W sobotę 29 listopada w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyła się Gala Zakończenia Sezonu Sportu Motocyklowego. Uroczystość, tak jak w poprzednim roku poprowadził znany dziennikarz motoryzacyjny stacji Eurosport Sławomir Szymczak. Uhonorowani zostali zdobywcy mistrzowskich tytułów, wśród nich nie zabrakło kobiecego akcentu. W Mistrzostwach Polski w Motocrossie w klasie MX Kobiety bezapelacyjnie triumfowała Joanna Miller. Asia wygrała cztery z pięciu tegorocznych rund a w ostatniej była dwukrotnie druga, zdobywając w klasyfikacji generalnej mistrzostw równe czterysta punktów. Wicemistrzynią Polski została Wiktoria Horodyńska zawodniczka ENDURO TEAM Kielce. Wygrywając dwukrotnie ostatnią rundę w Gdańsku i trzykrotnie stając na 2 miejscu przez sezon zebrała trzysta pięćdziesiąt punktów w generalce. Karolina Liszewska reprezentująca KM Cross Lublin wywalczyła tytuł II Wicemistrzyni Polski z dorobkiem trzystu trzydziestu sześciu punktów w końcowej klasyfikacji mistrzostw.

W Pucharze Polski MX pierwsze miejsce wywalczyła sobie Karolina Liszewska w barwach KM Cross Lublin. Drugie i trzecie miejsce w pucharze zajęły zawodniczki Klubu Motorowego TNT Karolina Mikoda i Maria Staniak. W Pucharze Polski Enduro w klasie Kobiet Patrycja Komko stanęła na najwyższym stopniu podium. Na drugim miejscu uplasowała się Agnieszka Smolińska (WMKS Włodawa). Trzecie miejsce przypadło Annie Wlazło z BMK Bielsko Biała.

W tym roku trialowy Puchar Polski padł łupem Klary Dubanikowskiej, druga była Natalia Janik reprezentująca MKS Trial Ochotnica.

Tydzień później w warszawskim Hotelu Victoria miało miejsce zakończenie sezonu sportu samochodowego. Tę galę jak co roku poprowadził znany dziennikarz motoryzacyjny Andrzej Borowczyk. W gronie nagrodzonych zawodników takich jak Robert Kubica czy Kajetan Kajetanowicz również nie mogło zabraknąć pań.
W Rajdowym Pucharze Polski drugie miejsce w klasie 9RPP zajęła Klaudia Temple. Zawodniczka Automobilklubu Śląskiego ścigająca się Honda Civic ukończyła pięć imprez z dorobkiem punktowym. Tytuł Mistrzowski wywalczyła sobie Anna Wojewoda zawodniczka AMK Tarnów jeżdżąca Renault Clio w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski. Na koniec sezonu 24 latka zebrała trzynaście punktów w klasyfikacji końcowej, co dało jej tytuł II Wicemistrza Polski w klasie A -2000.
W Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych Małgorzata Kosińska zdobyła tytuł Mistrza Polski w klasie Open. W swoim Nissanie Patrolu zawodniczka Automobilklubu Kieleckiego zebrała na swoim koncie dwieście osiem punktów w klasyfikacji końcowej wyprzedzając Krzysztofa Antończka o ponad czterdzieści punktów. Małgosia, która jeździ w barwach zespołu RMF 4 Racing Team, wyjeździła wraz z zespołem tytuł Wicemistrza Polski w klasyfikacji sponsorskiej.

"Z roku na rok grupa medalistek jest coraz większa" – mówi Aleksandra Knyszewska przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet w Polskim Związku Motorowym. "Jesteśmy bardzo zadowoleni, że sport motorowy w naszym kraju podbija również serca kobiet. Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu pań w rywalizacji motocyklami czy samochodami, powołaliśmy na początku roku zespół ds. Kobiet w PZM. Ma on na celu rozpowszechnianie sportu motorowego wśród pań jak i wspieranie zawodniczek już startujących. W tym roku naszym największym osiągnieciem była organizacja przy współpracy z FIM (Międzynarodowej Federacji Motocyklowej), obozu treningowego w Krzeszowicach dla zawodniczek trialowych. Obóz był prowadzony przez Iris Kramer – Mistrzynię Świata w Trialu z 2007 roku oraz byłych czołowych zawodników świata tej dyscypliny sportu motocyklowego: Siri Minken i Jordi Pasquet. Składał się z części praktycznych i teoretycznych w tym ćwiczeń psychologicznych. Serdecznie gratuluję wszystkim starującym dziewczynom, a w szczególności cudownym medalistkom. Życzyłabym sobie, żeby z roku na rok liczba pań w naszym sporcie ciągle rozsła". 

Źródło zdjęcia: