Motocykliści finiszowali na Torze "Poznań"

Ostatnia runda wyścigowych motocyklowych mistrzostw Polski oraz Pucharu Polski, jaka odbyła się na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski, przyniosła sporo emocji, szczególnie w klasach, w których walka o tytuły toczyła się do ostatniego wyścigu.

Tak było w klasie Supersport, gdzie tytuł mistrzowski wywalczył już wcześniej Marek Szkopek (A. Polski – Team Recykl), ale niesamowita walka toczyła się o drugie miejsce, między Danielem Bukowskim (A. Wielkopolski – Suzuki Grandys duo Team), a Sebastianem Zielińskim (A. Ostrowski – Team Recykl). Bukowski, który z powodu kontuzji musiał opuścić poprzednie rundy, teraz w Poznaniu wygrał kwalifikacje i zamierzał skutecznie powalczyć o tytuł wicemistrzowski. Podczas sobotniego wyścigu Szkopek z Bukowskim kilka razy zmieniali się na pozycji lidera, ale w końcu to Bukowski, wracający po kontuzji, okazał się zwycięzcą tego wyścigu. Szkopek natomiast "wykręcił" najlepszy czas okrążenia, a jednocześnie pomógł Zielińskiemu zając drugie miejsce w sobotnim wyścigu. Przed ostatnim, niedzielnym wyścigiem, Zieliński w klasyfikacji generalnej wyprzedzał Bukowskiego różnicą 6 punktów. To znaczyło, że Bukowski, aby myśleć o tytule wicemistrzowskim, musi wygrać niedzielny wyścig i jeszcze "wykręcić" najlepszy czas okrążenia. Od początku popularny "Buła" ciężko pracował na torze, aby spełnić oba warunki. W pewnym momencie wyścigu rzeczywiście prowadził i miał najlepszy czas okrążenia. Jednak ostatecznie Bukowski wygrał wyścig, Zieliński był drugi, ale Szkopek zaliczył najlepszy czas okrążenia i pomógł Zielińskiemu w walce o drugie miejsce. Takie rozstrzygnięcia sprawiły, że mistrzem Polski w klasie Supersport został Marek Szkopek, wicemistrzem – Sebastian Zieliński, a trzecie miejsce zajął Daniel Bukowski, ze stratą jednego punktu do Zielińskiego. Tak emocjonującej walki o podium chyba jeszcze nie było.

Ciekawie, choć już nie tak emocjonująco było w klasie Superbike, gdzie liderował Słoweniec Marko Jerman (Suzuki Grandys dou Team). Aby zdobyć tytuł mistrza Polski Jerman pojechał spokojnie i rozważnie, zajmując trzecie miejsce w wyścigu, jednocześnie pieczętując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Tymczasem walkę o wicemistrza Polski toczyli Ireneusz Sikora (AMK Gliwice – BMW Sikora Motorsport) i doświadczony Janusz Oskaldowicz (A. Lubelski Sport – BMW Petronas). W tym sobotnim wyścigu minimalnie lepszy okazał się Sikora, który wyprzedził Oskaldowicza różnicą 1,755 sek. Przed ostatnim, niedzielnym wyścigiem Sikora wyprzedzał Oskaldowicza różnicą 16 punktów. Sikora podczas ostatniego wyścigu nie pozostawił złudzeń rywalom i zwyciężył zdecydowanie, wyprzedzając Janusza Oskaldowicza i Bartłomieja Lewandowskiego (A. Polski – Team Recykl), a Jerman zakończył rywalizacje po pięciu okrążeniach. W klasyfikacji sezonu Marko Jerman zgromadził 154 pkt. Wicemistrzem Polski został Ireneusz Sikora (150), a drugim wicemistrzem Janusz Oskaldowicz (128).

W klasie Superstock 1000 w walce o tytuł mistrza Polski liczyli się motocykliści zagraniczni. Na poznańskim obiekcie zabrakło lidera Francuza Gwena Giabbaniego (Auto Fus Racing), który w tym samym czasie startował w swoim kraju. Drugi do tej pory w klasyfikacji generalnej Czech Michal Filla (BMW Sikora Motorsport), w sobotnim wyścigu nie szarżował i przyjechał na metę jako trzeci. To pozwoliło mu objąć prowadzenie w klasyfikacji sezonu. A o zwycięstwo walczyli Paweł Szkopek (A. Polski – Auto Fus Racing) i Austriak Andreas Meklau (Suzuki Grandys duo Team). Meklau wyprzedził Szkopka różnicą ponad 2 sekund i umocnił się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Niedzielny, ostatni wyścig ponownie wygrał Meklau, ale tym razem mocno go naciskał Filla, który na mecie stracił do Austriaka zaledwie 0,151 sek. Trzeci był Szkopek. W klasyfikacji sezonu zwyciężył Michal Filla (161 pkt.), przed Gwenem Giabbanim (129) i Andreasem Meklauem (124).

Zapadły również ostateczne decyzje w klasyfikacjach Pucharu Polski. W klasie 125 ccm, w klasyfikacji generalnej zwyciężył Krzysztof Żyła (A. Wielkopolski), który w ostatnim wyścigu uplasował się na drugim miejscu. Zwyciężył natomiast Wojciech Jakubowski (A. Wielkopolski) – czwarty w klasyfikacji sezonu.
W klasie Rookie 600, niedzielny wyścig w dobrym stylu wygrał wspomniany wcześniej Wojciech Jakubowski, za nim finiszował Bartłomiej Cabala (Pro-Motor Świdnica), a trzeci był Sławomir Maszczak (A. Wielkopolski). W klasyfikacji generalnej sezonu w klasie Rookie 600 triumfował Marcin Sikora (KTM Novi Kielce) – 117 pkt. i wyprzedził Maszczaka – 97 oraz Cabalę – 69.

W klasie Rookie 1000 walka o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej toczyła się do ostatnich metrów wyścigu. Lider przed ostatnią rundą Adam Marciniak (A. Polski) wyprzedzał drugiego Mirosława Kołackiego (A. Wielkopolski) różnicą 5 punktów. Marciniak wygrał kwalifikacje, ale w wyścigu minimalnie lepszy był Kołacki (różnica 0,105 sek. na mecie). Dodatkowo Kołacki „wykręcił” najlepszy czas okrążenia. Po podliczeniu punktów okazało się, że obaj zgromadzili ich po 111! Ale to Kołacki wygrał w tym sezonie trzy rundy (Marciniak tylko raz) i został zwycięzcą w klasyfikacji generalnej 2012 roku.

Ostatnią rundę wyścigowych motocyklowych mistrzostw Polski na Torze „Poznań” w sezonie 2012, zakończył wyścig w klasie Pretendent. Tutaj zwyciężył Wojciech Durynek, przed Karolem Mazurkiewiczem i Pawłem Przybylskim.

Motocykle: 

News

Wójcik Racing Team przed nowym wyzwaniem w MŚ FIM EWC
Motocykliści polskiego Wójcik Racing Teamu rozpoczynają na francuskim torze... więcej
Milan Pawelec rozpoczyna sezon w mistrzostwach świata
17-letni Milan Pawelec już w najbliższy weekend zadebiutuje w ... więcej
Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
W Mrągowie wystartują Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike YCF, MRF, Kayo!
Ekscytujący początek sezonu Mistrzostw i Pucharu Polski Pit Bike YCF, MRF,... więcej
Nie żyje Tadeusz Hołubowski
Bardzo smutną informację otrzymaliśmy z Klubu Motorowego "Cisy" z... więcej
Duust Rally Team z punktami w Rajdzie Portugalii
Zawodnicy Duust Rally Teamu, Konrad Dąbrowski i Jean-Loup Lepan, dotarli do mety... więcej
Duust Rally Team solidnie na początku Rajdu Portugalii
Uczestnicy BP Ultimate Rally Raid Portugal mają za sobą dwa z ... więcej
Jeremiasz Wojciechowski w juniorskich mistrzostwach świata Moto3
16-letni Jeremiasz Wojciechowski już w najbliższy weekend rozpocznie... więcej
Duust Rally Team zmotywowany przed rundą w Portugalii
Po krótkim odpoczynku stawka Mistrzostw Świata w Rajdach Terenowych... więcej
Spokojnych Świąt Wielkanocnych
Spokojnych, dobrych i zdrowych Świąt Wielkanocnych życzy Polski Związek Motorowy... więcej

Strony

- Archiwum