Seminarium "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym - zobowiązania i wyzwania

W dniu 8 marca 2012 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyło się Seminarium „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym- zobowiązania i wyzwania”. Organizatorami byli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Instytut Transportu Samochodowego, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Seminarium prowadził pan Jacek Zalewski, Dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru MSW.

Poruszony został szeroki zakres tematów związanych z bezpieczeństwem na drodze: od kwestii infrastruktury drogowej, przez statystyki wypadków, problem kierowców seniorów, motocyklistów, pieszych, po rolę mediów w realizacji programów prewencyjnych.

Insp. Marek Fidos, Dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP podkreślał, że częściową odpowiedzialnością za wzrost liczby wypadków zimą 2011 w stosunku do zeszłego sezonu obarcza się pogodę- 80% pieszych zabitych w wypadkach zginęło w godzinach największego ruchu- które przypadają na czas, gdy zimą zapada zmrok- 15:30-22:00. Kierowcy ze względu na brak śniegu i oblodzenia jezdni jeździli wtedy szybciej niż w sezonach, gdy temperatury częściej spadały poniżej zera.

Wzrost liczby ujawnionych nietrzeźwych kierowców w latach 2007-2011 bierze się w dużej mierze z położenia przez Policję nacisku na prowadzenie regularnych kontroli trzeźwości podczas akcji „Trzeźwe poranki”. Dzięki działaniom prewencyjnym nastąpił znaczący spadek liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców z 20 do 9%.

Prognozy w działalności na rzecz brd w Polsce są obiecujące. Powstają nowe inicjatywy obejmujące swoim zasięgiem nie tylko dzieci, dorosłych pieszych, kierowców samochodów, ale takie motocyklistów czy osoby starsze. Problem bezpieczeństwa rozpatruje się również pod kątem psychologicznych uwarunkowań użytkowników dróg- agresji, niechęci, stygmatyzacji pewnych grup na podstawie nieprawidłowych zachowań jednostek.

Relacja z Seminarium również na stronie Ministerstwa: http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9664/Bezpieczenstwo_ruchu_drogowego__spotkanie_w_MSW.html

Share

News

Biuletyn PZM nr 22 - Marzec 2021
Wiosna! A to oznacza zbliżający się sezon oraz pierwszą rocznicę życia w... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2020 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Zmarł Aleksander Żyzny
12 marca zmarł w wieku 74 lat dziennikarz motoryzacyjny Aleksander Żyzny. W... więcej
Czy zainstalowałeś już naszą Aplikację Asystent Podróży PZM?
ASYSTENT PODRÓŻY PZM to bezpłatna aplikacja mobilna przydatna każdemu... więcej
Pojazdy autonomiczne - 12 marca warsztaty online
W imieniu konsorcjum europejskiego projektu badawczego Drive2TheFuture w... więcej
Pytania o akceptację dronów
Drive2theFuture, europejski projekt badawczy w temacie pojazdów autonomicznych... więcej
PZM na rzecz WOŚP
Zapraszamy serdecznie do udziału w licytowaniu zestawów gadżetów wystawionych... więcej

Strony

- Archiwum

Strony