Nowe wozy dla Ratowników PZM z Limanowej!

Informacja prasowa

W dniu 15 czerwca 2012 o godz. 11.30 na limanowskim rynku Ratownicy Drogowi Polskiego Związku Motorowego otrzymają nowe samochody ratownictwa sportowego marki Kia. Sprzęt będzie służył do ratowania życia i zdrowia zawodników oraz kibiców podczas najważniejszych imprez sportu motorowego w kraju.

Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski oraz Arkadiusz Sąsara Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM, w obecności Jana Puchały-Starosty Limanowskiego, Władysława Biedy- Burmistrza Miasta Limanowa oraz Władysława Pazdana- Wójta Gminy Limanowa przekaże uroczyście  na ręce Jerzego Budacza- Prezesa Auto Moto Klubu Limanowa nowoczesne wozy ratownicze dla limanowskich Ratowników Sportowych PZM.

Dwa pojazdy KIA Ceed będą służyły w limanowskim Auto Moto Klubie.
To jedyna formacja ratownictwa specjalistycznego, której zadaniem jest niesienie pomocy podczas imprez sportu motorowego.
Na wyposażeniu nowoczesnych pojazdów ratowniczych znajduje się m.in. : nożyce hydrauliczne marki LUCAS, rozpieracz hydrauliczny marki LUCAS + łańcuchy, 2 duże gaśnice (6kg), 4 małe gaśnice (2kg), 2 walizki "pierwszej pomocy", nóż do pasów, 2x kołnierz ortopedyczny, podbieraki, inopur, itp.

Zespół pojazdu stanowi dwóch wyszkolonych i doświadczonych ratowników PZM.
Obecnie w limanowskim Auto Moto Klubie pojawią się dwa nowe pojazdy marki KIA oraz nadal służyły będą ratownikom dwa Fiaty Palio, które w ostatnim czasie przeszły gruntowny remont oraz zostały doposażone w dodatkowy sprzęt ratowniczy.
Limanowska grupa ratownicza ma swoją bogatą historię a Auto Moto Klub Limanowa stał się pionierem w dziedzinie rozwoju ratownictwa sportowego na terenie Polski.
Historyczne znaczenie miało powołanie w ramach Klubu AMK Zespołu Szybkiego Ratownictwa Sportowego. Z sekcji przekształciła się w zawodowo działającą grupę w 1983 roku. Taki zespół był wówczas jedyny w Polsce, a i teraz ma niewielu naśladowców. Miejscowa Kolumna Transportu Sanitarnego przekazała Klubowi Fiata 125 kombi. Członkowie własnymi siłami przystosowali samochód do funkcji ratowniczej oraz postarali się o potrzebny sprzęt techniczny. Posiadali urządzenia do cięcia blach i rozpierania karoserii. Wówczas tylko straż pożarna na szczeblu wojewódzkim posiadała taki sprzęt!
Nic też dziwnego, że zespół ratowniczy, współdziałający od początku ściśle z policją i pogotowiem ratunkowym, wzywany był do wypadków drogowych, w których trzeba było ciąć karoserię samochodu, by wydobyć ofiarę.

Auto Moto Klub w Limanowej zajmuje się administracją 4 wozów ratowniczych Polskiego Związku Motorowego, które wraz z załogą (w każdym aucie po 2 ratowników PZM) obsługuje większość rajdów i wyścigów samochodowych na terenie Polski.

RATOWNICTWO PZMPolski Związek Motorowy zajmuje się problematyką ratownictwa drogowego od ponad 30 lat. W tym okresie specjalistyczne przeszkolenie w zakresie udzielania pomocy przedlekarskiej przeszło ponad 5 tyś. kierowców. Aktualnie w PZM działa ok. 1800 ratowników drogowych. Zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej przez instruktorów i ratowników drogowych umożliwia funkcjonowanie Centrum Szkolenia Ratowników Drogowych w Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie oraz w Poznaniu Ośrodka Ratownictwa Drogowego PZM. Organizowane są Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych. Prowadzone są również w Zarządach Okręgowych PZM szkolenia w zakresie podstawowym.

 

PROGRAM PRZEKAZANIA SAMOCHODÓW RATOWNICZYCH PZM – KIA
Limanowa, dnia 15.06.2012 r.

11.00 – 11.30 Spotkanie na Rynku Limanowskim (ul. Rynek, 34-600 Limanowa)
11.30 Przywitanie przez gospodarzy:
- Prezes AMK
- Starosta Limanowski
- Burmistrz Miasta Limanowa

Wystąpienia zaproszonych gości:
- Prezes PZM
- inni

11.50 Oficjalne przekazanie samochodów ratowniczych przez władze Polskiego Związku Motorowego dla Auto Moto Klub Limanowa
12.00 – 12.30 Prezentacja samochodów ratowniczych / pokaz ratownictwa drogowego PZM
 

 

Share

News

Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2019 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Rozbłyśnij rozsądkiem – załóż odblask w Rypinie
Zakończyła się kampania starostwa rypińskiego „Rozbłyśnij rozsądkiem... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
Zagraj o swoją przyszłość, weź udział w ankiecie Drive2TheFuture!
Weź udział w kreowaniu wspólnej i bezpiecznej rzeczywistości! Zaangażuj się w... więcej
Wyjdź z cienia, zostań odblaskowym bohaterem!
To hasło przyświecające ogólnopolskiej kampanii społecznej Odblaskowi.pl.... więcej
Bezzałogowe podróże – zapraszamy na warsztaty
Czy odważysz się w przyszłości podróżować autonomicznym samochodem / autobusem... więcej

Strony

- Archiwum