PREMIERA REPLIKI SYRENY SPORT - JUŻ 1-go MAJA 2012 W WARSZAWIE

W 1970 roku zniszczono, wydawałoby się, bezpowrotnie, najpiękniejszy samochód polskiej motoryzacji. Wyprodukowany w 1959 roku prototyp Syreny Sport przestał istnieć, w bliżej niesprezycowanych okolicznościach, w których podobno istotne znaczenie miały kwestie ideologiczne. Bo też w trudnych latach 60-tych zachwyt nad pięknem linii, nad sportem i nowoczesną (wówczas) technologią, nad chromowym błyskiem luksusu – nie był wcale oczywisty. Syrena Sport przestała istnieć. Aż upór, zaangażowanie, pasja i konsekwencja jednego człowieka sprowadziły ją z powrotem na polskie drogi.

Drodzy Państwo, już w pierwszy dzień majowego weekendu, stanie przed Wami idealnie wierna kopia legendarnej Syreny Sport, wykonana przez Pana Mirosława Mazura. Serdecznie zapraszamy na prawdziwe święto polskiej motoryzacji.

1-go maja 2012r., pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, od godz. 10:00, każdy będzie mógł zobaczyć ten legendarny samochód. Obok Syreny Sport będzie można podziwiać szereg innych samochodów zabytkowych.  To wystawa nie tylko dla miłośników zabytkowej motoryzacji. To także wystawa dla wszystkich, którym bliskie są emocje historyczne,  a przede wszystkim dla tych, którzy czerpią radość i satysfakcję z podziwiania rzeczy pięknych.  Słowem – 1-go maja nikogo z Państwa nie może zabraknąć pod Pałacem Kultury i Nauki.

Zapraszamy serdecznie do lektury artykułów magazynu „Automobilista”, który obok Muzeum Techniki w Warszawie  patronuje tej imprezie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

1 MAJA 2012, PAŁAC KULTURY I NAUKI, WARSZAWA, GODZ. 10:00

 

Pojazdy zabytkowe: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej
27 grudnia 2019 r. Biuro ZG PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2019 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2020
Życzy Polski Związek Motorowy - Zarząd Główny     ... więcej
Uroczyste zakończenie sezonu MPPZ i MPHRR 2019 - galeria zdjęć
W dniu 6 grudnia w Hotelu Lamberton odbyło się uroczyste zakończenie sezonu... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej
Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens