Od SS do Dzieci Kwiatów - skąd przyjechał Bulli?

 

8 marca 1950 roku do masowej produkcji trafia Volkswagen typ 2 – czyli minibusik lub transporter. Ulubiony środek lokomocji Dzieci Kwiatów w latach 60. , stał się ikoną ruchu hipisowskiego.

Busik VW był wynalazkiem duńskiego businessmana Ben’a Pon’a, człowieka, który sprowadził na Jutlandię garbuski. W 1947 roku, dostrzegając w rynku miejsce dla małego busa, przygotował plany i przedstawił je inżynierom Volkswagena. Już trzy lata później busik jeździł po drogach. Doczekał się wielu przezwisk: „Combi” (combined-use vehicle), „Splittie” (ze względu na dwuczęściową szybę przednią), lub „Bulli”. W USA nazywano go po prostu „hippie van” – często jego właściciele dbali o to, by ta nazwa była zasłużona, barwnie go ozdabiając. Gdy w 1995 roku zmarł muzyk Grateful Dead, Jerry Garcia, Volkswagen wypuścił reklamę z płaczącym „Bulli”.

Busik był dopiero drugim produktem niemieckiej firmy, która powstała w latach 30. i rozwinęła się… dzięki pomocy Adolfa Hitlera. Gdy ten ostatni został kanclerzem Niemiec w 1933 roku, rozpoczął budowę nowych dróg, ogarnięty wizją tanich, masowo produkowanych samochodów dla szerokich mas społeczeństwa. W tym czasie Austriak Ferdinand Porsche (1875 – 1951) już pracował nad takim projektem. Niedługo później doszło do spotkania Hitlera i Porsche, a konstruktor otrzymał zadanie stworzenia „pojazdu dla ludu” (niem. Volkswagen). W 1938 roku rozpoczęła się budowa fabryki VW w dzisiejszym Wolfsburgu, w Niemczech. Produkcja na pełnych obrotach ruszyła jednak dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej.

W 1950., Volkswagen dotarł do USA, gdzie jednak początkowo nie spotkał się z ciepłym przyjęciem – oczywiście, ten stan rzeczy był ściśle związany z nazistowskim rodowodem marki. W 1959 roku rozpoczęła się jednak niesamowita kampania reklamowa, prowadzona przez Doyle Dane Bernbach. W jej wyniku VW szybko stał się najlepiej sprzedającym się samochodem w Ameryce. W 1972 roku, garbusik wyprzedził nawet Forda T, z ponad 15 milionami wyprodukowanych samochodów na koncie.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

9. Rajd Polski Historyczny przełożony na 2021
Na trzy miesiące przed startem, z wielkim żalem organizator poinformował, ... więcej
Drive it Day 2020 - 5 czerwca jeździmy klasykami cały dzień
Polski Związek Motorowy wraca do idei Drive it Day. Na 5 czerwca zaplanowano... więcej
44 Rotor Rajd odwołany
Oświadczenie organizatora w sprawie Rotor Rajdu:Długo czekaliśmy z podjęciem... więcej
17th International Citroen Car Club Rally Toruń 2020 przeniesione na sezon 2022
Po konsultacji z Prezydentem Miasta Torunia Michałem Zaleskim oraz Prezydentem... więcej
Zmiana daty Rajdu "Wspomnienie Warszawskiego" - rundy MPHRR
W związku z bardzo niepewną sytuacją epidemiczną, kierując się bezpieczeństwem... więcej
Flaga narodowa „Dla wszystkich, którzy niosą pomoc” - PKN ORLEN
Z okazji Dnia Flagi, który przypada 2 maja, PKN ORLEN przygotował kampanię... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 04-15.05.2020 r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 04.05-15.05.2020r. Biuro Zarządu Głównego... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 20-30.04.2020 r.
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 20-30.04.... więcej
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski odwołuje imprezy
Z powodu zagrożenia epidemicznego oraz związanych z tym problemów... więcej
Komunikat w sprawie rekomendacji odwołania / zmiany terminu zawodów
W nawiązaniu do poprzedniego komunikatu w sprawie rekomendacji odwołania /... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens