Najszybszy rajd w historii

Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila wygrali Neste Oil Rally Finland po raz trzeci, drugi z rzędu. Po drugim sukcesie w sezonie, Latvala został wiceliderem mistrzostw świata. Była to najszybsza runda WRC w historii. Zwycięzcy uzyskali średnią 125,44 km/h. Przed trzema laty w tym samym rajdzie Sébastienowi Loebowi zmierzono średnią 122,89 km/h. Sébastien Ogier ustąpił Latvali o 13,7 sekundy, a na pocieszenie  siódmy raz z rzędu wygrał Power Stage. Dwa punkty zdobył Latvala, jeden Kris Meeke.

- To fantastyczne zwycięstwo - powiedział Jari-Matti Latvala na mecie Myhinpää 2. - Jechałem naprawdę dobrze przez cały weekend,  szczególnie w sobotę. Nawet dzisiaj utrzymywaliśmy dobre tempo. Po Polsce stwierdziłem, ze mistrzostwo uciekło. Nic już nie możemy zrobić, ale jeżeli wygram Rally Finland, zrekompensuje mi to stracone szanse na tytuł. Trzecie zwycięstwo w tym rajdzie, drugie z rzędu jest czymś bardzo specjalnym. Juha Kankkunen też wygrał tu trzy razy.

Sébastien Ogier uzyskał największą średnią na Power Stage w historii WRC - 135,25 km/h. - Mieliśmy zdumiewającą walkę z Jarim. Nadal kocham ten rajd. Jedzie się tu zdumiewająco. Jari był bardzo mocny. Nie mam problemu z przegraniem z Jari-Mattim u niego w domu.

Mads Østberg powtórzył trzecie miejsce w Finlandii z 2013 roku. - Fajnie jest być na mecie. Cały rajd bardzo mi się podobał. To był fantastyczny weekend. Bardzo się cieszę, że po Polsce wróciłem do walki. Wiem, że jesteśmy konkurencyjni. Mam nadzieję, że w ten sam sposób będziemy przygotowywać się do następnych rajdów. Dotąd nie lubiłem tego odcinka, ale teraz mamy romans z Ouninpohją!

Thierry Neuville osiągnął metę na czwartej pozycji. - Na początku mieliśmy pewne problemy. Nasz zespół wykonał niesamowitą pracę naprawiając samochód. Nie mogę być zadowolony z tego występu, ale miejsce jest dobre.

Ott Tänak zaliczył moment na Power Stage. - Mogło być lepiej. Po dużym rozczarowaniu nie jesteś w takim nastroju, jak wtedy gdy pozostajesz w walce. Być może pojechałem trochę ostrożniej, ale również koncentrowałem się na opisie, starałem się jechać dobrą linią. Pierwszy raz startuję na tych odcinkach samochodem WRC. Było fantastycznie!

Juho Hänninen w come backu zajął szóste miejsce. - Zabrało mi trochę czasu, żeby odzyskać wyczucie. Samochód pracował perfekcyjnie przez cały rajd. Razem z Tomim mieliśmy dobrą zabawę.

- Początek był okropny - przyznał Martin Prokop. - Byliśmy za bardzo zmotywowani po udanych testach, popełniliśmy dużo błędów. Cieszę się, że jesteśmy na mecie. Jechałem dużo szybciej niż rok temu, ale inni też przyspieszyli.

Esapekka Lappi, ósmy w generalce, drugi raz z rzędu triumfował w WRC 2 i objął prowadzenie w mistrzostwach. - To był perfekcyjny weekend. Nie mieliśmy najmniejszego problemu. Samochód pracował perfekcyjnie, więc wielkie podziękowania dla Skody. Fabia R5 jest nie do pokonania na polskich i fińskich szutrach. Muszę jeszcze zyskać doświadczenie w tym samochodzie, a prędzej czy później chcę wsiąść do WRC.

Pontus Tidemand, następny w wynikach, skompletował dublet Skody Motorsport. Kierowców Fabii R5 dzieliło 1.41.

Lorenzo Bertelli zamknął punktowaną dziesiątkę. - To drugi rajd, który ukończyliśmy bez problemów. Jestem zadowolony z pierwszego punktu w mistrzostwach. Jechaliśmy takim samym tempem jak w Szwecji, ale tym razem nie popełniłem błędu.

Daniemu Sordo przypadło 11 miejsce. - Odcinki są bardzo szybkie. Dzisiaj nie mamy nic ważnego do zrobienia. Wczoraj walczyliśmy z Thierrym, ale straciliśmy 6 minut. Teraz musimy czekać na Niemcy.

Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń ukończyli rajd na siódmym miejscu w RC4. Tom Cave i Craig Parry wygrali klasę oraz rundę Drive DMACK Fiesta Trophy. Wyprzedzili Mariusa Aasena (+50,6) i Maxa Vatanena (+52,9).

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Weekend Karola Krupy
Karol Krupa (Borg Warner Polish Racing Team, Skoda Fabia CT) podczas... więcej
Piąta wygrana Karola Krupy w tym sezonie
Karol Krupa (Skoda Fabia CT) lider klasyfikacji generalnej Górskich... więcej
Columna Medica Baja Poland - najtrudniejszy i najważniejszy rajd w sezonie
Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na... więcej
Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia: emocje gwarantowane
Mimo, iż starty bolidów na trasie Sopot – Gdynia są od lat motorsportową... więcej
Najszybsi kierowcy wyścigowi powracają nad morze
Grand Prix Sopot Gdynia od początku istnienia imprezy cieszyło się sporą... więcej
Luty i Celiński zwyciężają w Rzeszowie czwarty raz z rzędu! (Motul HRSMP)
Zmagania załóg w historycznych samochodach rajdowych na Podkarpaciu dobiegły... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: czwarty raz Grzyba
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: Grzyb i Binięda prowadzą po I etapie
Dwukrotny mistrz Polski Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo), pilotowany... więcej

Strony

- Archiwum