Seminarium "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym - zobowiązania i wyzwania

W dniu 8 marca 2012 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyło się Seminarium „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym- zobowiązania i wyzwania”. Organizatorami byli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Instytut Transportu Samochodowego, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Seminarium prowadził pan Jacek Zalewski, Dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru MSW.

Poruszony został szeroki zakres tematów związanych z bezpieczeństwem na drodze: od kwestii infrastruktury drogowej, przez statystyki wypadków, problem kierowców seniorów, motocyklistów, pieszych, po rolę mediów w realizacji programów prewencyjnych.

Insp. Marek Fidos, Dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP podkreślał, że częściową odpowiedzialnością za wzrost liczby wypadków zimą 2011 w stosunku do zeszłego sezonu obarcza się pogodę- 80% pieszych zabitych w wypadkach zginęło w godzinach największego ruchu- które przypadają na czas, gdy zimą zapada zmrok- 15:30-22:00. Kierowcy ze względu na brak śniegu i oblodzenia jezdni jeździli wtedy szybciej niż w sezonach, gdy temperatury częściej spadały poniżej zera.

Wzrost liczby ujawnionych nietrzeźwych kierowców w latach 2007-2011 bierze się w dużej mierze z położenia przez Policję nacisku na prowadzenie regularnych kontroli trzeźwości podczas akcji „Trzeźwe poranki”. Dzięki działaniom prewencyjnym nastąpił znaczący spadek liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców z 20 do 9%.

Prognozy w działalności na rzecz brd w Polsce są obiecujące. Powstają nowe inicjatywy obejmujące swoim zasięgiem nie tylko dzieci, dorosłych pieszych, kierowców samochodów, ale takie motocyklistów czy osoby starsze. Problem bezpieczeństwa rozpatruje się również pod kątem psychologicznych uwarunkowań użytkowników dróg- agresji, niechęci, stygmatyzacji pewnych grup na podstawie nieprawidłowych zachowań jednostek.

Relacja z Seminarium również na stronie Ministerstwa: http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9664/Bezpieczenstwo_ruchu_drogowego__spotkanie_w_MSW.html

Share

News

Rewolucja w motoryzacji - PZM na konferencji Impact mobility rEVolution’19
Katowicka konferencja Impact mobility rEVolution’19 (9 – 10... więcej
PZM na Impact mobility rEVolution’19
W najbliższą środę, 9 października zapraszamy na nasz warsztat pt. "Sporty... więcej
Impact mobility rEVolution’19 pędzi do Katowic!
9 i 10 października w Katowicach odbędzie się Impact mobility rEVolution’... więcej
Szymon, Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2019 odjechał Mercedesem
W sobotę, 28 września 2019 roku na Torze Poznań młodzi kierowcy w wieku 18-24... więcej
Biuletyn PZM Nr 16 - Wrzesień 2019
Wrzesień - prawie cały tegoroczny sezon już nam odjechał!W najnowszym numerze... więcej
Ambasador Bezpieczeństwa na Drodze po raz szósty
21 września to Światowy Dzień Pokoju. Obchodzony od 1981 roku był okazją do... więcej
Relacja z XVIII Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych
20-21 września 2019 r. Zarząd Okręgowy PZM wraz z Automobilklubem Wielkopolski... więcej

Strony

- Archiwum