Motor Show 2013

 

Automobilklub Wielkopolski po raz kolejny, tym razem w ramach Motor Show 2013, zorganizuje wystawę pojazdów zabytkowych. Tegoroczna wystawa zostanie zaprezentowana w hali 5a i obejmować będzie samochody, motocykle i rowery. Nasz klub obchodzi w tym roku swoje 90-lecie istnienia i wystawa, na jaką Państwa zapraszamy, jest jednym z wydarzeń, które te obchody rocznicowe mają uświetnić. Ponieważ poprzednie nasze spotkanie z Państwem miało miejsce dwa lata temu postanowiliśmy pokazać pojazdy i eksponaty, które zostały odrestaurowane w tym okresie.

Jesteśmy przekonani, że udało nam się to w przypadku samochodów, natomiast motocykle i rowery są poszerzeniem znanej kolekcji.

Uzupełniliśmy je jednak na przykład o unikalny kosz do motocykla Harley Davidson z 1923 roku, tworząc zestaw motocykl + sidecar.

Chcąc zachęcić Państwa do odwiedzin na tegorocznej wystawie, nie mogę pominąć kilku samochodów, jakie wzbudzą na pewno olbrzymie zainteresowanie. Jeśli zacznę od najstarszych aut, to będziemy eksponować samochód, który obchodzi w tym roku swoje setne urodziny. Mam na myśli Lorraine Dietrich. Auto wyprodukowane w 1913 roku znalazło się w stajni barona Götz z Okocimia. Auta tej marki uchodziły za pojazdy dla bardzo bogatych ludzi. Egzemplarz, który zobaczą Państwo na naszej wystawie, jest w tej chwili jedynym zachowanym przedstawicielem tego typu pojazdu. Cytując właścicieli tego samochodu – Jana i Macieja Pedów z Gostynia: „Było to jedno z pierwszych aut w Galicji. Zrządzeniem losu dane było temu autu przeżyć dwie wojny światowe i mroczny okres komunizmu. W 1973 roku zostało zakupione od handlarzy w Tarnowie i poddane intensywnym pracom restauratorskim. Po dwóch latach zawitało znów na drogę, dzierżąc przez wiele lat palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o najstarsze zarejestrowane auto w Polsce...”. Nie trudno wyliczyć, że Panowie Peda posiadają to auto od 40 lat. Aby spotęgować apetyt na wizytę, polecam zwrócić uwagę na DKW F 5 Kubelwagen z 1935 roku. Unikatowe auto. Wyprodukowano ich tylko 150 sztuk na rynek afrykański. Zbiegiem różnych okoliczności egzemplarz, jaki pokazujemy, wylądował w Manchesterze na lotnisku w czasie bitwy o Anglię Kolejne auto zostało wyprodukowane w liczbie 806 egzemplarzy. Modelem tym jest Mercedes Benz 170 cabrio A w nadwoziu W 136 z 1950 roku. Każdy hobbysta zatrzyma się przy tym pojeździe, a tętno wzrośnie znacznie, bo jest to rarytas kolekcjonerski. Zobaczymy też Willysa MB z 1942 roku. Auto w barwach korpusu gen. Maczka. Po odrestaurowaniu w 2008 roku samochód i jego właściciel wzięli dział w wyprawach do Normandii – Francja z okazji 50-lecia lądowania wojsk alianckich trasa 4000 km; w 2002 do Rumunii szlakiem gen. Maczka z 1939 r. trasa 2200 km; w 2006 do Lenino – Białoruś 2000 km. Mógłbym tak długo. Zapewniam jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzić nas na tej wystawie. Spotkacie Państwo właścicieli tych pojazdów, cofniecie się w czasie i ucieszycie nie tylko oczy.

Zapraszamy.

 

Stanisław Keck – Komisarz Wystawy

Strona Organizatora

Galeria zdjęć z wystawy Motor Show 2011

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Uwaga, konkurs dla kibiców!!! "MOTO KIBIC the best of"
Uwielbiasz ryk silników i zapach spalin? Kochasz  pisk opon, a demon... więcej
Biuletyn PZM Nr 18 - Luty 2020
Rok 2020 jest szczególny dla Polskiego Związku Motorowego, który obchodzi... więcej
Potocki, Stoch i Balicki w Le Mans Classic
Zgodnie z zapowiedziami z sezonu 2019 panowie Jan Potocki, Marian Stoch i... więcej
PZM świętował 70-lecie działalności
Działacze z całego kraju, wybitni zawodnicy sportów motorowych ... więcej
RMCH 2020: Pechowa końcówka Polaków
Polskie załogi w komplecie zakończyły rywalizację w tegorocznym Rallye Monte... więcej
RMCH 2020: Polacy robią swoje
Jak widać na powyższym obrazku Rallye Monte Carlo Historique to nie... więcej
RMCH 2020: Świetna jazda Polaków
Dobre wieści dochodzą do nas z Monte Carlo. Dziś polskie załogi dały pokaz... więcej
RMCH po dwóch etapach
Jesteśmy po dwóch etapach Rallye Monte Carlo Historique 2020. Na razie... więcej
Dziś startuje Rallye Monte Carlo Historique
Dziś, w piątek, z Monte Carlo wystartuje 5 polskich załóg startujących w Rallye... więcej
Zaproszenie na Retro Carpathia 2020 - I rundę MPHRR
Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą edycję Rajdu Retro Carpathia. ... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens