Punkty dla Kajta, tytuł dla Kubicy

Najszybsi na Liepāja 2, Esapekka Lappi i Janne Ferm wygrali łotewską rundę mistrzostw Europy. To ich trzecie zwycięstwo w szóstym starcie w ERC. Lappi zrównał się w punktacji z prowadzącym Robertem Kubicą. Załoga Skody Motorsport wyprzedziła o 34,7 sekundy Wasilija Griazina, który uzyskał życiowy wynik w Lipawie. Wasia od trzech lat regularnie startuje na Łotwie. Obsadę podium uzupełnił Craig Breen. Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran otworzyli konto w mistrzostwach zajmując czwarte miejsce.

Aleks Zawada i Cathy Derousseaux zajęli szóste miejsce w ERC Junior, dziewiąte w RC4 i 2WD Cup. Łukasz Kabaciński i Grzegorz Dachowski ukończyli rajd na ósmym miejscu w Production Cup. Tomasz Kochański i Maciej Machela dotarli do mety na 13 pozycji w RC4, czternastej w 2WD Cup.

Ponieważ odwołano Sibiu Rally, już po drugiej rundzie mistrzostw zamknięto klasyfikację zimowego cyklu ERC Ice Masters. Mistrzami zostali Robert Kubica i Maciek Szczepaniak.


Fot. FIA ERC

KAJETAN KAJETANOWICZ:
Doświadczenia, które zebraliśmy na tym rajdzie, z pewnością zaprocentują podczas kolejnych rund. Jechaliśmy na oponie z długim kolcem, a to dla nas też nowość. Podjęliśmy wiele trafnych decyzji i cieszymy się, że mogliśmy dzięki temu nawiązać walkę m.in. z wicemistrzem Europy Craigiem Breenem. Odebraliśmy tu ważną lekcję i nie możemy się doczekać kolejnych wyzwań.


Fot. FIA ERC

JAREK BARAN:
W rajdach nieprawdopodobne jest to, jak wiele można się nauczyć w ciągu dwóch dni. Niewątpliwie gdybyśmy tę dzisiejszą wiedzę mieli tydzień wcześniej, to być może byłoby inaczej. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co udało nam się zdobyć przy tej konkurencji w całkiem nowych, ale i trudnych dla nas warunkach.
Starty Kajetana Kajetanowicza i Jarka Barana wspierają strategiczny partner LOTOS Rally Team - Grupa LOTOS - a także CUBE.ITG i Driving Experience
Szczegółowe informacje dotyczące Kajetana Kajetanowicza i zespołu są dostępne na stronach www.lotosrallyteam.pl oraz www.kajto.pl, a także na: www.facebook.com/EmocjeDoPelna i www.facebook.com/KajetanKajetanowicz.


Fot. MSZ Racing

ALEKS ZAWADA:
Jesteśmy bardzo zadowoleni, to był szczęśliwy weekend. Wszystko na tym rajdzie było dla mnie nowe, począwszy od tras, przez samochód, konkurentów, opony - ale mamy szóste miejsce, jesteśmy na mecie, to świetne. Cathy wykonała świetną robotę, gdyby nie ona nie wiedziałbym gdzie jechać. Wszystko poszło po naszej myśli. Bardzo dziękuję całemu zespołowi, który świetnie dbał o rajdówkę. Na szczęście nie mieli zbyt dużo pracy bo nie mieliśmy żadnych większych przygód. Dziękuję wszystkim kibicom, zarówno tym, którzy trzymali kciuki przed komputerami i telewizorami, jak i tym, których było mnóstwo przy odcinkach - widziałem wiele flag. Dziękuję także firmie Eurosport za świetną promocję.
Partnerami zespołu MSZ Racing podczas Rajdu Liepaja byli: Wydawnictwo Media Service Zawada, Modesto-Polska, przedstawiciel profesjonalnych narzędzi USAG oraz firma Abaprim - fabryka reklamy. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową: www.mszracing.pl oraz konto w serwisie Facebook: www.fb.com/mszracing

- To był naprawdę fajny rajd i dobre rozpoczęcie sezonu - mówił Esapekka Lappi. - Wczoraj było trudno z powodu śniegu. Należało zachować ostrożność, uniknąć głupich błędów. Dzisiaj na szutrze okazało się, że Micheliny są lepszymi oponami niż Pirelli. Nie wiem, jaki będzie nasz następny rajd.

Wasilij Griazin otrzymał na ostatni oes nową skrzynię biegów - z niekorzystnymi, krótszymi przełożeniami. - Spełniło się moje marzenie. Jestem bardzo szczęśliwy. Na tym odcinku bardzo mocno cisnąłem. Na szutrze mam już spore doświadczenie, potrzebuję go więcej na asfalcie.

Craig Breen zapowiedział Peugeota 208 T16 na Akropolis. - Nie mówię, że nie jestem smutny żegnając ten samochód. To mieszane uczucia. Teraz uczestniczymy w ekscytującym, nowym projekcie. Będziemy mieli samochód R5 na Grecję. Tu jesteśmy zadowoleni z podium.

Sepp Wiegand w wynikach etapu wyprzedził Kajetanowicza o 2,8 sekundy. - Robiliśmy spore postępy. Wybór pozycji startowej był złą decyzją. Przegraliśmy rajd, zanim się rozpoczął. Dzisiaj pokazaliśmy tempo. Zamierzamy powalczyć o podium w następnej rundzie.

Jānis Vorobjovs triumfował w Production Cup. - Mieliśmy wspaniały weekend - powiedział pilot Andris Mālnieks. - To był bardzo ciężki rajd - również emocjonalnie. Kosztował nas dużo nerwów. Podziękowania dla organizatorów.

Jan Černý został pierwszym liderem ERC Junior i wprowadził Peugeota R2 do czołowej dziesiątki generalki. - Mam nadzieję, że pojechaliśmy wystarczająco dobrze ostatni oes. Byliśmy szybsi o 10 sekund niż w pierwszym przejeździe.

Raul Jeets wypadł z dziesiątki po ostatnim odcinku. - Wzrosła temperatura wody. Musieliśmy się zatrzymać i zadzwonić do serwisu.

Drugi w ERC Junior, Risto Immonen stracił 18,6 sekundy do Černy'ego. - To dobry początek sezonu. Oczywiście, chciałem wygrać, ale mamy dużo punktów i jestem zadowolony.

Petter Kristiansen finiszował jako trzeci wśród juniorów. - Liczę, że Mattias nie dogoni nas na ostatnim oesie. Jechałem dobrym rytmem. Jestem bardzo szczęśliwy!

Mattiasowi Olssonowi zabrakło do podium 19,7 sekundy. - Jestem bardzo zadowolony z osiągnięcia mety. Mieliśmy wiele problemów, ale udało się ukończyć rajd. W ten weekend nauczyłem się prowadzić samochód z kierownicą skrzywioną w lewo, nauczyłem się posługiwać tymi hamulcami.

RALLY LIEPĀJA
1. Esapekka Lappi/Janne Ferm (FIN) Skoda Fabia S2000 2:13.11,5
2. Wasilij Griazin/Dmitrij Czumak (RUS) Ford Fiesta S2000 +34,7
3. Craig Breen/Scott Martin (IRL/GB) Peugeot 207 S2000 +1.36,8
4. Kajetan Kajetanowicz/Jarek Baran (PL) Ford Fiesta R5 +2.35,5
5. Sepp Wiegand/Frank Christian (D) Skoda Fabia S2000 +3.16,1
6. Jānis Vorobjovs/Andris Mālnieks (LV) Mitsubishi Lancer Evo X +5.42,6
7. Witalij Puszkar/Iwan Miszyn (UA) Mitsubishi Lancer Evo X R4 +6.50,8
8. Stanisław Trawnikow/Aleksiej Baszmakow (RUS) Mitsubishi Lancer Evo IX R4 +7.15,9
9. Martynas Samuitis/Ramūnas Šaučikovas (LT) Mitsubishi Lancer Evo X R4 +7.23,2
10. Jan Černý/Pavel Kohout (CZ) Peugeot 208 VTi R2 +8.37,2
...
24. Aleks Zawada/Cathy Derousseaux (PL/F) Peugeot 208 R2 +15.32,6 (9. RC4)
27. Łukasz Kabaciński/Grzegorz Dachowski (PL) Mitsubishi Lancer Evo X +18.19,8 (17. RC2)
33. Tomasz Kochański/Maciej Machela (PL) Peugeot 208 VTi R2 +27.17,1 (13. RC4)

PUNKTACJA ERC
1. Kubica 39, Lappi 39, 3. Griazin 37, 4. Pech 30, 5. Breen 25, 6. Baumschlager 24, 7. Harrach 20, 8. Kajetanowicz 19, 9. Tarabus 17, Wiegand 17.

ERC ICE MASTER
1. Kubica 122, 2. Pech 110, 3. Lappi 83, 4. Baumschlager 68, 5. Kajetanowicz 59, 6. Griazin 57, 7. Harrach 44, 8. Breen 35, 9. Wiegand 30, 10. Tarabus 22.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

MARMA 29. Rajd Rzeszowski, czyli wreszcie koniec smutnej przerwy
6 października 2019 zakończył się Rajd Dolnośląski, zamykający ubiegłoroczne... więcej
1. runda Porsche Esports Sprint Challenge Poland - Transmisja
Dziękujemy za wspólne oglądanie 1. rundy Porsche Esports Sprint... więcej
Kierowcy wyścigowi ruszają do sportowej rywalizacji!
Po wielotygodniowym oczekiwaniu, kierowcy wyścigowi nareszcie ruszą do... więcej
Ryszard Żyszkowski nie żyje
W niedzielę, 21 czerwca zmarł w Warszawie Ryszard Żyszkowski, najwybitniejszy,... więcej
Zmarł Marcin Turski
Polski sport motorowy poniósł drugą wielką stratę w ciągu dwóch dni. W wieku 46... więcej
Pod patronatem Porsche ruszają wirtualne Mistrzostwa Polski Digital Motorsport
Poznań. Od prekwalifikacji na wirtualnym torze Silesia Ring zaczynają... więcej
1 i 2 runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski
W dniach 3-5 lipca 2020 roku na Torze "Poznań" odbędzie się 1. i 2.... więcej
Kurs na licencję RN oraz licencje sędziowskie I i II, 24-27.06.2020, Białystok
Szkolenie kandydatów na sędziów i zawodników sportu samochodowego ... więcej

Strony

- Archiwum