Mazurek w Estoril

Na Autódromo do Estoril wysłuchano Mazurka Dąbrowskiego. W pierwszym wyścigu Igor Waliłko wygrał klasyfikację Rookie Trophy, a w generalce Euroformula Open zajął siódme miejsce wyrównując swój najlepszy wynik z Paul Ricard. Antoni Ptak ukończył wyścig na 16 miejscu, piątym wśród debiutantów.

Konstantin Tereszczenko, lider od startu do mety, odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie. Vitor Baptista podążał tuż za moskwianinem, ale otrzymał 10 sekund kary za poprawienie czasu przy żółtej fladze. Taka sama kara dotknęła Leonardo Pulciniego i José Manuela Vilaltę.

Antoni Ptak na 9 okrążeniu wyprzedził Alessio Roverę awansując na 11 lokatę, jednak na następnym kółku wykonał piruet i stracił pięć miejsc.

- Już po piątkowych treningach wiedziałem, że mam szybkie, równe tempo i dzisiaj potwierdziłem to podczas wyścigu
- mówił Igor Waliłko. -  Po starcie przebiłem się na do pierwszej dziesiątki, ale później utknąłem za Damiano. Wyprzedzanie na tym torze jest wyjątkowo trudne. Musiałem odpuszczać gaz w ostatnim zakręcie, bo jadąc za innym bolidem traciłem docisk i mogłem skończyć jak kilku innych kierowców, którzy wypadli w tym miejscu z toru. Praktycznie uniemożliwiało to więc atak w najdłuższej strefie hamowania, do pierwszego zakrętu. To był bardzo wymagający wyścig. Przez pół godziny straciłem dwa kilogramy, ale nie miałem problemów z kondycją czy koncentracją. Świetnie było znów stanąć na szczycie podium debiutantów i usłyszeć hymn Polski. Jestem pewien, że gdyby nie kwalifikacje, ostateczny wynik byłby dzisiaj o kilka pozycji lepszy, ale to dla mnie dodatkowa motywacja przed jutrzejszym wyścigiem, do którego muszę najpierw zakwalifikować się na wyższym polu.


- Pokazałem dzisiaj tempo pozwalające na walkę o miejsca w punktowanej dziesiątce - mówił Antoni Ptak. Dużo wyprzedzałem, walczyłem i dobrze czułem się za kierownicą. Jestem z tego bardzo zadowolony. Po czterech latach w kartingu to jednak mój pierwszy sezon w bolidzie jednomiejscowym, dlatego cały czas muszę się uczyć i starać się popełniać jak najmniej błędów. W połowie wyścigu zaciekle walczyliśmy z Roverą. Broniłem pozycji do pierwszego zakrętu, ale wyjechałem z niego trochę szerzej, najechałem na sztuczną trawę, straciłem przyczepność i obróciłem się. Wróciłem jednak na tor i dojechałem do mety zbierając kolejne doświadczenia i kilometry za kierownicą.

W niedzielę Po starcie z 11 pola, Igor Waliłko ukończył drugi wyścig Euroformula Open w Estoril na 9 miejscu, trzecim w Rookie Trophy. Zielonogórzanin stanął na podium w towarzystwie Leonardo Pulciniego i Diego Menchaki. Antoni Ptak zajął piąte miejsce w klasyfikacji debiutantów.

Vitor Baptista od startu niepokoił Konstantina Tereszczenkę. Wyprzedził Rosjanina na początku drugiego okrążenia, jednak przesadnie opóźnił hamowanie i Tereszczenko przeprowadził udaną kontrę na drugim zakręcie. Dwa okrążenia dalej Brazylijczyk na dobre zostawił za sobą rywala z Campos Racing. Baptista odniósł drugie zwycięstwo w sezonie, osiągając metę 9,6 sekundy przed Tereszczenką.

Igor Waliłko ukończył pierwsze okrążenie na 12 pozycji. Następnie wyprzedził Roverę (2) i Czuklina (3). Na czwartym kółku Yarin Stern wypadł z toru, zwalniając trzecią lokatę. Antoni Ptak awansował na 13 miejsce, wygrywając pojedynek z Michaelem Dörrbeckerem na 9 okrążeniu.


- W pierwszy zakręt wszedłem od wewnętrznej, ale w zamieszaniu straciłem dwie pozycje -
mówił Igor Waliłko. - Szybko je jednak odrobiłem i przebiłem się na dziewiąte miejsce. Po zaciętej i widowiskowej walce z Roverą ruszyłem w pogoń za grupą walczącą o szóste miejsce i zbliżyłem się do niej na mniej niż dwie sekundy. Niestety, nie mogłem dzisiaj pojechać tak, jakbym chciał. Po wypadku z ostatniej rundy we Francji, gdzie rywal zabrał mnie z toru w pierwszym zakręcie i mocno uszkodził mój bolid, zespół nie miał zbyt wiele czasu na naprawy. W efekcie samochód nie zachowywał się tak, jakbym tego chciał. Wiemy, że stać nas na walkę w czołówce i taki jest też nas cel, ale razem z ekipą musimy też odpowiednio przygotować bolid.


- Dobrze wystartowałem, ale niestety w pierwszym zakręcie wjechał we mnie jeden z rywali -
mówił Antoni Ptak. Zostałem wypchnięty z toru, uszkadzając dyfuzor i tylne skrzydło, ale mogłem kontynuować jazdę, więc natychmiast wróciłem do walki. Co prawda miałem sporą stratę, ale nie zamierzałem się poddawać. Podobnie jak wczoraj, znów byłem w stanie narzucić niezłe tempo. Jednocześnie czuję się coraz lepiej za kierownicą bolidu jednomiejscowego, w którym w tym roku dopiero debiutuję. Zrobiliśmy w Estoril kolejny krok. Teraz czeka mnie start na kolejnym nowym torze, Silverstone. Przed wyścigami planuje testy w symulatorze.

WYŚCIG 1 (19 okrążeń)
1. Konstantin Tereszczenko (Campos) 30.32,064
2. Yarin Stern (West-Tec) +2,480
3. Yu Kanamaru (EmiliodeVillota) +3,428
4. Vitor Baptista (RP Motorsport) +10,325
5. Tanart Sathienthirakul (West-Tec) +15,642
6. Damiano Fioravanti (RP Motorsport) +16,837
7. Igor Waliłko (RP Motorsport) +17,422
8. Andrés Saravia (RP Motorsport) +20,274
9. Leonardo Pulcini (DAV) +20,800
10. Diego Menchaca (Campos) +27,458
16. Antoni Ptak (RP Motorsport) +45,883

WYŚCIG 2 (19 okrążeń)
1. Vitor Baptista (RP Motorsport) 30.34,395
2. Konstantin Tereszczenko (Campos) +9,601
3. Tanart Sathienthirakul (West-Tec) +11,975
4. Yu Kanamaru (EmiliodeVillota) +12,369
5. Leonardo Pulcini (DAV) +22,422
6. Damiano Fioravanti (RP Motorsport) +23,290
7. Diego Menchaca (Campos) +26,189
8. Andrés Saravia (RP Motorsport) +26,486
9. Igor Waliłko (RP Motorsport) +30,280
10. Alessio Rovera (DAV) +31,031
13. Antoni Ptak (RP Motorsport) +42,051

PUNKTACJA EUROFORMULA OPEN
1. Tereszczenko 123, 2. V. Baptista 112, 3. Kanamaru 75, 4. Rovera 67, 5. Sathienthirakul 58, 6. Stern 44, 7. Fioravanti 38, 8. Saravia 25, 9. Barbosa 20, 10. Waliłko 14.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej
Decydujące 2,4 sekundy – Matulka i Dymurski najlepsi w Koszycach
Jakub Matulka i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) w świetnym... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: zaskakująca końcówka I etapu
Trzy pierwsze oesy Garrett 50. Rajdu Koszyc zapowiadały, że rekord liczby... więcej

Strony

- Archiwum