Nowe wozy dla Ratowników PZM z Limanowej!

Informacja prasowa

W dniu 15 czerwca 2012 o godz. 11.30 na limanowskim rynku Ratownicy Drogowi Polskiego Związku Motorowego otrzymają nowe samochody ratownictwa sportowego marki Kia. Sprzęt będzie służył do ratowania życia i zdrowia zawodników oraz kibiców podczas najważniejszych imprez sportu motorowego w kraju.

Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski oraz Arkadiusz Sąsara Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM, w obecności Jana Puchały-Starosty Limanowskiego, Władysława Biedy- Burmistrza Miasta Limanowa oraz Władysława Pazdana- Wójta Gminy Limanowa przekaże uroczyście  na ręce Jerzego Budacza- Prezesa Auto Moto Klubu Limanowa nowoczesne wozy ratownicze dla limanowskich Ratowników Sportowych PZM.

Dwa pojazdy KIA Ceed będą służyły w limanowskim Auto Moto Klubie.
To jedyna formacja ratownictwa specjalistycznego, której zadaniem jest niesienie pomocy podczas imprez sportu motorowego.
Na wyposażeniu nowoczesnych pojazdów ratowniczych znajduje się m.in. : nożyce hydrauliczne marki LUCAS, rozpieracz hydrauliczny marki LUCAS + łańcuchy, 2 duże gaśnice (6kg), 4 małe gaśnice (2kg), 2 walizki "pierwszej pomocy", nóż do pasów, 2x kołnierz ortopedyczny, podbieraki, inopur, itp.

Zespół pojazdu stanowi dwóch wyszkolonych i doświadczonych ratowników PZM.
Obecnie w limanowskim Auto Moto Klubie pojawią się dwa nowe pojazdy marki KIA oraz nadal służyły będą ratownikom dwa Fiaty Palio, które w ostatnim czasie przeszły gruntowny remont oraz zostały doposażone w dodatkowy sprzęt ratowniczy.
Limanowska grupa ratownicza ma swoją bogatą historię a Auto Moto Klub Limanowa stał się pionierem w dziedzinie rozwoju ratownictwa sportowego na terenie Polski.
Historyczne znaczenie miało powołanie w ramach Klubu AMK Zespołu Szybkiego Ratownictwa Sportowego. Z sekcji przekształciła się w zawodowo działającą grupę w 1983 roku. Taki zespół był wówczas jedyny w Polsce, a i teraz ma niewielu naśladowców. Miejscowa Kolumna Transportu Sanitarnego przekazała Klubowi Fiata 125 kombi. Członkowie własnymi siłami przystosowali samochód do funkcji ratowniczej oraz postarali się o potrzebny sprzęt techniczny. Posiadali urządzenia do cięcia blach i rozpierania karoserii. Wówczas tylko straż pożarna na szczeblu wojewódzkim posiadała taki sprzęt!
Nic też dziwnego, że zespół ratowniczy, współdziałający od początku ściśle z policją i pogotowiem ratunkowym, wzywany był do wypadków drogowych, w których trzeba było ciąć karoserię samochodu, by wydobyć ofiarę.

Auto Moto Klub w Limanowej zajmuje się administracją 4 wozów ratowniczych Polskiego Związku Motorowego, które wraz z załogą (w każdym aucie po 2 ratowników PZM) obsługuje większość rajdów i wyścigów samochodowych na terenie Polski.

RATOWNICTWO PZMPolski Związek Motorowy zajmuje się problematyką ratownictwa drogowego od ponad 30 lat. W tym okresie specjalistyczne przeszkolenie w zakresie udzielania pomocy przedlekarskiej przeszło ponad 5 tyś. kierowców. Aktualnie w PZM działa ok. 1800 ratowników drogowych. Zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej przez instruktorów i ratowników drogowych umożliwia funkcjonowanie Centrum Szkolenia Ratowników Drogowych w Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie oraz w Poznaniu Ośrodka Ratownictwa Drogowego PZM. Organizowane są Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych. Prowadzone są również w Zarządach Okręgowych PZM szkolenia w zakresie podstawowym.

 

PROGRAM PRZEKAZANIA SAMOCHODÓW RATOWNICZYCH PZM – KIA
Limanowa, dnia 15.06.2012 r.

11.00 – 11.30 Spotkanie na Rynku Limanowskim (ul. Rynek, 34-600 Limanowa)
11.30 Przywitanie przez gospodarzy:
- Prezes AMK
- Starosta Limanowski
- Burmistrz Miasta Limanowa

Wystąpienia zaproszonych gości:
- Prezes PZM
- inni

11.50 Oficjalne przekazanie samochodów ratowniczych przez władze Polskiego Związku Motorowego dla Auto Moto Klub Limanowa
12.00 – 12.30 Prezentacja samochodów ratowniczych / pokaz ratownictwa drogowego PZM
 

 

Share

News

Rewolucja w motoryzacji - PZM na konferencji Impact mobility rEVolution’19
Katowicka konferencja Impact mobility rEVolution’19 (9 – 10... więcej
PZM na Impact mobility rEVolution’19
W najbliższą środę, 9 października zapraszamy na nasz warsztat pt. "Sporty... więcej
Impact mobility rEVolution’19 pędzi do Katowic!
9 i 10 października w Katowicach odbędzie się Impact mobility rEVolution’... więcej
Szymon, Najbezpieczniejszy Młody Kierowca 2019 odjechał Mercedesem
W sobotę, 28 września 2019 roku na Torze Poznań młodzi kierowcy w wieku 18-24... więcej
Biuletyn PZM Nr 16 - Wrzesień 2019
Wrzesień - prawie cały tegoroczny sezon już nam odjechał!W najnowszym numerze... więcej
Ambasador Bezpieczeństwa na Drodze po raz szósty
21 września to Światowy Dzień Pokoju. Obchodzony od 1981 roku był okazją do... więcej
Relacja z XVIII Mistrzostw Polski Ratowników Drogowych
20-21 września 2019 r. Zarząd Okręgowy PZM wraz z Automobilklubem Wielkopolski... więcej

Strony

- Archiwum