Mistrzostwa Polski w Motocrossie Gdańsk

Deszcz, wiatr, słońce, podwójna tęcza, takie niespodzianki zgotowała aura uczestnikom zawodów w Gdańsku-Borkowie. Wrześniowa runda miała być przedostatnią w tym sezonie. Niestety, niemal w ostatnim momencie odwołano zawody w Rosówku, gdzie o mistrzowskie tytuły mieli powalczyć zawodnicy klas Open, Masters i MX2. Szkoda, że tak się stało, bo być może ostateczne wyniki wyglądałyby nieco inaczej. Na szczęście na placu boju pozostali kierowcy z klas 65, 85, Kobiet i MX2 Junior, którzy mogli cieszyć się swoim sukcesem w realnej, a nie wirtualnej rzeczywistości. Wszyscy, i ci z podium i z ostatnich pozycji, zasługują na słowa uznania. Emocje jakich dostarczyli zapewne na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy obserwowali ich zmagania. Serce rosło, gdy ma maszynie startowej pojawiły się maluchy. Ileż w nich woli walki i coraz większych umiejętności... Dwudziestka „młodych wilczków” walczyła o każdy metr a wykonywane przez niektórych skoki na hopach mogły zaskoczyć niejednego. Faworytów do mistrzowskiego tytułu było kilku, jednak najszybszym w tym sezonie okazał się ostatecznie Damian Zdunek (CAMK Poltarex), syn jednego z naszych byłych najlepszych crossowych riderów Maćka Zdunka. Z kolei w klasie 85 absolutnym dominatorem był Wojtek Kucharczyk z Automobilklubu Gorzowskiego. Wyścigi w Gdańsku były jednocześnie jego pożegnaniem z 85-tką, bowiem w przyszłym sezonie ten wybitnie zdolny chłopak przesiądzie się na „setkę”.

Jednak hitem zawodów były niewątpliwie wyścigi w klasie Kobiet. Pod nieobecność na starcie kontuzjowanej Joasi Miller (która z ręką na temblaku odwiedziła swoje koleżanki) niezagrożoną kandydatką do tytułu Mistrza Polski była Karolina Liszewska (KMCross Lublin). I choć wystarczyło jej tylko dwa razy dojechać do mety (nieważne na jakiej pozycji), to jednak zawodniczka nie zrezygnowała z walki o jak najlepsze miejsce. Tym razem musiała jednak ustąpić Żanecie Zacharewicz, która co prawda szans na tytuł nie miała (zaczęła jeździć dopiero w połowie sezonu), ale i tak pokazała klasę stając na najwyższym podium w gdańskiej rundzie. Prawdziwą sensacją okazał się start czternastoletniej Wiktorii Garbowskiej (AK Gorzowski). Już kilkakrotnie pisaliśmy o jej talencie i niewiarygodnej ambicji, ale to co ta dziewczyna pokazała podczas zawodów wprawiło wszystkich w osłupienie. Nie dość, że uzyskała jeden z najlepszych czasów, to jeszcze zaprezentowała styl w pełni dojrzałego ridera, bo nie było hopy, której by nie skoczyła. Dlatego tytuł wicemistrzyni Polski nie jest wcale zaskoczeniem.

Niezwykle dramatyczny przebieg miały wyścigi w klasie MX2 Junior. Wszyscy oczekiwali na start Kuby Barczewskego, najpoważniejszego pretendenta do mistrzowskiego tytułu, zawodnika który potrafi objechać rywali jeżdzacych na znacznie mocniejszych maszynach. Kuba w pierwszym wyścigu dwukrotnie lądował na ziemi, ale że to twardy zawodnik nigdy się nie poddaje. Mimo siniaków wygrał w drugim przejeździe i stanął na pudle jako Mistrz Polski w swojej klasie.

Na koniec na maszynie startowej pojawili się najlepsi polscy zawodnicy w klasach MXOpen, MX i MX2 Junior by rywalizować o tytuł najlepszego zespołu w polskim motocrossie. Dziesięć reprezentacji, 30 riderów, najsilniejsze motocykle i mistrzowski poziom umiejętności. Wystarczy wymienić nazwiska takie jak Lonka, Kędzierski, Carstens, Barczewski, Witkowski, Mańk, Lewko, Stencel i wielu, wielu innych. No i mieliśmy wspaniały pokaz umiejetności najwyższych lotów, w których mistrzami okazali się reprezentanci Człuchowskiego AutoMotoKlubu Poltarex w składzie: Łukasz Lonka, Arkadiusz Mańk, Kuba Barczewski. Drugie miejsce zajęła ekipa Okręgu Olsztyńskiego (Cezary Lewko, Luis Carstens, Kacper Kozłowski), a trzecie zespół z Lublina (Karol Kędzierski, Filip Więckowski, Arkadiusz Pryk). (fot. X-cross)

Wyniki zawodów na www.motoresults.pl

Motocykle: 
Share

News

50 rajd Wrocławski im. Lucjana Korszka
W dniach 07 – 08.05.2022 r. TMSM Sparta Wrocław zorganizowała II i III... więcej
Wysocki najszybszym zawodnikiem drugiej rundy Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej!
Debiut Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej na długo pozostanie w... więcej
Mistrzostwa Polski Motocross już w ten weekend w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja najlepsi zawodnicy kraju staną na bramkach startowych drugiej rundy... więcej
Majówkę rozpoczęli na dwóch kołach
Długi weekend, idealna pogoda, fantastyczny rodzinny klimat. Tak miłośnicy... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2021 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
W dniu 2 maja 2022 r. Biuro ZG PZM w Warszawie (ul. Kazimierzowska 66 i ul. Górczewska 228F) będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 2 maja 2022 r. (poniedziałek) Biuro Zarządu Głównego... więcej
Rozgrzeją asfalt na bydgoskim Kartodromie
Runda Rozgrzewkowa Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM... więcej
Sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road wystartował!
Na nowym torze, przy zmiennej pogodzie i z nastawieniem na pełen sukces.... więcej
Ruszyła rejestracja na Mistrzostwa Polski Motorcross 2022 w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja czeka nas prawdziwe Motocrossowe święto! To właśnie wtedy druga... więcej
Jurand Kuśmierczyk w pierwszej piątce Yamaha bLU cRU w Assen!
Jurand Kuśmierczyk znów błysnął w Pucharze Yamaha bLU cRU, w którym startują... więcej

Strony

- Archiwum