Rajd Nocy Muzeów - Rzeszów

Przez drogi i ulice Boguchwały, Rzeszowa, Czudca i Niechobrza przemknął kolejny już rajd pojazdów zabytkowych. W tym 2013 roku zwiedzający wystawę, konkurs elegancji, czy podczas zawodów mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych pojazdów. Wzrok przykuwały oczywiście historyczne samochody rajdowe, a w szczególności trzy Polonezy 2000 Rally z rajdowymi homologacjami. Wśród samochodów warto wymienić takie, które pierwszy raz pokazały się na naszym rajdzie, a były to:

Chevrolet Roadster z 1919 roku, Fiat 125p 1800 Akropolis, Fiat 126p, Trabant 601 S w wersji rajdowej, Jelcz 043 RTO, Datsun ZX280, BMW 321, Renault 4, Chevrolet Corvette i wiele innych pojazdów.

 

Gośćmi honorowymi podczas rajdu i wystawy byli dawni kierowcy rajdowi:

Andrzej Jaroszewicz, Tomasz Ciecierzyński i Marek Ryndak.

 

Przed startem do rajdu załogi mogły się zaprezentować podczas VIII Wystawy Pojazdów Zabytkowych i Militarnych, która w tym roku odbyła się w Boguchwale. Na wystawie było dziewięćdziesiąt historycznych samochodów i motocykli. Godzina piętnasta, 18 maja (sobota) była historycznym momentem w historii sportu rajdowego. Wtedy to został odsłonięty Polonez 2000 Rally Walter Wolf, który stał pośrodku dwóch późniejszych wiekowo Polonezów. Zasłonę z odbudowanego Poloneza ściągnęli zasłużeni w sporcie motorowym zawodnicy: Jaroszewicz i Ciecierzyński. Tuż po tej prezentacji Andrzej Jaroszewicz wraz z żoną zasiedli na fotele Poloneza Wolfa i o 15:30 z numerem jeden wyruszyli na trasę rajdu. Numerem dwa była załoga Mieczysław Galant i Tomasz Ciecierzyński.

Rzeszów zaskoczył niektórych uczestników wyścigiem na Karowej, a następnie wszystkie załogi uczestniczyły w konkursie elegancji na płycie rzeszowskiego rynku. Najlepsi w konkursie elegancji okazali się państwo Teuchman, którzy przyjechali samochodem Ford A Roadster z 1931 roku, a dodatkowo byli w strojach z tamtej epoki i prezentacji się z pełną wytwornością ówczesnych lat.

Impreza w sobotę miała nieco luźniejszy charakter, aby w niedzielę jechać na całego. Jednak wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. O godzinie 22, jako że była to Europejska Noc Muzeów, ziemia w Boguchwale zagrzmiała. Grupa Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów pokazała rekonstrukcję bitwy kończącej wojnę na terenach Podkarpacia.

 

 

Rajd składał się z czterech odcinków specjalnych, jazdy na regularność, zadań turystycznych, oraz przestrzegania punktów PKC i PKP. I tutaj okazało się, że najlepsze wyniki osiągnęły załogi z dobrym pilotem, który skrupulatnie odnotowywał wszystkie PKP-y. PKP to skrót od „punktu kontroli przejazdu”, a w tym rajdzie punktami były określone znaki drogowe, które należało zaznaczać na karcie drogowej.

Najlepsza załoga rajdu to Marek Lenart i Jarosław Hajduk w Fiacie 125p 1800 Akropolis, którzy byli najlepsi w prawidłowym wypełnieniu karty drogowej.

W klasie pojazdów do 1965 roku pierwsze miejsce zostało w rękach Mistrza Polski w MPPZ – Macieja Drąga i Piotra Jankowskiego. W klasie do 1945 puchar za pierwsze miejsce odebrali Elżbieta i Jan Teuchmanowie, jadący Fordem A. 

 

Redakcja automobilrzesz.pl

Szczegóły na stronie Organizatora

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

3 Miński Rajd Motocyklowy - 8 wrzesnia 2019
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza na 3 Miński Rajd Motocyklowy... więcej
8. edycja Rajdu Polski Historycznego
W decydującą fazę weszły przygotowania do rozpoczęcia Rajdu Polski... więcej
Odwołana IV runda MPHRR
Automobilklub Śląski informuje, że IV runda MPHRR rozgrywana w ramach 65 Rajdu... więcej
VI MOTOZŁAZ (V motocyklowa runda MPPZ) za nami - relacja z rajdu
Pierwszy weekend sierpnia był nie lada gratką i wyczekiwanym terminem dla moto-... więcej
VII Motozłaz - runda motocyklowych MPPZ - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z rajdu Motozłaz, rundy motocyklowych MPPZ.Zdjęcia: K.D.M. Magnet... więcej
Potocki i Stoch ponownie na Silverstone
W dniach 26 – 28 lipca na legendarnym torze Silverstone w Wielkiej... więcej
Aston Martin z Polski na Silvestone Classic
Znani z MPPZ Marian Stoch i Jan Potocki w dniach 26-29 lipca wystapili w... więcej
VII Rajd Motocykli Zabytkowych im. płk Gwido Langera - zaproszenie
W dniach 29-31 sierpnia Automobilklub Cieszyński organizuje VI eliminację... więcej
Stary pojazd dużo może - relacja z warszawskiej okręgówki
W minioną niedzielę odbyła się kolejna runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego... więcej
Stary pojazd i może II - runda MOWPZ PZM - galeria zdjęć
Zdjęcia z rundy MOWPZ pt. Stary pojazd i może II, która odbyła się 4 sierpnia... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens