Seminarium "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym - zobowiązania i wyzwania

W dniu 8 marca 2012 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyło się Seminarium „Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym- zobowiązania i wyzwania”. Organizatorami byli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Instytut Transportu Samochodowego, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Seminarium prowadził pan Jacek Zalewski, Dyrektor Departamentu Analiz i Nadzoru MSW.

Poruszony został szeroki zakres tematów związanych z bezpieczeństwem na drodze: od kwestii infrastruktury drogowej, przez statystyki wypadków, problem kierowców seniorów, motocyklistów, pieszych, po rolę mediów w realizacji programów prewencyjnych.

Insp. Marek Fidos, Dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP podkreślał, że częściową odpowiedzialnością za wzrost liczby wypadków zimą 2011 w stosunku do zeszłego sezonu obarcza się pogodę- 80% pieszych zabitych w wypadkach zginęło w godzinach największego ruchu- które przypadają na czas, gdy zimą zapada zmrok- 15:30-22:00. Kierowcy ze względu na brak śniegu i oblodzenia jezdni jeździli wtedy szybciej niż w sezonach, gdy temperatury częściej spadały poniżej zera.

Wzrost liczby ujawnionych nietrzeźwych kierowców w latach 2007-2011 bierze się w dużej mierze z położenia przez Policję nacisku na prowadzenie regularnych kontroli trzeźwości podczas akcji „Trzeźwe poranki”. Dzięki działaniom prewencyjnym nastąpił znaczący spadek liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców z 20 do 9%.

Prognozy w działalności na rzecz brd w Polsce są obiecujące. Powstają nowe inicjatywy obejmujące swoim zasięgiem nie tylko dzieci, dorosłych pieszych, kierowców samochodów, ale takie motocyklistów czy osoby starsze. Problem bezpieczeństwa rozpatruje się również pod kątem psychologicznych uwarunkowań użytkowników dróg- agresji, niechęci, stygmatyzacji pewnych grup na podstawie nieprawidłowych zachowań jednostek.

Relacja z Seminarium również na stronie Ministerstwa: http://www.msw.gov.pl/portal/pl/2/9664/Bezpieczenstwo_ruchu_drogowego__spotkanie_w_MSW.html

Share

News

Flaga narodowa „Dla wszystkich, którzy niosą pomoc” - PKN ORLEN
Z okazji Dnia Flagi, który przypada 2 maja, PKN ORLEN przygotował kampanię... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 04-15.05.2020 r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 04.05-15.05.2020r. Biuro Zarządu Głównego... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 20-30.04.2020 r.
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 20-30.04.... więcej
Komunikat w sprawie rekomendacji odwołania / zmiany terminu zawodów
W nawiązaniu do poprzedniego komunikatu w sprawie rekomendacji odwołania /... więcej
Spot "Nie dokładaj im roboty”
Święta, Święta i po Świętach. Tuż przed nimi Polski Związek Motorowy... więcej
Nośmy maseczki – dbajmy o siebie i innych
Od czwartku, 16 kwietnia obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa. Według... więcej
Spokojnych Świąt Wielkanocnych
życzyPolski Związek Motorowy - Zarząd Główny 

Strony

- Archiwum

Strony