Kompaktowa i widowiskowa trasa

Najszybsi polscy kierowcy i zagraniczni goście na trasie. Czterokrotny Mistrz Polski w roli kibica. W Polanicy – Zdroju szykuje się huczne zakończenie sezonu LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, połączone z rundą Rajdowego Pucharu Polski. 23. Rajd Dolnośląski (17-19 października 2013) w tym roku ma trudną technicznie trasę, opartą na kultowych odcinkach malowniczej Ziemi Kłodzkiej. Start już w najbliższy czwartek, a do pokonania 13 odcinków o łącznej długości prawie 180km. Na trasie niemal sto załóg.


Historia Rajdu Dolnośląskiego sięga roku 1957 - organizatorem zawodów był nieistniejący już Automobilklub Dolnośląski. Aktualna numeracja zawodów rozpoczyna się w roku 1985, kiedy to odbył się pierwszy Zimowy Rajd Dolnośląski w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski ze startem w Kłodzku. Przygotowali go w dużej mierze działacze, którzy dopiero w 1998 roku powołali Automobilklub Ziemi Kłodzkiej. W 2002 roku „Zimowy” pojechał ostatni raz. W 2005 roku „Dolnośląski” powrócił do rajdowego kalendarza w jesiennej odsłonie. Już niedługo zawody świętowały będą swoje 30-lecie.

Tegoroczny, 23. Rajd Dolnośląski – to ostatnia tegoroczna runda LOTOS Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i jednocześnie 7. runda rajdowego Pucharu Polski. To gwarantuje satysfakcjonującą obsadę prawie stu załóg. Na starcie stanie niemal cała czołówka zawodników ścigających się w krajowym czempionacie. Prawie, bo Kajetan Kajetanowicz, który już podczas poprzedniej rundy wywalczył sobie czwarty z rzędu tytuł Mistrza Polski, zrezygnował ze ścigania na Ziemi Kłodzkiej. Pojawi się jednak na rajdzie w roli kibica i spotka się z fanami.
Swą obecność na „Dolnośląskim” potwierdziło za to dwóch zagranicznych gości, którzy zaprezentują u nas nowe samochody. Na zaproszenie Pawła Dytki, w Peugeocie 208 Proto pojedzie Austriak Andreas Aigner, który ma za sobą starty w m.in. Mistrzostwach Europy oraz Świata. Drugie Proto – Forda Fiestę poprowadzi Holender Jasper Van den Heuvel.

Finałowa runda LOTOS RSMP ruszy już w czwartkowy wieczór (17 października) z Parku Zdrojowego w Polanicy- Zdroju, a dokładnie spod Sanatorium „Wielka Pieniawa”. Zaraz po honorowym starcie załogi pojadą do Kłodzka na widowiskowy superoes - przejeżdżany dwukrotnie. Ściganie na trudnych technicznie i zarazem malowniczych trasach Ziemi Kłodzkiej zaplanowano w piątek i w sobotę. Do pokonania będzie razem 13 odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 180 km. Meta w sobotę Polanicy- Zdroju.

Warto dodać, że już tradycyjnie rajdową dyskoteką, w której świętowane będzie zakończenie rajdu, wybrany został Klub „Colombina” z Polanicy – Zdroju. To właśnie tam odbędzie się tzw. „after party”.

Leszek Biegus, dyrektor 23. Rajdu Dolnośląskiego
- Trasa jest jak zwykle widowiskowa dla kibiców i atrakcyjna dla zawodników. W stosunku do roku ubiegłego nastąpiło kilka zmian. Przede wszystkim po czwartkowym starcie w Polanicy – Zdroju, zawodnicy z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski jadą do Kłodzka. Tam wieczorem odbędzie się dwukrotnie przejeżdżany, widowiskowy superoes – to ku uciesze wielu kibiców, którzy nie będą w terenie. Piątkowy etap to ściganie na południu Ziemi Kłodzkiej. Zaplanowaliśmy dwie pętle z dobrze znanymi odcinkami Domaszków i Wilkanów - razem nieco ponad 80 km oesowych. W sobotę, gdy na trasę wyruszą zawodnicy z Rajdowego Pucharu Polski przenosimy się bardziej na północ. Zawodników z RSMP czekają trzy sekcje, a z RPP dwie. Najpierw dwie z trzema próbami dla wszystkich. Rozpoczynamy „Staropolanką”, która będzie miała start w Dębowinie i metę w Opolnicy, a przejedzie m.in. przez Podtynie i Młynów. Następnie mamy „Bank Gospodarstwa Krajowego” z kultowym Droszkowem, ze startem Jaszkowej Górnej oraz metą na Kolonii Gaj. I wreszcie, dobrze znana „Radkowska Perła”, która ruszy spod Bazyliki w Wambierzycach, dalej pobiegnie do Radkowa i ulicami malowniczego miasteczka, a metę będzie miała usytuowaną pod samym Ratuszem. Na koniec, ostatnia sekcja, już tylko dla pierwszej ligi, z odcinkiem „Staropolanka”. Meta rajdu oraz jego baza, podobnie jak w ostatnich latach w Polanicy – Zdroju. Główne ceremonie w Parku Zdrojowym pod Sanatorium „Wielka Pieniawa”, na serwis zamykamy ul. Kłodzką, a biuro zawodów w Hotelu „Polanica”. Jak widać, w tym roku stawiamy na sprawdzone rozwiązania, dzięki czemu rajd będzie bardziej kompaktowy, ale także atrakcyjny dla tych, którzy nie będą mogli śledzić całej rywalizacji na trasie.

Szczegółowe informacje o 23. Rajdzie Dolnośląskim na stronie: www.rajd.dolnoslaski.pl

Pełny HARMONOGRAM RUNDY LOTOS RSMP

Pełny HARMONOGRAM RUNDY RPP

MAPA LOTOS RSMP

MAPA RPP

23. Rajd Dolnośląski – program RSMP (skrót)
17 października 2013r. – czwartek

godz. 8:00 - 12:00 - Badania kontrolne BK–1 - Stacja Kontroli Samochodów Autolis & Terlis Szczytna ul. Wolności 2h
godz. 11:00 - 16:00 - odcinek testowy - Stary Wielisław
godz. 18:30–18:45 – park przedstartowy - Polanica Zdrój - Park Zdrojowy, rejon muszli koncertowej
godz. 18:45 - uroczyste otwarcie rajdu - Polanica Zdrój - Park Zdrojowy, obok sanatorium „Wielka Pieniawa”
OS 1/2 Kłodzko (2,24 km) – 20:33, 21:25

18 października 2013r. –piątek
OS 3/5 – Domaszków (23,69 km)–godz.. 10:17, 14:20
OS 4/6 – Wilkanów (17,68 km)- godz. 11:16, 15:19

19 października 2013r. –sobota
OS7/10/13 – Staropolanka (14,96 km)– godz. 8:13, 12:53, 17:33
OS8/11 – BGK (14,80 km) – godz. 9:02, 13:42
OS9/12 – Radkowska Perła (9,08 km)– godz. 10:27, 15:07
godz. 18:31 - rozdanie nagród - Polanica Zdrój - Park Zdrojowy, obok sanatorium „Wielka Pieniawa”
 

Samochody: 
Share

News

Mocna obsada ORLEN Baja Poland 2019
(23.08.2019) Terranova, Przygoński, Wasiliew, Hołowczyc – to nazwiska... więcej
500 wyścig DTM na Niemieckim torze Lausitzring
W najbliższy weekend odbędzie się jubileuszowy 500 wyścig DTM na Niemieckim... więcej
Polacy wśród faworytów – ORLEN Baja Poland już za tydzień
(20.08.2019) Blisko 100 zgłoszeń otrzymali organizatorzy ORLEN Baja Poland... więcej
22 Grand Prix Sopot - Gdynia: Weekend w Sopocie kolejnym sukcesem Szymona Łukaszczyka
Niedzielna odsłona 22 Grand Prix Sopot – Gdynia , będąca 10 Rundą... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Szymon Łukaszczyk znowu wygrywa wyścig
Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) zwyciężył w sobotniej, 9... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Gwiazdy motorsportu przy sopockim Molo
Komplet 58 kierowców zgłoszonych do 22 Grand Prix Sopot – Gdynia pojawił... więcej
GSMP: Nadmorskie wyścigi „górali”
W dniach 16-18 sierpnia, jako podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw... więcej
Historyczne samochody, mocne tempo – Motul HRSMP po Rajdzie Rzeszowskim
Wymagająca trasa, kłopoty faworytów, sukcesy debiutantów i niespodziewane... więcej
28. RAJD RZESZOWSKI - Grzegorz Grzyb po raz czwarty triumfuje w Rzeszowie
(10.08.2019) Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) triumfowali w 28.... więcej

Strony

- Archiwum