Nowe wozy dla Ratowników PZM z Limanowej!

Informacja prasowa

W dniu 15 czerwca 2012 o godz. 11.30 na limanowskim rynku Ratownicy Drogowi Polskiego Związku Motorowego otrzymają nowe samochody ratownictwa sportowego marki Kia. Sprzęt będzie służył do ratowania życia i zdrowia zawodników oraz kibiców podczas najważniejszych imprez sportu motorowego w kraju.

Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski oraz Arkadiusz Sąsara Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM, w obecności Jana Puchały-Starosty Limanowskiego, Władysława Biedy- Burmistrza Miasta Limanowa oraz Władysława Pazdana- Wójta Gminy Limanowa przekaże uroczyście  na ręce Jerzego Budacza- Prezesa Auto Moto Klubu Limanowa nowoczesne wozy ratownicze dla limanowskich Ratowników Sportowych PZM.

Dwa pojazdy KIA Ceed będą służyły w limanowskim Auto Moto Klubie.
To jedyna formacja ratownictwa specjalistycznego, której zadaniem jest niesienie pomocy podczas imprez sportu motorowego.
Na wyposażeniu nowoczesnych pojazdów ratowniczych znajduje się m.in. : nożyce hydrauliczne marki LUCAS, rozpieracz hydrauliczny marki LUCAS + łańcuchy, 2 duże gaśnice (6kg), 4 małe gaśnice (2kg), 2 walizki "pierwszej pomocy", nóż do pasów, 2x kołnierz ortopedyczny, podbieraki, inopur, itp.

Zespół pojazdu stanowi dwóch wyszkolonych i doświadczonych ratowników PZM.
Obecnie w limanowskim Auto Moto Klubie pojawią się dwa nowe pojazdy marki KIA oraz nadal służyły będą ratownikom dwa Fiaty Palio, które w ostatnim czasie przeszły gruntowny remont oraz zostały doposażone w dodatkowy sprzęt ratowniczy.
Limanowska grupa ratownicza ma swoją bogatą historię a Auto Moto Klub Limanowa stał się pionierem w dziedzinie rozwoju ratownictwa sportowego na terenie Polski.
Historyczne znaczenie miało powołanie w ramach Klubu AMK Zespołu Szybkiego Ratownictwa Sportowego. Z sekcji przekształciła się w zawodowo działającą grupę w 1983 roku. Taki zespół był wówczas jedyny w Polsce, a i teraz ma niewielu naśladowców. Miejscowa Kolumna Transportu Sanitarnego przekazała Klubowi Fiata 125 kombi. Członkowie własnymi siłami przystosowali samochód do funkcji ratowniczej oraz postarali się o potrzebny sprzęt techniczny. Posiadali urządzenia do cięcia blach i rozpierania karoserii. Wówczas tylko straż pożarna na szczeblu wojewódzkim posiadała taki sprzęt!
Nic też dziwnego, że zespół ratowniczy, współdziałający od początku ściśle z policją i pogotowiem ratunkowym, wzywany był do wypadków drogowych, w których trzeba było ciąć karoserię samochodu, by wydobyć ofiarę.

Auto Moto Klub w Limanowej zajmuje się administracją 4 wozów ratowniczych Polskiego Związku Motorowego, które wraz z załogą (w każdym aucie po 2 ratowników PZM) obsługuje większość rajdów i wyścigów samochodowych na terenie Polski.

RATOWNICTWO PZMPolski Związek Motorowy zajmuje się problematyką ratownictwa drogowego od ponad 30 lat. W tym okresie specjalistyczne przeszkolenie w zakresie udzielania pomocy przedlekarskiej przeszło ponad 5 tyś. kierowców. Aktualnie w PZM działa ok. 1800 ratowników drogowych. Zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej przez instruktorów i ratowników drogowych umożliwia funkcjonowanie Centrum Szkolenia Ratowników Drogowych w Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie oraz w Poznaniu Ośrodka Ratownictwa Drogowego PZM. Organizowane są Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych. Prowadzone są również w Zarządach Okręgowych PZM szkolenia w zakresie podstawowym.

 

PROGRAM PRZEKAZANIA SAMOCHODÓW RATOWNICZYCH PZM – KIA
Limanowa, dnia 15.06.2012 r.

11.00 – 11.30 Spotkanie na Rynku Limanowskim (ul. Rynek, 34-600 Limanowa)
11.30 Przywitanie przez gospodarzy:
- Prezes AMK
- Starosta Limanowski
- Burmistrz Miasta Limanowa

Wystąpienia zaproszonych gości:
- Prezes PZM
- inni

11.50 Oficjalne przekazanie samochodów ratowniczych przez władze Polskiego Związku Motorowego dla Auto Moto Klub Limanowa
12.00 – 12.30 Prezentacja samochodów ratowniczych / pokaz ratownictwa drogowego PZM
 

 

News

Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Spokojnych Świąt Wielkanocnych
Spokojnych, dobrych i zdrowych Świąt Wielkanocnych życzy Polski Związek... więcej
Odszedł Jerzy Żukowski
Z żalem przyjeliśmy informację, że w dniu 10 lutego zmarł Jerzy Żukowski,... więcej
Nowe przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wchodzące w życie w 2024 r.
Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina o nowych przepisach w... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
 W tym wyjątkowym czasie, pełnym światła i ciepła, pragniemy... więcej
Fundacja PZM rozdysponuje 700 tysięcy zł zebranych podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów
700 tysięcy złotych dla Fundacji PZM, a w sumie ponad dwa miliony złotych dla... więcej

Strony

- Archiwum