Odszedł STANISŁAW OLSZEWSKI. Wielokrotny mistrz Świata, Europy i Polski

„Rzeczy ostateczne uświadamiają nam, jak małe są sprawy doczesne.
Każdy ma swoją historię, ale tylko niektórzy tworzą ją dla wielu …”

Jedna z najwybitniejszych postaci sportów motorowych w Polsce, najbardziej utytułowany w kraju. Z tym sportem  związał całe życie jako: zawodnik, szkoleniowiec i działacz.   Urodził się 11 listopada 1948 roku w Lidzbarku Warmińskim. Na tor trafił wcześnie: za sprawą braci: Zdzisława i Andrzeja, którzy byli czynnymi zawodnikami. Karierę rozpoczynał w1966r. w WAMK Lidzbark Warmiński. Mając 19 lat otrzymał powołanie do wojska i służbę odbywał w Ostródzie, gdzie startował w barwach Drwęcy Ostróda. W 1973 roku przeszedł do OKS Stomil Olsztyn dzisiejszego Motoklubu Olsztyn. Jego kariera sportowa to pasmo sukcesów krajowych i międzynarodowych. 
130 razy był reprezentantem Polski. Zdobywca 10 tytułów Mistrza, 5-ciu tytułów Wicemistrza Polski,  Mistrz KDL-1976, Wicemistrz KDL 1977. W 1978 roku Wicemistrz Europy, w latach 1979 i 1980 Mistrz Europy. Pierwsze miejsce Zespołowe MŚ –1980 i w tym samym roku Mistrz Świata  w klasie 80 ccm. Wywalczył z kolegami z zespołu osiem złotych medali w Drużynowych Mistrzostwach Świata. Jego 24letni staż zawodniczy jest do dzisiaj najdłuższym stażem w Polsce. To co osiągnął zawdzięcza swojej  ciężkiej pracy i  wielkiemu talentowi.
W 1980 roku został laureatem prestiżowej nagrody Fair Play. Zwycięzca Plebiscytu na najpopularniejszego Sportowca Roku Gazety Olsztyńskiej w 1984 roku.

Po zakończeniu kariery wyczynowej przez kilka lat występował w jednym z niemieckich klubów, prezentując nadal wyśmienitą formę, a przede wszystkim niezwykłą sprawność. Wykonywał karkołomne elementy z pogranicza sztuki cyrkowej. 
Po powrocie do kraju włączył się w nurt działalności organizatorsko-szkoleniowej. Przez trzy kadencje był członkiem Okręgowej Komisji Sportu Motocyklowego Zarządu Okręgowego PZM w Olsztynie i członkiem Komisji Rewizyjnej w Motoklubie Olsztyn. Dzięki zdobytym uprawnieniom był nieocenionym współorganizatorem  wielu imprez w Olsztynie, na terenie Warmii i Mazur i Polski : Międzynarodowych Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Świata w motocrossie i enduro, pełniąc podczas ich trwania odpowiedzialne funkcje .Był międzynarodowym sędziom FIM i państwowym PZM.  Dbał o rozwój tej dyscypliny w Olsztynie i  regionie, jej popularyzację. 
W ostatnich latach będąc szkoleniowcem w Motoklubie Olsztyn wychował świetnie zapowiadających się zawodników. Wykorzystywał tu ogromne doświadczenie i autorytet, jaki zyskał u młodych motocrossowców. 

Sukcesy sportowe nie zmieniły jego natury. Twardy i bezkompromisowy na torze, poza nim łagodny, koleżeński , bardzo lubiany przez zawodników, trenerów i działaczy.
Jego osiągnięcia doceniły władze sportowe. Został Mistrzem Sportu , Zasłużonym Mistrzem Sportu, Zasłużony dla PZM , Zasłużony dla Warmii i Mazur,  otrzymał złoty medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe”, „Złoty Krzyż Zasługi”, „Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Motorowego”, złotą odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”,  i wiele innych.  

Był niezwykle, skromny,  przyjacielski i wrażliwy. Mimo różnych przeciwności losu potrafił cieszyć się życiem i przekazywać tę mądrość innym. Był  lubianym i cenionym kolegą wśród starszego i młodszego pokolenia, był wzorem dla młodszych kolegów.

Motocykle: 

News

TAURON Arena Kraków po raz kolejny gościć będzie najlepszych zawodników SuperEnduro!
Już w najbliższą sobotę 9 grudnia TAURON Arena Kraków stanie się świątynią... więcej
Gala Zakończenia Sezonu Sportu Motocyklowego 2023
Główna Komisja Sportu Motocyklowego PZM ma przyjemność zaprosić wszystkich... więcej
Zmarł Jerzy Kunczik
24 listopada 2023 odszedł Jerzy Kunczik. Sporty motorowe były jego wielką pasją... więcej
Składy komisji i zespołów na kadencję 2023-2027
Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego uchwalił w dniu 18.11.2023r. składy... więcej
Columna Medica Rajd Niepodległości
Już w najbliższy weekend zapraszamy na Columna Medica Rajd... więcej
Nie żyje Marian Ciężkowski
Bardzo smutną informację otrzymaliśmy z Klubu Motorowego "Wisła" ... więcej
Motocyklowe Mistrzostwa Świata SuperEnduro już 9 grudnia w TAURON Arenie Kraków
Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro, jedna z najbardziej widowiskowych i... więcej
To już koniec sezonu Pit Bike! Ostatnia runda odbyła się w Toruniu.
To była czwarta i zarazem ostatnia runda Pucharu Polskie Pit Bike SM.... więcej

Strony

- Archiwum