Rajd Nocy Muzeów - Rzeszów

Przez drogi i ulice Boguchwały, Rzeszowa, Czudca i Niechobrza przemknął kolejny już rajd pojazdów zabytkowych. W tym 2013 roku zwiedzający wystawę, konkurs elegancji, czy podczas zawodów mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych pojazdów. Wzrok przykuwały oczywiście historyczne samochody rajdowe, a w szczególności trzy Polonezy 2000 Rally z rajdowymi homologacjami. Wśród samochodów warto wymienić takie, które pierwszy raz pokazały się na naszym rajdzie, a były to:

Chevrolet Roadster z 1919 roku, Fiat 125p 1800 Akropolis, Fiat 126p, Trabant 601 S w wersji rajdowej, Jelcz 043 RTO, Datsun ZX280, BMW 321, Renault 4, Chevrolet Corvette i wiele innych pojazdów.

 

Gośćmi honorowymi podczas rajdu i wystawy byli dawni kierowcy rajdowi:

Andrzej Jaroszewicz, Tomasz Ciecierzyński i Marek Ryndak.

 

Przed startem do rajdu załogi mogły się zaprezentować podczas VIII Wystawy Pojazdów Zabytkowych i Militarnych, która w tym roku odbyła się w Boguchwale. Na wystawie było dziewięćdziesiąt historycznych samochodów i motocykli. Godzina piętnasta, 18 maja (sobota) była historycznym momentem w historii sportu rajdowego. Wtedy to został odsłonięty Polonez 2000 Rally Walter Wolf, który stał pośrodku dwóch późniejszych wiekowo Polonezów. Zasłonę z odbudowanego Poloneza ściągnęli zasłużeni w sporcie motorowym zawodnicy: Jaroszewicz i Ciecierzyński. Tuż po tej prezentacji Andrzej Jaroszewicz wraz z żoną zasiedli na fotele Poloneza Wolfa i o 15:30 z numerem jeden wyruszyli na trasę rajdu. Numerem dwa była załoga Mieczysław Galant i Tomasz Ciecierzyński.

Rzeszów zaskoczył niektórych uczestników wyścigiem na Karowej, a następnie wszystkie załogi uczestniczyły w konkursie elegancji na płycie rzeszowskiego rynku. Najlepsi w konkursie elegancji okazali się państwo Teuchman, którzy przyjechali samochodem Ford A Roadster z 1931 roku, a dodatkowo byli w strojach z tamtej epoki i prezentacji się z pełną wytwornością ówczesnych lat.

Impreza w sobotę miała nieco luźniejszy charakter, aby w niedzielę jechać na całego. Jednak wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. O godzinie 22, jako że była to Europejska Noc Muzeów, ziemia w Boguchwale zagrzmiała. Grupa Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów pokazała rekonstrukcję bitwy kończącej wojnę na terenach Podkarpacia.

 

 

Rajd składał się z czterech odcinków specjalnych, jazdy na regularność, zadań turystycznych, oraz przestrzegania punktów PKC i PKP. I tutaj okazało się, że najlepsze wyniki osiągnęły załogi z dobrym pilotem, który skrupulatnie odnotowywał wszystkie PKP-y. PKP to skrót od „punktu kontroli przejazdu”, a w tym rajdzie punktami były określone znaki drogowe, które należało zaznaczać na karcie drogowej.

Najlepsza załoga rajdu to Marek Lenart i Jarosław Hajduk w Fiacie 125p 1800 Akropolis, którzy byli najlepsi w prawidłowym wypełnieniu karty drogowej.

W klasie pojazdów do 1965 roku pierwsze miejsce zostało w rękach Mistrza Polski w MPPZ – Macieja Drąga i Piotra Jankowskiego. W klasie do 1945 puchar za pierwsze miejsce odebrali Elżbieta i Jan Teuchmanowie, jadący Fordem A. 

 

Redakcja automobilrzesz.pl

Szczegóły na stronie Organizatora

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej
27 grudnia 2019 r. Biuro ZG PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2019 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2020
Życzy Polski Związek Motorowy - Zarząd Główny     ... więcej
Uroczyste zakończenie sezonu MPPZ i MPHRR 2019 - galeria zdjęć
W dniu 6 grudnia w Hotelu Lamberton odbyło się uroczyste zakończenie sezonu... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej
Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens