Ponownie Nagórski i tym razem Kois

Pierwszy dzień zmagań na słowackiej trasie wyścigu górskiego Banovce 2012 padły łupem Martina Kois. Zawodnicy rywalizowali w prawie 40 stopniowym upale, który utrzymywał się w okolicach góry Jankov Vrsok od czwartku. Tłumy kibiców jakie pojawiły się podczas zawodów obejrzały rywalizację ponad 130 zawodników na 3700 metrowej trasie.

Podczas 11 rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski lokalny matador Martin Kois, pokonał trasę w czasie 1.56.347 podczas pierwszego wyścigu, a drugi w czasie 1.56.120. Martin Kois wygrał również klasyfikację generalną sobotnich zawodów w międzynarodowym towarzystwie. Drugi Andrzej Szepieniec stracił do prowadzącego 2,3 sekundy. Trzecie miejsce w GSMP zajął Tomasz Mikołajczyk w Lancerze Ultraleggera. Czwarte miejsce przypadło wygranemu N-ki Rafałowi Grzesińskiemu, a piątkę zamyka Waldemar Kluza, drugi w N-ce.

W łączonej klasyfikacji pierwszy jest Kois, za nim na drugim Szepieniec, trzecie miejsce wyjeździł Peter Jurena, czwarty Igor Drotar po raz pierwszy w karierze jadący na pełnym slicku. Piątkę zamyka Tomasz Mikołajczyk.

Największym pechowcem dnia okazał się Mariusz Stec, który podczas pierwszego podjazdu wyścigowego ustanowił nowy rekord trasy 1.55.708. Podczas drugiego podjazdu, Mariusz zatrzymał się przy PO8, gubiąc olej ze swojego Lancera.

W ośce najlepszy w sobotę okazał się Roman Baran 17 w łączonej klasyfikacji i 13 w GSMP. Drugi za Baranem Milos Koleno junior, a trzeci Bohumir Cambalik.

Historyka wygrał Piotr Ostrowski W BMW M3, drugi w tej klasyfikacji Jerzy Gołębiowski w Fordzie Cosworth. Trzecie miejsce w sobotę należało do Roberta Pawlaka.

Igor Drotar oprócz wysokiego miejsca w generalce wygrał również grupę A. Drugi Jan Milon również w aucie WRC, które zdecydowanie wygrały z Andrzejem Papamichalisem w Lancerze.

Wśród Polaków mety nie osiągnęli Stec, Lewandowski i Widłak.

Summit Finance Race Banovce 2012 zakończył się zwycięstwem Tomasza Nagórskiego, który podczas niedzielnych rund, stoczył zacięty pojedynek z sobotnim rekordzistą trasy Mariuszem Stecem. Tomek podczas pierwszego podjazdu wyścigowego zajął drugie miejsce tuż za Stecem, tracąc do obecnego Mistrza Polski 2011 nieco ponad 100 tysięcznych sekundy. Drugi podjazd w wykonaniu Nagórskiego był fenomenalny. Czas 1.54.104 był najlepszym podczas drugiego podjazdu oraz zostaje wpisany jako nowy rekord trasy.

Niedzielne zawody rozpoczęły się w deszczowej pogodzie, która utrzymywała się do końca pierwszego przejazdu treningowego. Kolejne jazdy  rozgrywane były już na suchej nawierzchni.

Kibice dawno nie oglądali tak zaciętej walki, jaka panowała na trasie wyścigu górskiego Banovce 2012. Pierwsze miejsce w rundzie GSMP i zarazem w rundzie FIA CEZ Trophy zajął Tomasz Nagórski pokonujący 3700 m trasę z Uhrovca na szczyt Jankov Vrsok podczas dwóch przejazdów wyścigowych w czasie 3.49.043. Drugi Mariusz Stec stracił do Nagórskiego jedynie sekundę i 425 tysięcznych i został sklasyfikowany na drugim miejscu rundy CEZ. Trzecie miejsce tym razem przypadło Robertowi Steć w formule Dallara F398.

Czwarte miejsce zajął w łączonych wynikach Martin Kois w Fordzie Fiesta, a piątkę uzupełnił Andrzej Szepieniec. W klasyfikacji GSMP, pierwszy był Nagórski przed Stecem, Koisem, Szepieńcem oraz Mikołajczykiem, szóste miejsce zajął Piotr Soja w Lotusie Exige. Siódmy Marcin Bełtowski, ósmy Waldemar Kluza, który wygrał grupę N. Dziewiąta pozycja to Rafał Grzesiński, a dziesiątkę zamknął Damian Łata.

W grupie A najszybszy okazał się Papamichalis, który wyprzedził Grzegorza Dudę oraz Michała Bochenka.

Klasyfikacja generalna samochodów historycznych to kolejny triumf Piotra Ostrowskiego w BMW M3. Drugie miejsce należało w niedzielę do Arka Borczyka, a trzecie do Mariana Czapki.

Samochody przednio napędowe wygrał pewnie Roman baran w Clio wyprzedzając Bohumira Cambalika w Peugeocie 207 oraz Petera Ambruz w Oplu Calibrze.

Klasyfikacja Generalna Banovce 2012 sobota

1. Martin Kois (SK) Ford Fiesta 3.52,467 (1. E1+2000)

2. Andrzej Szepieniec (PL) Mitsubishi Lancer Evo IX +2,358 (2. E1+2000)

3. Peter Jurena (SK) Mitsubishi Lancer Evo IX +5,948 (1. N+2000)

4. Igor Drotar (SK) Skoda Fabia WRC +6,075 (1. A+2000)

5. Tomasz Mikołajczyk (PL) Mitsubishi Lancer Evo Ultraleggera +6,190 (3. E1+2000)

6. Rafał Grzesiński (PL) Mitsubishi Lancer Evo IX +8,926 (2. N+2000)

7. Waldemar Kluza (PL) Mitsubishi Lancer Evo IX +9,039 (3. N+2000)

8. Marcin Bełtowski (PL) Subaru Impreza WRX +9,043 (4. E1+2000)

9. Michał Sowa (PL) Mitsubishi Lancer Evo IX +9,942 (5. E1+2000)

10. Erich Achs (SK) Formuła Opel/Lotus +12,838 (1. E2-2000

Klasyfikacja generalna niedzielnej rundy GSMP Banovce 2012

1. Tomasz Nagórski (PL) Subaru Impreza WRX 3.49,043 (1. E1+2000)

2. Mariusz Stec (PL) Mitsubishi Lancer Evo IX +1,425 (2. E1+2000)

3. Robert Steć (PL) Dallara F398 +2,684 (1. E2-2000)

4. Martin Kois (SK) Ford Fiesta +2,896 (3. E1+2000)

5. Andrzej Szepieniec (PL) Mitsubishi Lancer Evo IX +5,729 (4. E1+2000)

6. Erich Achs (SK) Formuła Opel/Lotus +0,695 (2. E2-2000)

8. Igor Drotar (SK) Skoda Fabia WRC +10,638 (1. A+2000)

9. Piotr Soja (PL) Lotus Exige +10,886 (6. E1+2000)

10. Marcin Bełtowski (PL) Subaru Impreza WRX +11,284 (7. E1+2000)

Klasyfikacja generalna GSMP 2012

1. Nagórski 165, 2. Mikołajczyk 137, 3. Szepieniec 121, 4. Stec 103, 5. Bełtowski 84, 6. Michałowski 78, 7. Grzesiński 76, 8. Kluza 50, 9. Kois 38, 10. Łata 32.

Komunikat GKSS PZM nr 5/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 5/2024... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 06-07.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU KANDYDATÓW NA LICENCJĘ ZAWODNIKA I LICENCJĘ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-C, NDJ-C, 14-15.04.2024, Tor Kielce
1. Termin: 14 - 15 kwietnia 2024 r. (niedziela i poniedziałek) 2.... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, szkolenie na licencje stopnia ND-R, 03.04.2024, Gdynia
Szkolenie sędziów sportu samochodowego oraz szkolenie na licencję stopnia ND-R... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak już w Kenii, czas na legendarne Safari!
Gdyby kibice mieli wybierać rajdy według klucza: najbardziej ikoniczne,... więcej