Odszedł STANISŁAW OLSZEWSKI. Wielokrotny mistrz Świata, Europy i Polski

„Rzeczy ostateczne uświadamiają nam, jak małe są sprawy doczesne.
Każdy ma swoją historię, ale tylko niektórzy tworzą ją dla wielu …”

Jedna z najwybitniejszych postaci sportów motorowych w Polsce, najbardziej utytułowany w kraju. Z tym sportem  związał całe życie jako: zawodnik, szkoleniowiec i działacz.   Urodził się 11 listopada 1948 roku w Lidzbarku Warmińskim. Na tor trafił wcześnie: za sprawą braci: Zdzisława i Andrzeja, którzy byli czynnymi zawodnikami. Karierę rozpoczynał w1966r. w WAMK Lidzbark Warmiński. Mając 19 lat otrzymał powołanie do wojska i służbę odbywał w Ostródzie, gdzie startował w barwach Drwęcy Ostróda. W 1973 roku przeszedł do OKS Stomil Olsztyn dzisiejszego Motoklubu Olsztyn. Jego kariera sportowa to pasmo sukcesów krajowych i międzynarodowych. 
130 razy był reprezentantem Polski. Zdobywca 10 tytułów Mistrza, 5-ciu tytułów Wicemistrza Polski,  Mistrz KDL-1976, Wicemistrz KDL 1977. W 1978 roku Wicemistrz Europy, w latach 1979 i 1980 Mistrz Europy. Pierwsze miejsce Zespołowe MŚ –1980 i w tym samym roku Mistrz Świata  w klasie 80 ccm. Wywalczył z kolegami z zespołu osiem złotych medali w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Jego 24letni staż zawodniczy jest do dzisiaj najdłuższym stażem w Polsce. To co osiągnął zawdzięcza swojej  ciężkiej pracy i  wielkiemu talentowi.
W 1980 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fair Play. Zwycięzca Plebiscytu na najpopularniejszego Sportowca Roku Gazety Olsztyńskiej w 1984 roku.

Po zakończeniu kariery wyczynowej przez kilka lat występował w jednym z niemieckich klubów, prezentując nadal wyśmienitą formę, a przede wszystkim niezwykłą sprawność. Wykonywał karkołomne elementy z pogranicza sztuki cyrkowej. 
Po powrocie do kraju włączył się w nurt działalności organizatorsko-szkoleniowej. Przez trzy kadencje był członkiem Okręgowej Komisji Sportu Motocyklowego Zarządu Okręgowego PZM w Olsztynie i członkiem Komisji Rewizyjnej w Motoklubie Olsztyn. Dzięki zdobytym uprawnieniom był nieocenionym współorganizatorem  wielu imprez w Olsztynie, na terenie Warmii i Mazur i Polski : Międzynarodowych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Świata w motocrossie i enduro, pełniąc podczas ich trwania odpowiedzialne funkcje .Był międzynarodowym sędziom FIM i państwowym PZM.  Dbał o rozwój tej dyscypliny w Olsztynie i  regionie, jej popularyzację. 
W ostatnich latach będąc szkoleniowcem w Motoklubie Olsztyn wychował świetnie zapowiadających się zawodników. Wykorzystywał tu ogromne doświadczenie i autorytet, jaki zyskał u młodych motocrossowców. 

Sukcesy sportowe nie zmieniły jego natury. Twardy i bezkompromisowy na torze, poza nim łagodny, koleżeński , bardzo lubiany przez zawodników, trenerów i działaczy.
Jego osiągnięcia doceniły władze sportowe. Został Mistrzem Sportu , Zasłużonym Mistrzem Sportu, Zasłużony dla PZM , Zasłużony dla Warmii i Mazur,  otrzymał złoty medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe”, „Złoty Krzyż Zasługi”, „Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Motorowego”, złotą odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”,  i wiele innych.  

Był niezwykle, skromny,  przyjacielski i wrażliwy. Mimo różnych przeciwności losu potrafił cieszyć się życiem i przekazywać tę mądrość innym. Był  lubianym i cenionym kolegą wśród starszego i młodszego pokolenia, był wzorem dla młodszych kolegów.

Motocykle: 
Share

News

50 rajd Wrocławski im. Lucjana Korszka
W dniach 07 – 08.05.2022 r. TMSM Sparta Wrocław zorganizowała II i III... więcej
Wysocki najszybszym zawodnikiem drugiej rundy Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej!
Debiut Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej na długo pozostanie w... więcej
Mistrzostwa Polski Motocross już w ten weekend w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja najlepsi zawodnicy kraju staną na bramkach startowych drugiej rundy... więcej
Majówkę rozpoczęli na dwóch kołach
Długi weekend, idealna pogoda, fantastyczny rodzinny klimat. Tak miłośnicy... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2021 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
W dniu 2 maja 2022 r. Biuro ZG PZM w Warszawie (ul. Kazimierzowska 66 i ul. Górczewska 228F) będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 2 maja 2022 r. (poniedziałek) Biuro Zarządu Głównego... więcej
Rozgrzeją asfalt na bydgoskim Kartodromie
Runda Rozgrzewkowa Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM... więcej
Sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road wystartował!
Na nowym torze, przy zmiennej pogodzie i z nastawieniem na pełen sukces.... więcej
Ruszyła rejestracja na Mistrzostwa Polski Motorcross 2022 w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja czeka nas prawdziwe Motocrossowe święto! To właśnie wtedy druga... więcej
Jurand Kuśmierczyk w pierwszej piątce Yamaha bLU cRU w Assen!
Jurand Kuśmierczyk znów błysnął w Pucharze Yamaha bLU cRU, w którym startują... więcej

Strony

- Archiwum