odnaleźć właściwą ścieżkę. Trzymaliśmy dobrą prędkość, ale drugą część OSu jechaliśmy praktycznie bez hamulców. Trasa wiodła przez góry i była niezwykle trudna. Musieliśmy praktycznie wyłącznie zwalniać biegami. Etap trudny, ale jesteśmy na mecie ze świetnym rezultatem.

JACEK CZACHOR: - Szukaliśmy tego samego waypointa co wszyscy, a do tego miejsca trzymaliśmy super tempo. Trochę jestem zły, że pierwotnie pojechaliśmy po śladach innych. Nadrobiliśmy około 15 kilometrów, ale szybko odnaleźliśmy właściwą drogę. Straciliśmy znacznie mniej czasu niż konkurenci co przełożyło się na dobry wynik.


Fot. X-raid
 

Martin Kaczmarski uzyskał swój drugi najlepszy dakarowy rezultat - zajął 16 miejsce.

MARTIN KACZMARSKI: - Paradoksalnie, dzisiejszy odcinek był najgorętszy dla kierowców, pomimo tego, że temperatura nie była rekordowo wysoka. Jechaliśmy po prostu wolniej z uwagi na warunki i dlatego pogoda tak bardzo dała się nam we znaki. Mijaliśmy kierowców motocyklowych, którzy wyczerpani chowali się w cieniach swoich pojazdów, by chwilę odpocząć od żaru słońca. To są obrazy, których się już nigdy nie zapomni. Zarówno ja, jak i wielu kierowców ominęliśmy dziś jeden z way point’ów. Zgubiliśmy się i jeździliśmy w kółko szukając owego way point’a przy wyjeździe z koryta rzeki. Najbardziej żal mi Krzyśka Hołowczyca, bo w tym miejscu też miał problemy i przez to stracił wiele minut. Rzeczywiście dotarłem dziś 15. na metę i przesunąłem się na 13. miejsce w generalnej klasyfikacji. Mogę więc powiedzieć, że dziś moją liczbą jest 13, ale nie będę ukrywał, że każdy kolejny dzień daje świadectwo temu, co się mówi o Dakarze. To jest niezwykle trudne doświadczenie i jedna z najcięższych lekcji pokory. Ale czuję się dobrze, jadę swoje, z rozwagą i strategią zbliżam się do mety.


Fot. X-raid

Krzysztof Hołowczyc po kłopotach z Mini stracił ponad godzinę.


Fot. Poland National Team

Piotr Beaupre wycofał się z powodu awarii sprzęgła.

- Podjąłem decyzję o wycofaniu się z Dakaru. Po wczorajszym wypadku auto miało sporo uszkodzeń. Mechanicy pracowali do 7:00 rano i z braku czasu podjęli tylko najważniejsze naprawy. Niestety na pierwszych, piaszczystych 30 km, sprzęgło odmówiło posłuszeństwa i auto stanęło. Był to efekt wczorajszej walki, przy próbach wyjazdu ze skalnej rozpadliny, do której wpadliśmy – poinformował Piotr Beaupre.

Kierowca, którego pilotem jest Jacek Lisicki, już na biwaku chciał się wycofać, ale do kontynuowania jazdy namówił go zespół.  – Straciliśmy wiele godzin, a w tym roku chciałem nie tylko dojechać do mety, ale powalczyć o wyższą lokatę niż w 2013. Niestety straciliśmy szanse na wynik – tłumaczył.

ZSS Rajdu Dakar nałożył kary za ominięcie punktów kontroli przejazdu na etapie do Tucuman. Godzinę doliczono Nasserowi al-Attiyahowi, Carlosowi Sainzowi, Federico Villagrze i Lucio Alvarezowi.

W oficjalnych wynikach etapu Adam Małysz awansował na szóste miejsce, Marek Dąbrowski - na siódme, Martin Kaczmarski na 14, Krzysztof Hołowczyc na 21. Nowym wiceliderem rajdu jest Orlando Terranova. Dąbrowski zajmuje siódmą pozycję, Hołowczyc - 10, Małysz - 11, Kaczmarski - 12.

SAMOCHODY - PO 5 ETAPIE
1. Nani Roma/Michel Perin (E/F) Mini All4 Racing 19:21.54
2. Orlando Terranova/Paulo Fiuza (RA/P) Mini All4 Racing +31.46
3. Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret (F) Mini All4 Racing +39.59
4. Giniel de Villiers/Dirk von Zitzewitz (ZA/D) Toyota Hilux +41.24
5. Nasser al-Attiyah/Lucas Cruz (Q/E) Mini All4 Racing +1:26.28
6. Christian Lavieille/Jean-Pierre Garcin (F) Haval H8 +1:41.50
7. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Toyota Hilux +1:45.58
8. Carlos Sainz/Thomas Gottschalk (E/D) SMG Original +1:59.43
9. Pascal Thomasse/Pascal Larroque (F) Buggy MD Optimus +2:12.10
10. Krzysztof Hołowczyc/Konstantin Żilcow (PL/RUS) Mini All4 Racing +2:22.59
11. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Toyota Hilux +2:31.56
12. Martin Kaczmarski/Filipe Palmeiro (PL/P) Mini All4 Racing +2:40.04

 

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

ORLEN Team podsumował Rajd Dakar 2020
Zawodnicy ORLEN Team mają za sobą tysiące kilometrów na nowych trasach Rajdu... więcej
Sukces Polaków w Africa Eco Race
Obchodzący dwudziestolecie kariery sportowej Jacek Czachor, pustynny Africa Eco... więcej
Etapowe podium Jacka Czachora
Trzeci czas przejazdu na przedostatnim OSie Africa Eco Race uzyskał Jacek... więcej
Jacek Czachor wraca do pierwszej piątki Africa Eco Race
Jacek Czachor po raz kolejny udowodnił, że jest w rewelacyjnej formie.... więcej
Dakar 2020: Udany start Polaków!
Dakar po raz 42. Trasa tegorocznej edycji Dakaru prowadziła z miasta Dżudda na... więcej
ORLEN Team na mecie rajdu Dakar
12 dni rywalizacji na dystansie 7500 kilometrów, z czego 5000 stanowiły odcinki... więcej
Polacy w TOP 10 Africa Eco Race
Po wczorajszych problemach na trasie, dzisiaj reprezentanci misji „... więcej
Dakar 2020 Żeglarze na oceanie wydm
Trasa etapu 11. etap Dakaru z Shubaytah do Haradh to druga część etapu... więcej
Przedostatni etap Rajdu Dakar: 5. miejsce Przygońskiego, najlepszy wynik Giemzy
Tegoroczny Rajd Dakar zbliża się do końca. W przedostatnim etapie ponownie z... więcej

Strony

- Archiwum