Mistrzostwa Polski w Motocrossie – drugie rozdanie

Tym razem riderzy zostali skierowani do Dębskiej Woli. Tu w ubiegłym roku Brzeziński Klub Motorowy Racing zadebiutował organizując wyścigi w ramach Mistrzostw Polski Kobiet MX. Egzamin wypadł na piątkę, dlatego w tym roku PZM powierzył młodej ekipie organizację rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie. Zespół niezbyt liczny, ale pełen zapału, zdał egzamin celująco. Na uwagę i słowa uznania zasługuje również sędzia główny zawodów, którym bodaj po raz pierwszy w historii Mistrzostw Polski była kobieta - Celina Rapacz. Same zawody przebiegły w prawdziwie sportowej atmosferze. Na pierwszy ogień poszły młode wilczki, czyli klasa 65cc. Obsadzona niezbyt licznie nadal może budzić niepokój o nowy narybek motocrossowy. Tak przynajmniej ocenił tę sytuację Marian Zupa, obecny w Dębskiej Woli. Co prawda na maszynie startowej pojawiło się dwunastu zawodników, jest to jednak ciągle za mało, aby spokojnie myśleć o przyszłości polskiego MX. Zdecydowanym faworytem okazał się Wiktor Małecki (KM Cross Lublin), triumfator obydwu wyścigów, drugie miejsce zajął Portugalczyk (sic!) Alfonso Gaidao, na co dzień jeżdżący w lidze holenderskiej, trzeci był Olaf Włodarczyk (Gdański AutoMotoKlub). Małecki to niewątpliwy talent, czego dowodzi przeprowadzona na szybko analiza czasowa: najlepszy czas okrążenia Wiktora plasowałby go w klasie Masters na... 20 miejscu. Siedmiu zawodników miało gorszy czas od młodziutkiego gdańszczanina. A skoro o dawnej klasie „Weteran” mowa: tu najszybszym zawodnikiem okazał się Jacek Lonka (Człuchowski AutoMotoKlub Poltarex), który stoczył prawdziwie morderczy bój ze swoim odwiecznym rywalem Jackiem Olszewskim (LKS Jastrząb Lipno). Jako trzeci do mety dojechał Tomasz Dróżdż (MKS Tryb Częstochowa).

Drugi dzień zawodów to zmagania zawodników w klasach 85cc, MX2 Junior i MX Quad Open. Najwięcej emocji dostarczyli Juniorzy, przede wszystkim ze względu na obecność Gabriela Chętnickiego (LKS Jastrząb Lipno), zawodnika robiącego oszałamiającą karierę na torach Czech i Niemiec. Ostrzyli na niego zęby m.in. Maciej Więckowski (KM Cross Lublin), Dominik Małecki (KM Cross Lublin), Karol Kruszyński (KM Wisła Chełmno). Pierwszy wyścig wygrał Maciek, ale Gaba pokazał prawdziwą klasę - z piątego miejsca, jakie zajmował tuż po starcie, na metę dojechał drugi. W następnym wyścigu pojechał już na sto procent. Wygrał również zgodnie z regulaminem w generalce, pokonując Maćka i Dominika. Z kolei w klasie 85cc niepokonanym okazał się Kamil Osieleniec (KM Cross Lublin), który wyprzedził Piotra Szczepanka (KTM Novi Korona Kielce) i Wiktora Jasińskiego (Automobilklub Gorzowski). Na marginesie dodajmy, że Osieleniec tuż po wygranym wyścigu przesiadł się na motocykl o pojemności 125cc i wystartował w klasie MX2 Junior. Takiej kondycji i woli walki można tylko pozazdrościć.

Nagrody dla zawodników ufundowały firmy MOTUL i 24MX.

W najbliższy weekend (17/18.05) kolejna runda, tym razem na torze w Olsztynie. Wystartują zawodnicy w klasach MX Masters, MX2 Junior, MX2, MX Quad Open. Po raz pierwszy w tym sezonie pojadą także zawodniczki Mistrzostw Polski Kobiet MX. (fot. X-cross)

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

50 rajd Wrocławski im. Lucjana Korszka
W dniach 07 – 08.05.2022 r. TMSM Sparta Wrocław zorganizowała II i III... więcej
Wysocki najszybszym zawodnikiem drugiej rundy Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej!
Debiut Mistrzostw Polski Motocross w Dąbrowie Górniczej na długo pozostanie w... więcej
Mistrzostwa Polski Motocross już w ten weekend w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja najlepsi zawodnicy kraju staną na bramkach startowych drugiej rundy... więcej
Majówkę rozpoczęli na dwóch kołach
Długi weekend, idealna pogoda, fantastyczny rodzinny klimat. Tak miłośnicy... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2021 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
W dniu 2 maja 2022 r. Biuro ZG PZM w Warszawie (ul. Kazimierzowska 66 i ul. Górczewska 228F) będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 2 maja 2022 r. (poniedziałek) Biuro Zarządu Głównego... więcej
Rozgrzeją asfalt na bydgoskim Kartodromie
Runda Rozgrzewkowa Dobre Sklepy Motocyklowe Pucharu Polski Pit Bike SM... więcej
Sezon Pucharu Polski Pit Bike Off-Road wystartował!
Na nowym torze, przy zmiennej pogodzie i z nastawieniem na pełen sukces.... więcej
Ruszyła rejestracja na Mistrzostwa Polski Motorcross 2022 w Dąbrowie Górniczej!
Już 7-8 maja czeka nas prawdziwe Motocrossowe święto! To właśnie wtedy druga... więcej
Jurand Kuśmierczyk w pierwszej piątce Yamaha bLU cRU w Assen!
Jurand Kuśmierczyk znów błysnął w Pucharze Yamaha bLU cRU, w którym startują... więcej

Strony

- Archiwum