Podium na pożegnanie

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia ponownie wygrali Wales Rally GB. Najszybsza na czterech z 22 oesów, załoga VW odniosła 24 zwycięstwo w mistrzostwach świata. Mikko Hirvonen w pożegnalnym, 164 starcie w WRC po raz 69 stanął na podium. Trzeci w rajdzie, Mads Østberg zaliczył czwarte podium w sezonie, pierwsze od Sardynii. Citroën został wicemistrzem producentów - z dwoma punktami przewagi nad M-Sportem.

Robert Kubica i Maciek Szczepaniak zajęli 11 miejsce. - To był bardzo ciężki rajd - wiedzieliśmy o tym - komentował Robert. - Podobało mi się, co zaskakujące. Od połowy sezonu podoba mi się jazda na szutrze. To dobra wiadomość. Poprawiamy tempo. Oczywiście, nie było łatwo - dla mnie, dla wszystkich w teamie. Chciałbym podziękować wszystkim pracującym przy moim samochodzie. Co będę robił w przyszłym roku? To trudne pytanie. Myślę, że szanse są 50 na 50. Pozostanę w WRC lub wrócę na tor.

- To najlepszy sposób zakończenia sezonu - powiedział Sébastien Ogier. - Chcieliśmy cieszyć się tym rajdem. W piątek jechaliśmy pełnym gazem, podobnie jak Jari. Wczoraj Jari popełnił błąd i musiałem kontrolować tempo. Z pewnością nie był to najlepszy sposób, ale skuteczny w tak zdradliwych warunkach. Naprawdę cieszę się, że Mikko jest na podium. Miał ich tyle w swojej karierze. To wielkie osiągnięcie. Powiedziałem już na konferencji prasowej, że Mikko nigdy nie był mistrzem, ale to jeden z najlepszych kierowców.

- Jestem taki szczęśliwy! - zaczął Mikko Hirvonen. - Nie mogłem marzyć o lepszym zakończeniu kariery. Mieliśmy fantastyczną walkę, jedną z najlepszych w jakiej uczestniczyłem. Z pewnością będzie mi brakowało wielu ludzi. Po prostu wszystkim dziękuję!

Najlepszy z ekipy Hyundaia, Thierry Neuville czwarty raz w tym roku zmieścił się w czołowej czwórce i zdobył dwa punkty na Power Stage. - To był bardzo dobry przejazd. Odcinek bardzo mi się podobał. Czas jest OK. Mamy czwarte miejsce i teraz czekamy na przyszły rok.

Elfyn Evans awansował na piątą lokatę. - Staraliśmy się poprawnie przejechać ten odcinek. Strata do Neuville'a była zbyt duża. Myślę, że sezon stanowił solidny początek w samochodzie WRC. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli w to zaangażowani - przede wszystkim M-Sportowi, Malcolmowi - za szansę startu tym samochodem.

Kris Meeke stracił 44 sekundy na Power Stage z powodu uszkodzonej prawej tylnej opony. - Nie mogliśmy ryzykować kolejnego przebicia, bo pozostała jeszcze dojazdówka. Przejechałem oes ostrożnie. Jeżeli otrzymam miejsce na przyszły rok, muszę przestać robić głupie błędy. To był bardzo dobry rok. Wiele się nauczyliśmy. Mam nadzieję, że przy większym doświadczeniu będziemy uzyskiwać lepsze wyniki.

- Bardzo ważne było ukończenie rajdu i zdobycie doświadczenia - powiedział Ott Tänak. - Właśnie tak zrobiliśmy. Mam nadzieję, że to pomoże naszej przyszłości. Liczę, że będę jeździł w przyszłym sezonie. Mam nadzieję, że decyzje zapadną do końca roku.

Zwycięzca Power Stage, Jari-Matti Latvala wiózł sporą gałąź jodły z przodu Polo. - Napotkaliśmy gałąź na środku drogi i nie mogłem jej ominąć. To nie był taki weekend, jakiego chciałem. Naprawdę chciałem wygrać ten rajd. Setup był trochę za sztywny i popełniłem błąd. Teraz wiem, jak powinienem ustawić samochód.

Martin Prokop zostawił za sobą Haydena Paddona. - Starałem się pojechać jak najlepiej na ostatnich odcinkach. To było moje maksimum. Deszcz, mgła, błoto - zakończenie sezonu nie było łatwe. Nic jeszcze nie zaplanowaliśmy na przyszły rok. Wszystko zależy od tego, co nam zaoferuje WRC. Chodzi o promocję, relacje telewizyjne.

Paddon zapowiada w przyszłym roku 9 startów samochodem WRC, ale nie wiadomo, jakiej marki. - To był dobry weekend. Rajd stanowił duże wyzwanie. Nie doceniliśmy trudnych warunków, ale zaliczyliśmy czysty rajd. Na samochodzie nie ma nawet rysy.

- Po tym co się stało w piątek, nie mieliśmy o co walczyć - stwierdził Juho Hänninen. - Sobota i dzisiejszy dzień były bardzo fajne. Wiele się nauczyliśmy - tyle wiemy. Nie mogę nic powiedzieć o 2015. Zobaczymy - musimy poczekać.
Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot stracili trzy minuty na Power Stage, ale ukończyli rundę WRC 2 na 12 miejscu. Aron Domżała i Kamil Heller zakończyli występ drugim czasem w Junior WRC, a w wynikach rundy zajęli piątą lokatę. Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń przejechali Power Stage z drugim rezultatem w RC4. W końcowych wynikach rajdu widnieją na siódmej pozycji w klasie.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Upalny wyścigowy weekend na Torze Poznań
Wyścigowe Samochodowe Mistrzostwa Polski wkroczyły w kulminacyjny moment,... więcej
Drifterzy podbili Katowice!
Na torze wytyczonym na lotnisku Muchowiec w Katowicach odbyła... więcej
Za tydzień w Limanowej: pojedynek wyścigowych Tytanów
Opublikowana przez Auto Moto Klub Limanowa prowizoryczna lista zgłoszeń... więcej
Najbardziej polski wyścig w sezonieprzed Kacprem Sztuką
Hungaroring jak zwykle będzie stanowić najbardziej polską rundę w sezonie. Z... więcej
Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej

Strony

- Archiwum