Najlepsi indywidualnie, najlepsi zespołowo

Po 18 latach przerwy trofea dla najlepszej rajdowej załogi Starego Kontynentu ponownie trafiły do Polski. Stało się to za sprawą Kajetana Kajetanowicza i Jarka Barana. 4 grudnia Rajdowi Mistrzowie Europy uczestniczyli w najbardziej prestiżowym wydarzeniu w świecie sportów motorowych, czyli oficjalnej gali rozdania nagród Międzynarodowej Federacji Samochodowej . Na deskach słynnego paryskiego kabaretu Le Lido spotkali się najlepsi z najlepszych. Wyróżniono triumfatorów wszystkich serii odbywających się pod egidą FIA – począwszy od rallycrossu przez karting, aż po Formułę 1 i rajdy samochodowe. Kajetanowicz i Baran odebrali wyjątkowe statuetki za tytuł Rajdowych Mistrzów Europy, który w rewelacyjnym stylu wywalczyli już na jedną rundę przed końcem sezonu. W walce o to trofeum Polacy punktowali we wszystkich rundach mistrzostw,  7 z 8 rajdów ukończyli na podium, w tym aż 3 wygrali, a w 2 imprezach zdobyli maksymalną liczbę punktów, co w tym sezonie FIA ERC nie udało się żadnej innej załodze. Potwierdzeniem imponującego tempa Polaków jest fakt, że w tegorocznych zmaganiach w RME załoga LOTOS Rally Team wygrała aż 38,5 % odcinków specjalnych (45 na 117).

Dzień wcześniej Kajetanowicz i Baran gościli na ceremonii wręczenia nagród na zaproszenie Eurosport Events, organizatora i promotora ERC. Podczas ceremonii w paryskim centrum wystawowym Porte de Versailles, z rąk Sébastiena Loeba - 9-krotnego rajdowego mistrza świata, Kajetanowicz i Baran otrzymali statuetki upamiętniające tegoroczne osiągnięcia LOTOS Rally Team. W sezonie 2015 Polacy nie tylko wygrali klasyfikację generalną europejskiego czempionatu. Oprócz tego Kajetan Kajetanowicz był najlepszy w ERC Ice Masters i ERC Gravel Masters, a LOTOS Rally Team triumfował w klasyfikacji zespołowej FIA ERC, uzupełniając tym samym europejski hat-trick Polaków (triumfy w klasyfikacji kierowców, pilotów i zespołów). W drodze po ten tytuł, team Kajetanowicza pokonał m.in. fabryczną ekipę Peugeota, która w wielu rundach FIA ERC wystawiała dwa samochody, podczas gdy o punkty dla polskiego zespołu walczyła wyłącznie załoga LOTOS Rally Team.
 
Kajetan Kajetanowicz: - Nigdy bym nie przypuszczał, że rajdy doprowadzą mnie kiedyś na deski słynnego paryskiego kabaretu :-). Rola w jakiej przyszło mi na nich wystąpić przysporzyła mi nieco tremy, ale już wiem, że to trema, jaką chcielibyśmy odczuwać po każdym sezonie. Gdy wyczytano moje i Jarka nazwiska, poczułem że muszę się uszczypnąć, by dotarło do mnie to, w jak doborowym towarzystwie się znaleźliśmy. Kroki jakie zrobiliśmy w drodze na scenę były zdecydowanie najprzyjemniejszymi w mojej karierze. Każdy z nich, czy to na śniegu, lodzie, szutrze lub asfalcie, robiłem z myślą by stać się jeszcze szybszym i lepszym kierowcą. Nie mogę Wam obiecać kolejnych sukcesów, ale wiem na pewno, że nie przestaniemy wytrwale kroczyć w ich kierunku razem z całym zespołem. Na nasz triumf złożyło się mnóstwo czynników. Jestem wdzięczny i dumny zarazem z tego, że tak wiele życzliwych nam ludzi dołożyło do niego swoją cegiełkę. Nie bylibyśmy Mistrzami Europy, gdyby nie ciężka praca całego LOTOS Rally Team, wysiłki chłopaków z M-Sportu, wsparcie naszych lojalnych Partnerów z Grupy LOTOS, CUBE.ITG oraz Driving Experience, a także energia płynąca od kibiców. Dziś wszyscy jesteśmy Mistrzami Europy.
 
Maciej Woda, szef M-Sport Poland: - Chciałbym gorąco pogratulować Kajetanowi i Jarkowi zdobytego tytułu. Słowa uznania należą się również sponsorom, którzy uwierzyli w talent Kajetana i jego nieustanne dążenie do perfekcji, jak również wszystkim członkom zespołu. To wspaniałe uczucie i powód do dumy - widzieć polską załogę, wspieraną przez polskich sponsorów i obsługiwaną przez polski zespół na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy. W tym roku Kajetan i Jarek pokazali nie tylko wysokie tempo, ale również bardzo ważną w rajdach regularność na odcinkach oraz dowiedli niezawodności i konkurencyjności Fiesty R5 podczas całego, długiego sezonu. Z mojej, jak również M-Sport Poland, perspektywy zdobyty tytuł to ukoronowanie ciężkiej pracy załogi i całego zespołu, za którą chciałbym serdecznie podziękować.
 
Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.: - Te spektakularne sukcesy mistrzowskiego teamu nie dziwią. To są po prostu najwyższej klasy sportowcy. Cieszymy się razem z nimi i gratulujemy im zwycięstwa. Dla nas jest to podwójny powód do dumy. Raz - bo to rewelacyjni, profesjonalni zawodnicy jeżdżący w barwach LOTOSU, a dwa – ich zwycięstwa dobitnie pokazują, że mądry i właściwie adresowany sponsoring zawsze przynosi zakładane efekty, a nawet większe. Grupa LOTOS przez lata wypracowała transparentną i wyważoną strategię sponsoringu sportowego, która dziś daje piękne osiągnięcia i sukcesy sportowcom, a całemu społeczeństwu niezapomniane emocje i szczerą radość. Priorytetem dla LOTOSU działającego w branży paliwowej są sporty motorowe. Ale nasze wsparcie kierowane jest również do klubów i organizacji sportowych zaangażowanych w inne popularne dyscypliny jak piłka nożna, skoki narciarskie, siatkówka, taniec sportowy. Te dwa obszary sponsoringu łączymy z trzecim – o charakterze wybitnie społecznym i edukacyjnym, jakim jest wspieranie młodzieży w uprawianiu sportu, a przez to budowanie przyszłych kadr zawodniczych. Wiemy, że nowoczesne firmy powinny aktywnie włączać się w sponsoring sportowy, bo owoce tych działań służą całemu społeczeństwu i krajowi. Dlatego LOTOS będzie konsekwentny we wspieraniu sportowców, bo nigdy dość takich pięknych zwycięstw, jak Kajetana i Jarka, i nigdy za dużo mistrzowskich tytułów dla Polaków.
 
Starty Kajetana Kajetanowicza i Jarka Barana wspierają strategiczny partner LOTOS Rally Team - Grupa LOTOS - a także i CUBE.ITG i Driving Experience. Szczegółowe informacje dotyczące Kajetana Kajetanowicza i zespołu są dostępne na stronach www.lotosrallyteam.pl oraz www.kajto.pl, a także na: www.facebook.com/EmocjeDoPelna i www.facebook.com/KajetanKajetanowicz.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Weekend Karola Krupy
Karol Krupa (Borg Warner Polish Racing Team, Skoda Fabia CT) podczas... więcej
Piąta wygrana Karola Krupy w tym sezonie
Karol Krupa (Skoda Fabia CT) lider klasyfikacji generalnej Górskich... więcej
Columna Medica Baja Poland - najtrudniejszy i najważniejszy rajd w sezonie
Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na... więcej
Jubileuszowe 25. Grand Prix Sopot – Gdynia: emocje gwarantowane
Mimo, iż starty bolidów na trasie Sopot – Gdynia są od lat motorsportową... więcej
Najszybsi kierowcy wyścigowi powracają nad morze
Grand Prix Sopot Gdynia od początku istnienia imprezy cieszyło się sporą... więcej
Luty i Celiński zwyciężają w Rzeszowie czwarty raz z rzędu! (Motul HRSMP)
Zmagania załóg w historycznych samochodach rajdowych na Podkarpaciu dobiegły... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: czwarty raz Grzyba
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: Grzyb i Binięda prowadzą po I etapie
Dwukrotny mistrz Polski Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo), pilotowany... więcej

Strony

- Archiwum