Motor Show 2013

 

Automobilklub Wielkopolski po raz kolejny, tym razem w ramach Motor Show 2013, zorganizuje wystawę pojazdów zabytkowych. Tegoroczna wystawa zostanie zaprezentowana w hali 5a i obejmować będzie samochody, motocykle i rowery. Nasz klub obchodzi w tym roku swoje 90-lecie istnienia i wystawa, na jaką Państwa zapraszamy, jest jednym z wydarzeń, które te obchody rocznicowe mają uświetnić. Ponieważ poprzednie nasze spotkanie z Państwem miało miejsce dwa lata temu postanowiliśmy pokazać pojazdy i eksponaty, które zostały odrestaurowane w tym okresie.

Jesteśmy przekonani, że udało nam się to w przypadku samochodów, natomiast motocykle i rowery są poszerzeniem znanej kolekcji.

Uzupełniliśmy je jednak na przykład o unikalny kosz do motocykla Harley Davidson z 1923 roku, tworząc zestaw motocykl + sidecar.

Chcąc zachęcić Państwa do odwiedzin na tegorocznej wystawie, nie mogę pominąć kilku samochodów, jakie wzbudzą na pewno olbrzymie zainteresowanie. Jeśli zacznę od najstarszych aut, to będziemy eksponować samochód, który obchodzi w tym roku swoje setne urodziny. Mam na myśli Lorraine Dietrich. Auto wyprodukowane w 1913 roku znalazło się w stajni barona Götz z Okocimia. Auta tej marki uchodziły za pojazdy dla bardzo bogatych ludzi. Egzemplarz, który zobaczą Państwo na naszej wystawie, jest w tej chwili jedynym zachowanym przedstawicielem tego typu pojazdu. Cytując właścicieli tego samochodu – Jana i Macieja Pedów z Gostynia: „Było to jedno z pierwszych aut w Galicji. Zrządzeniem losu dane było temu autu przeżyć dwie wojny światowe i mroczny okres komunizmu. W 1973 roku zostało zakupione od handlarzy w Tarnowie i poddane intensywnym pracom restauratorskim. Po dwóch latach zawitało znów na drogę, dzierżąc przez wiele lat palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o najstarsze zarejestrowane auto w Polsce...”. Nie trudno wyliczyć, że Panowie Peda posiadają to auto od 40 lat. Aby spotęgować apetyt na wizytę, polecam zwrócić uwagę na DKW F 5 Kubelwagen z 1935 roku. Unikatowe auto. Wyprodukowano ich tylko 150 sztuk na rynek afrykański. Zbiegiem różnych okoliczności egzemplarz, jaki pokazujemy, wylądował w Manchesterze na lotnisku w czasie bitwy o Anglię Kolejne auto zostało wyprodukowane w liczbie 806 egzemplarzy. Modelem tym jest Mercedes Benz 170 cabrio A w nadwoziu W 136 z 1950 roku. Każdy hobbysta zatrzyma się przy tym pojeździe, a tętno wzrośnie znacznie, bo jest to rarytas kolekcjonerski. Zobaczymy też Willysa MB z 1942 roku. Auto w barwach korpusu gen. Maczka. Po odrestaurowaniu w 2008 roku samochód i jego właściciel wzięli dział w wyprawach do Normandii – Francja z okazji 50-lecia lądowania wojsk alianckich trasa 4000 km; w 2002 do Rumunii szlakiem gen. Maczka z 1939 r. trasa 2200 km; w 2006 do Lenino – Białoruś 2000 km. Mógłbym tak długo. Zapewniam jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzić nas na tej wystawie. Spotkacie Państwo właścicieli tych pojazdów, cofniecie się w czasie i ucieszycie nie tylko oczy.

Zapraszamy.

 

Stanisław Keck – Komisarz Wystawy

Strona Organizatora

Galeria zdjęć z wystawy Motor Show 2011

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Relacja z Retro Carpathia, ostatniej rundy MPHRR
W dniach 11-12 października po raz pierwszy odbył się rajd Ratro Carpathia,... więcej
Retro Carpathia - V runda MPHRR - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z Rajdu Retro Carpathia będącego ostatnią eliminacją Mistrzostw... więcej
50 lat za późno? - prezentacja książki Charter of Turin na targach Retro Motor Show
Targi Retro Motor Show 2019 w Poznaniu odbędą się w najbliższy weekend po raz... więcej
Oświadczenie FIVA w sprawie elektryków
Mamy ważną wiadomość z FIVA w sprawie samochodów elektrycznych.Nie da... więcej
Gruchoty w akcji czyli ostatnia runda MOWPZ
Nie takie znów gruchoty... W ostatnią niedzielę września na parkingu przy... więcej
Rewolucja w motoryzacji - PZM na konferencji Impact mobility rEVolution’19
Katowicka konferencja Impact mobility rEVolution’19 (9 – 10... więcej
Polacy na 1000 Miglia USA 2019
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Retro Carpathia - V runda MPHRR - 11-12 pażdziernika 2019 - zaproszenie
Rajd Retro Carpathia będący ostatnią eliminacją Mistrzostw Polski w... więcej
Stoch i Potocki w Spa
Oczywiście nie będzie to relacja z wizyty kierowców w luksusowym spa, tylko... więcej
V Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z piątej edycji Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych, które... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens