Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Historycznych – realna perspektywa na 2016 rok

Miło jest nam poinformować, że po kilkuletnich staraniach trwają bardzo zaawansowane przygotowania do uruchomienia przez PZM w 2016 roku nowego cyklu sportowego dla rajdowych samochodów historycznych w randze Mistrzostw Polski. Choć ostateczne, formalne decyzje zapadną dopiero za jakiś czas powołanie Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Historycznych w 2016 roku jest po raz pierwszy realną perspektywą.

Powołanie tego cyklu oznaczać będzie stworzenie  w Polsce nowej, samoistnej dyscypliny sportu samochodowego służącej w sposób szczególny popularyzacji historii sportu samochodowego w tym polskich osiągnięć w historii rajdów. W ten sposób Polska dołączy do Europy, gdzie rajdy sportowe samochodów historycznych są najszybciej rozwijającą się dyscypliną sportu samochodowego, gromadząc ilość kibiców i generując zainteresowanie mediów, co najmniej porównywalne z rajdami WRC.

Bardzo ważne jest to, iż projekt regulaminu, który jest jeszcze uzgadniany z GKSS, opracowany został podobnie jak w innych krajach, czyli tak, by z jednej strony zapewnić, że spełnione będą wymogi bezpieczeństwa wymagane w rajdach kwalifikowanych rangi Mistrzostw Polski, a z drugiej tak, by umożliwić starty maksymalnej liczbie zawodników. Jest on oparty na aktualnych regulaminach sportu samochodowego PZM. W części klasyfikacyjnej i technicznej opiera się na regulaminie Rajdowych Mistrzostw Europy w Sportowych Rajdach Samochodów Historycznych FIA i na załączniku K do MKS. Dzięki temu auta startować będą w grupach wiekowych i klasach pojemnościowych. Auta starsze oraz auta o mniejszej pojemności silnika nie będą więc pokrzywdzone startując z autami nowszymi i autami o większej pojemności. W zakresie wyposażenia zastosowano wymogi z rajdów okręgowych – nie są one więc ani zbyt wyśrubowane ani zbyt kosztowne do spełnienia. 

Wraz z nowym cyklem na trasy rajdów powrócą nasze Fiaty 125p Monte Carlo i Akropolis, Polonezy, Maluchy, rajdówki z „demoludów”, ale również pojawią się ponownie takie gwiazdy ERC/WRC grup 1-4 oraz grup A, B i N sprzed 1991 roku jak Alpina A 110, Statos, 131 Abarth, Escort RS, Audi Quattro, Lancia 037, Peugeot 205 Turbo i Delta Integrale, czy nawet B-grupowe MG Metro. Nie zabraknie też aut starszych, gdyż do startu uprawnione będą auta wyprodukowane po 1930 roku. Mamy też nadzieję, że na trasach Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Historycznych pojawią się byli zawodnicy w tym nasi Mistrzowie Rajdów, którzy już wycofali się z aktywnego uprawiania tego sportu. Mamy również wstępne deklaracje uczestnictwa załóg zagranicznych w tym byłych mistrzów tego sportu na wspaniałej gamie historycznych rajdówek. Niedawno Mistrz Walter Rohrl z nie udawaną sympatią i rozrzewnieniem wspominał początki swojej kariery rajdowej na Rajdzie Polski w 1972.

Życzliwość i otwartość ze strony GKSS z jednej strony i konsekwencja w dążeniu do powołania tego cyklu ze strony członków/przedstawicieli Automobilklubu Polski oraz Automobilklubu Krakowskiego sprawiły, że jego utworzenie - w formacie oczekiwanym przez środowisko entuzjastów sportu samochodów historycznych - jest bliskie finalizacji. Zaczęło się to wszystko kilka lat temu od spotkania grupy entuzjastów tej dyscypliny w Automobilklubie Polski. Powstała wówczas nieformalna grupa inicjatywna, która nigdy nie przestała działać. W międzyczasie stało się prawie regułą powoływanie klasy Legend na wielu rajdach, w tym np. klasy HR+30 w RSMP, klasy historyczne w GSMP, klasy Legend na Warszawskiej Barbórce czy w RSMŚl.  Obecnie imprez z klasą Legend jest już tyle, że zebranie 5 klasyfikacji do RMPSH jest całkowicie realne a ilość załóg, które mogą startować w RMPSH jest większa niż do 2014 roku startowało w RSMP. Są więc wszelkie podstawy sadzić, iż rajdy te będą imprezami „zamykającymi się finansowo” mino niewygórowanego wpisowego.   

Należy podkreślić, że powołanie do życia historycznej edycji Rajdu Polski (RPH) rozgrywanego na regularność oraz powołanie Pucharu Polski Pojazdów Zabytkowych w Rajdach na Regularność znacznie przyczyniło się do zainteresowania i popularności rajdów samochodów historycznych. Nota bene, planujemy by w ramach RPH w 2016 r. dobyła się jedna z eliminacji RMPSH (rozgrywana na zamkniętych odcinkach - na czas), tak jak to jest robione w wielu historycznych edycjach rajdów legend ERC i WRC – np. Saneremo Rally Storico.

Obecnie przygotowywane powołanie Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Historycznych jest ukoronowaniem długiego procesu. Dziś można realnie liczyć na to, że nie tylko powstanie cykl RMPSH, ale w perspektywie kilku lat doczekamy się takich festiwalów rajdowych jak rozgrywany w bliskich nam Czechach Rajd Bohemii. W trakcie tego rajdu obok Mistrzostw Czech w Rajdach Samochodowych odbywają się Mistrzostwa Czech w Rajach Samochodów Historycznych, eliminacje Mistrzostw Europy w Rajdach Sportowych Samochodów Historycznych, Rajd Legend (przejazdy pokazowe najciekawszych samochodów rajdowych w historii cyklu WRC) oraz Regionalny Puchar w Rajdach Samochodowych (PL/CZ/DE). (vide: http://www.rallybohemia.cz/2015/en).

Zainteresowanych startami w RMPSH oraz udziałem w planowanym na przełom maja i czerwca br. spotkaniu na temat tego cyklu w Automobilklubie Polski prosimy o kontakt mailowy z Mirkiem Miernikiem  na adres: rmpsh@abarth.com.pl 

- Rajdowe Mistrzostwa Polski Samochodów Historycznych – realna perspektywa na 2016 rok 

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej
Polska załoga piąta w 1000 Miglia Warm Up USA 2019
Na piątej pozycji zakończyli Rajd 1000 Miglia Warm Up USA 2019 Marian Stoch,... więcej
Dobry wynik w USA
Według wstępnych wyników polska załoga Aston Martina startująca w 1000 Miglia... więcej
Polacy w pierwszej dziesiątce 1000 Miglia Warm Up USA
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Charter of Turin w polskiej wersji językowej
Zgodnie z zapowiedzią sprzed paru dni w sobotę 26 października 2019 ... więcej
Aston Martin trenuje przed 1000 Miglia Warm Up USA
Zgodnie z naszymi zapowiedziami Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens