Poznański finał sezonu

To będzie już ostatnie wyścigowe ściganie. W nadchodzący weekend 26-28 września na Torze "Poznań" odbędzie się 11. i 12. runda wyścigowych samochodowych mistrzostw Polski, 11. i 12. runda Wyścigowego Pucharu Polski, 7. runda Volkswagen Castrol Cup, 6. runda Porsche Platinum GT3 Cup CCE oraz 9. i 10. runda niemieckiego cyklu ADAC Haigo Cup. Na zakończenie rywalizacji odbędzie się również godzinny wyścig Memoriałowy im. Jana Leśniaka. Na listach startowych tym razem znalazło się prawie 200 zawodników. Finisz tegorocznego sezonu wyścigowego zapowiada się nadzwyczaj interesująco.

Dwa tygodnie temu na czeskim Autodromie Brno o punkty w mistrzowskiej rywalizacji walczyli kierowcy w Volkswagen Castrol Cup. Pozycję lidera klasyfikacji generalnej w Czechach ugruntował Litwin Robertas Kupcikas, który swoim Golfem GTI dwa razy pokonał swoich rywali. W pierwszym z wyścigów drugą pozycję zajął Polak Jan Kisiel, a trzeci był Jeffrey Kruger z RPA. W drugim wyścigu obaj kierowcy zamienili się miejscami na podium. Kupcikas po sześciu rundach zgromadził 508 pkt. Kruger jest drugi (436), a Kisiel trzeci (372). Cała trójka oraz pozostali kierowcy cyklu pojawią się na Torze "Poznan", aby rozegrać ostatnią rundę tegorocznych mistrzostw.

Tym razem organizatorzy do rywalizacji zaprosili także mistrza olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim Zbigniewa Bródkę, który w Soczi zdobył złoto na dystansie 1500 metrów oraz brązowy medal w wyścigu drużynowym. Będzie to z pewnością ciekawe wyzwanie dla tego znakomitego sportowca, a dla kibiców sportu samochodowego okazja do spotkania z mistrzem olimpijskim.

W stolicy Wielkopolski o zwyciestwo w tym sezonie powalczą także zawodnicy w Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe. Na liście startowej jest dwudziestu kierowców, a wśród nich liderzy z Automobilklubu Wielkopolski: Stefan Biliński (172 pkt.) i Andrzej Lewandowski (156) oraz Litwin Ignas Gelzinis (148) i Adam Gładysz (135).

W mistrzowskiej klasie D4 powyżej 3500 ccm liderem jest Andrzej Lewandowski, który już praktycznie wygrał tę klasyfikację. W klasie D4 do 3500 ccm na czele jest trojka kierowców Automobilklubu Wielkopolski: 1. Bartosz Palusko, 2. Jakub Glasse, 3. Marcin Janiński. Z kolei w klasie D4 do 2000 ccm liderem jest Sebastian Kołakowski (A. Rzemieślnik), który wyprzedza Macieja Szkudlarka (A. Wielkopolski).

W Dywizji 1A (kierowcy startują fiatami seicento i cinquecento) tytuł ma już zapewniony Karol Wyka A. Rzemieślnik), natomiast w klasie 1N prowadzi Mikołaj Jóźwiak (A. Wielkopolski) z dorobkiem 48 pkt. i wyprzedza Łukasza Trzeciaka (37 – A. Kielecki) i Macieja Garsteckiego (34 - A. Wielkopolski). Nie zabraknie z pewnością twardej walki do ostatniego wyścigu.

W klasie 2 o ostateczny triumf powalczą Mariusz Szkudlarek i Tomasz Matuszkiewicz (obaj A. Wielkopolski i obaj Renault Clio). W klasie 3 Jakub Sudoł (A. Wielkopolski) wyprzedza różnica pięciu punktów Jakuba Wyszomirskiego (A. Rzemieślnik). W klasie 6 ochotę na mistrzostwo mają Łukasz Rawecki oraz Leszek Patan (obaj. A. Wielkopolski), podobnie jak w klasie 7 – Dariusz Sołtysiak i Andrzej Moskalik (obaj A. Wielkopolski).

W klasie 4 bliski tytułu jest Marek Wolf (A. Wielkopolski), a za nim walkę o podium stoczą Jarosław Budzyński (A. Rzeszowski) i Wojciech Wower (A. Wielkopolski). W klasie 5 szanse na mistrzostwo kraju maja jeszcze Mateusz Bartkowiak i Artur Obuchowski (obaj A. Wielkopolski).

Rozstrzygniętę są już losy tytułów mistrzowskich w rywalizacji maluchów. W klasie 8-1 najlepszy jest Konrad Tadla (A. Wielkopolski), w klasie – Christophe Carion (A. Wielkopolski). Ale o pozostałe miejsca na podium będzie się toczyła interesująca walka.

24 zawodników zgłosiło się do niemieckiej rywalizacji ADAC Haigo-Formula i nie tylko kierowcy z Niemiec, ale tez z Polski. Pietnastu zawodników stanie także do walki ADAC Haigo autami turystycznymi.

Wyścigi w sobotę 27 września o godz. 8.30 i 12.45, natomiast w niedzielę 28 września o godz. 11.25. Więcej informacji na stronie internetowej Automobilklubu Wielkopolski: www.aw.poznan.pl
 

Samochody: 
Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Odszedł Janusz Szerla
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Szerli.Szerla był... więcej
Wyścig górski nad morzem!
Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych?... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: stawka RSMP zagra na wyjeździe
Na półmetku sezonu 2024 uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego 13.07.2024, Świdnica
Sobota: 13 lipca 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica, ul.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 13-14.07.2024, Świdnica
1. Terminy:13.07.2024 - 14.07.2024 (sobota - niedziela)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 20.07.2024, Zielona Góra
Okręgowe Szkolenie Sędziów Sportu Samochodowego Zarządu Okręgowego PZM Zielona... więcej
Damian Litwinowicz na podium w debiucie w najmocniejszej klasie Mistrzostw Europy Rallycross
W szwedzkim Höljes zainaugurowano tegoroczny cykl FIA European Rallycross... więcej
ERC: Polacy na mecie Rajdu Estonii
Estońsko-brytyjska załoga Georg Linnamäe/James Morgan w Toyocie GR Yaris... więcej
Triumf Kubicy, podium Inter Europol Competition w wyścigu 4h of Imola
Biało-czerwone akcenty na podium 4-godzinnego wyścigu na torze Imola, czwartej... więcej

Strony

- Archiwum