Relacja z Poznania

W weekend na Torze Poznań odbyła się IV Runda Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Zawody cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców, którzy na pewno nie byli zawiedzeni. Zarówno w sobotę jak i niedzielę dopisała pogoda, a nie brakowało również sporych emocji na torze. Ale po kolei.

W klasie Superbike wszyscy ostrzyli sobie zęby na rywalizację Ireneusza Sikory i Pawła Szkopka. Ten weekend zdecydowanie lepiej będzie wspominał ten pierwszy. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę Sikora okazał się najlepszy w łączonym wyścigu klas Superbike i Superstock 1000. Szkopek z kolei w sobotę finiszował na trzecim miejscu, a w niedzielę był drugi i obecnie w klasyfikacji generalnej traci do Sikory już ponad 30 punktów. Cichym bohaterem klasy Superbike był Janusz Oskaldowicz. 55-letni „Profesor” pokazał znakomitą jazdę i w sobotę zameldował się na drugim, a w niedzielę na trzecim stopniu podium. W „generalce” Oskaldowicz ustępuje jedynie Sikorze i Szkopkowi.

Rywalizację w klasie Superstock 1000 tradycyjnie zdominował Filla. Czech odniósł piąte i szóste zwycięstwo w sezonie i tym samym przypieczętował zdobycie tytułu Mistrza Polski. Bardzo ciekawie wyglądała natomiast rywalizacja o drugie miejsce w każdym z wyścigów. W sobotę przypadło ono w udziale Mariuszowi Kondratowiczowi, który na ostatnim okrążeniu wyprzedził Pawła Górkę. Kondratowicz z jeszcze lepszej strony mógł się pokazać w niedzielę, gdy przez jakiś czas przewodził stawce w wyścigu łączonym z klasą Superbike. Uległ jednak wypadkowi na wyjściu „pod mostek” i ostatecznie w ogóle nie zapunktował. Drugie miejsce zajął więc Górka, a na najniższym stopniu podium stanął Jerzy Berger.

W klasie Supersport 600 znów znakomite pojedynki toczyli między sobą Sebastian Zieliński i Marek Szkopek. W sobotę startujący z Pole Position Szkopek zawalił start i Zieliński szybko objął prowadzenie.  Szkopek podążał za nim jak cień, ale nie był w stanie go wyprzedzić. Zaryzykował na ostatnim okrążeniu, ale przeszarżował na dwunastym zakręcie i wypadł z toru. Zdołał się jednak szybko pozbierać i dojechał do mety na trzecim miejscu. Triumfował Zieliński, przed Litwinem Sarunasem Pladasem. Rywalizacja pomiędzy Zielińskim, a Szkopkiem jeszcze większych emocji dostarczyła w niedzielę. Obaj omal nie wypadli z toru na ostatnim kółku. Do incydentu pomiędzy nimi doszło na „małej patelni”. Na szczęście obyło się bez upadku i obaj dojechali do mety. Prędzej na kresce zameldował się Zieliński i obecnie ma on nad Szkopkiem już ponad 20 punktów przewagi w klasyfikacji generalnej i jest bardzo bliski sięgnięcia po tytuł mistrza Polski.

Rywalizacja w Pucharze Polski w klasie Rookie 1000 stała pod znakiem popisów Robina Kraaikampa. Holender startujący z polską licencją bezdyskusyjnie triumfowała w obu wyścigach i umocnił się na prowadzeniu w „generalce”. W obu wyścigach na drugim miejscu plasował się Konrad Stawicki, który po raz pierwszy startował na nowym motocyklu i ze swoich rezultatów może być więcej niż zadowolony. W klasie Rookie 1000 najwięcej emocji dostarczyli zawodnicy walczący o trzecie miejsce. W sobotę błysnął Piotr Kałużka, który po tradycyjnie kiepskim starcie na dystansie odrabiał straty. Ambicja i wola walki pozwoliły mu wyszarpać miejsce na podium na samej kresce. W niedzielę zaciętą walkę o trzecie miejsce stoczyli Kałużka, Marian Wiśniewski oraz Kamil Barański i tym razem najlepszy z nich okazał się ten ostatni. W klasie Rookie 600 klasą dla siebie tradycyjnie był Przemysław Krajewski, który odniósł kolejne dwa zwycięstwa i utrzymał status niepokonanego. Za plecami Krajewskiego o drugie miejsce rywalizowali Mieszko Laszecki i Maciej Sikora. W sobotę lepszy okazał się Laszecki, a w niedzielę Sikora. Równie wiele powodów do radości co Kraaikamp i Krajewski miał Michał Małek, który zdominował rywalizację w klasie Aprilia RSV 4. Małek w obu wyścigach okazał się najlepszy i w klasyfikacji generalnej powiększył przewagę nad Wojciechem Durynkiem, który dwukrotnie finiszował na drugim miejscu. W sobotę najniższy stopień podium przypadło w udziale Andrzejowi Bezulskiemu, a w niedzielę Beniaminowi Bednarskiemu.

W klasie Open 125 triumfował Tomasz Pawelec, który jednak startował z licencją A jako VIP i jego punkty nie są doliczane w klasyfikacji generalnej. O drugie miejsce znakomitą walkę stoczyli Wojciech Jakubowski oraz Marcin Szałata, z której zwycięsko wyszedł ten drugi. Na najniższym stopniu podium stanął Krzysztof Żyła, który w taki właśnie sposób uczcił narodziny syna, który na świat przyszedł w nocy z soboty na niedzielę. W młodzieżowej klasie 125 linię mety jako pierwszy przeciął Alex Pawelec, przed Radosławem Gęgniewiczem i Dominikiem Stefanowskim. Pierwsza dwójka została jednak  zdyskwalifikowana za nieregulaminowy układ dolotowy i dlatego z kompletu punktów mógł się cieszyć Dominik Stefanowski, który wyprzedził Marcelego Bezulskiego i Kamila Młodawskiego. W klasie Pretendent najlepszy okazał się Michał Kojkoł, który startował z Pole Position. Za jego plecami linię mety minęli Jacek Jędrzejczyk i Piotr Prendota.

W ten weekend na torze w Poznaniu toczyła się nie tylko rywalizacja o punkty Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Wielkopolski oraz Pucharu Polski. Nie lada gratką dla kibiców były wyścigi w holenderskiej klasie Classic 50 GP. Zawodnicy rywalizowali w niej na motocyklach, które w latach 80-tych używane były w wyścigach Grand Prix. Na jeszcze starszych maszynach ścigali się Polacy w klasie Classic. Niektórzy z nich zaprezentowali motocykle jeszcze z lat 70-tych.

Do końca sezonu Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski pozostały jeszcze cztery eliminacje. Kolejne dwie odbędą się na Słowacji, a na zakończenie rywalizacji najlepsi motocykliści powrócą jeszcze do Poznania. Automobilklub Wielkopolski już dziś zaprasza wszystkich kibiców na zakończenie zmagań najszybszych jeźdźców w sezonie 2013.

Motocykle: 
Źródło newsa: 
Share

News

Taddy Błażusiak trzeci w Hiszpanii - III runda Mistrzostw Świata SuperEnduro
Taddy Błażusiak zajął trzecie miejsce podczas III rundy Mistrzostw Świata... więcej
Etapowe podium Jacka Czachora
Trzeci czas przejazdu na przedostatnim OSie Africa Eco Race uzyskał Jacek... więcej
Jacek Czachor wraca do pierwszej piątki Africa Eco Race
Jacek Czachor po raz kolejny udowodnił, że jest w rewelacyjnej formie.... więcej
Dakar 2020: Udany start Polaków!
Dakar po raz 42. Trasa tegorocznej edycji Dakaru prowadziła z miasta Dżudda na... więcej
ORLEN Team na mecie rajdu Dakar
12 dni rywalizacji na dystansie 7500 kilometrów, z czego 5000 stanowiły odcinki... więcej
Dakar: etapowe zwycięstwo Rafała Sonika
Na taki etap od początku tegorocznego Dakaru czekał Rafał Sonik. Ponad 150km... więcej
Polacy w TOP 10 Africa Eco Race
Po wczorajszych problemach na trasie, dzisiaj reprezentanci misji „Uratuję... więcej
Dakar 2020 Żeglarze na oceanie wydm
Trasa etapu 11. etap Dakaru z Shubaytah do Haradh to druga część etapu... więcej
Przedostatni etap Rajdu Dakar: 5. miejsce Przygońskiego, najlepszy wynik Giemzy
Tegoroczny Rajd Dakar zbliża się do końca. W przedostatnim etapie ponownie z... więcej
Dakar: „rajdowy makaron” w nawigacyjnej pułapce
Dziesiąty dzień rywalizacji w Rajdzie Dakar przyniósł ciekawy zwrot akcji.... więcej

Strony

- Archiwum