Nowe samochody dla Ratowników PZM

Ratownicy Sportowi Polskiego Związku Motorowego 15 czerwca otrzymali na limanowskim rynku nowe samochody ratownictwa sportowego marki Kia. Uroczystego przekazania pojazdów dokonał Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski.

Grupa Ratowników Polskiego Związku Motorowego otrzymała dwa nowe wozy ratownicze. Na limanowskim rynku Prezes Polskiego Związku Motorowego Andrzej Witkowski oraz Arkadiusz Sąsara Przewodniczący Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM w obecności Franciszka Dziedziny Wicestarosty Limanowskiego, Jerzego Mola przedstawiciela Urzędu Miasta Limanowa oraz Marka Rutkowskiego Prezesa Zarządu Okręgowego PZM w Krakowie przekazali uroczyście na ręce Jerzego Budacza Prezesa Auto Moto Klubu Limanowa nowoczesne wozy ratownicze dla limanowskich Ratowników Sportowych PZM.

Przybyłych na rynek gości powitał Jerzy Budacz Prezes Auto Moto Klubu Limanowskiego.
- Po wielu staraniach, dzisiaj nasi ratownicy otrzymują nowe samochody, już za tydzień 23 czerwca będzie można je zobaczyć na trasie Wyścigu Górskiego. Między innymi tam będziemy dbać o bezpieczeństwo zawodników i kibiców. Już dzisiaj zapraszam Państwa na to wydarzenie które my organizujemy mówił prezes AMK Limanowa

 - Pojazdy te będą zabezpieczać Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski oraz imprezy na Torze w Poznaniu. Mogą być także wykorzystywane do ratowania poszkodowanych w wypadkach tutaj w Limanowej i okolicypowiedział Andrzej Witkowski prezes PZM

Limanowscy ratownicy sportowi to jedyna formacja ratownictwa specjalistycznego, której zadaniem jest niesienie pomocy podczas imprez sportu motorowego. Na wyposażeniu nowoczesnych pojazdów ratowniczych znajduje się m.in. : nożyce hydrauliczne marki LUCAS, rozpieracz hydrauliczny marki LUCAS + łańcuchy, 2 duże gaśnice (6kg), 4 małe gaśnice (2kg), 2 walizki "pierwszej pomocy", noż do pasów, 2x kołnież ortopedyczny, podbieraki, inopur, itp.

- Cieszymy się, że ratownicy z AMK Limanowa otrzymali od Polskiego Związku Motorowego te nowoczesne wozy ratownicze. Członkowie AMK są bardzo aktywni, organizują wiele imprez sportowych, szkolą młodzież w zakresie pierwszej pomocy. To nie tylko pasja to także konkretne działania dla społeczeństwa które my widzimy i doceniamy mówił Franciszek Dziedzina

Poświęcenia nowych samochodów ratownictwa sportowego dokonał Ks. Kamil Wróbel , który jest także ratownikiem AMK i strażakiem OSP w Łabowej, gdzie pracuje jako wikariusz w tamtejszej parafii.

Na zakończenie uroczystości ratownicy z Auto Moto Klubu Limanowskiego przygotowali specjalny pokaz z wykorzystaniem nowych pojazdów marki Kia. Zadaniem ratowników było uwolnienie ofiary wypadku podczas pozorowanego zdarzenia drogowego. Przy użyciu sprzętu zainstalowanego w nowych pojazdach rozcięli pojazd i wydobyli poszkodowanego.

HISTORIA:
Limanowska grupa ratownicza ma swoją bogatą historię a Auto Moto Klub Limanowa stał się pionierem w dziedzinie rozwoju ratownictwa sportowego na terenie Polski.
Historyczne znaczenie miało powołanie w ramach Klubu AMK Zespołu Szybkiego Ratownictwa Sportowego. Z sekcji przekształciła się w zawodowo działającą grupę w 1983 roku. Taki zespół był wówczas jedyny w Polsce, a i teraz ma niewielu naśladowców. Miejscowa Kolumna Transportu Sanitarnego przekazała Klubowi Fiata 125 kombi. Członkowie własnymi siłami przystosowali samochód do funkcji ratowniczej oraz postarali się o potrzebny sprzęt techniczny. Posiadali urządzenia do cięcia blach i rozpierania karoserii. Wówczas tylko straż pożarna na szczeblu wojewódzkim posiadała taki sprzęt!
Nic też dziwnego, że zespół ratowniczy, współdziałający od początku ściśle z policją i pogotowiem ratunkowym, wzywany był do wypadków drogowych, w których trzeba było ciąć karoserię samochodu, by wydobyć ofiarę.

Dotychczas Auto Moto Klub w Limanowej zajmuje się administracją 4 wozów ratowniczych Polskiego Związku Motorowego, które wraz z załogą (w każdym aucie po 2 ratowników PZM) obsługuje większość rajdów i wyścigów samochodowych na terenie Polski.

O ratownictwie PZM:

Od ponad 30 lat PZM zajmuje się problematyką ratownictwa drogowego. W tym okresie specjalistyczne przeszkolenie w zakresie udzielania pomocy przedlekarskiej przeszło ponad 5 tyś. kierowców. Aktualnie w PZM działa ok. 1800 ratowników drogowych. Zdobywanie i podnoszenie kwalifikacji w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej przez instruktorów i ratowników drogowych umożliwia funkcjonowanie Centrum Szkolenia Ratowników Drogowych w Kielcach, Lublinie, Bydgoszczy i w Warszawie oraz w Poznaniu Ośrodka Ratownictwa Drogowego PZM. Organizowane są Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych. Prowadzone są również w Zarządach Okręgowych PZM szkolenia w zakresie podstawowym.

Źródło zdjęcia: 

Zdjęcia

News

Wystartował Rajd Safari, Kajetanowicz liderem w WRC2 Challenger!
Z tradycyjnym dopingiem tłumu fanów rozpoczęła się rywalizacja w ... więcej
Wśród afrykańskiej fauny i flory – WRC Rajd Safari 2024 na żywo w Motowizji
Po ponad miesięcznej przerwie do rywalizacji powracają najlepsze... więcej
Rajd Polski: 300 kilometrów oesowych i 70 widowiskowych stref kibica
Ponad 300 kilometrów na trasach dziewiętnastu, szutrowych odcinków... więcej
Komunikat GKSS PZM nr 5/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 5/2024... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 06-07.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU KANDYDATÓW NA LICENCJĘ ZAWODNIKA I LICENCJĘ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-C, NDJ-C, 14-15.04.2024, Tor Kielce
1. Termin: 14 - 15 kwietnia 2024 r. (niedziela i poniedziałek) 2.... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, szkolenie na licencje stopnia ND-R, 03.04.2024, Gdynia
Szkolenie sędziów sportu samochodowego oraz szkolenie na licencję stopnia ND-R... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak już w Kenii, czas na legendarne Safari!
Gdyby kibice mieli wybierać rajdy według klucza: najbardziej ikoniczne,... więcej

Strony

- Archiwum