W dniach 19-20 listopada 2015 w Jerez de la Frontera w Hiszpanii - w dniach bezpośrednio poprzedzających Zgromadzenie Ogólne FIM, odbyła się konferencja poświęcona działalności kobiet oraz ochronie środowiska, pod nazwą: "Kobiety + zrównoważony rozwój w motocyklizmie".

Konferencja składała się z dwóch sesji plenarnych i kilku paneli dyskusyjnych.

Panelistki reprezentowały różne środowiska, m.in.:

- zawodników (obecnie jeżdżąca w Moto3 Ana Carrasco, była uczestniczka Dakaru Martine Porto)

- osoby funkcyjne na zawodach (sędzia sportu żużlowego Susanne Hüttinger)

- departamenty w organizacjach międzynarodowych, zajmujące się ochroną środowiska (doradca w Instytucie FIA ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i zrównoważonego rozwoju Even Wiger, dyrektorka Komisji Ochrony Środowiska FIM Katia Hernández)

- organizacje międzynarodowe niosące pomoc (fundatorka organizacji "Riders for Health" Andrea Coleman)

W konferencji wzięło udział ok. 250 uczestników reprezentujących federacje narodowe, instytucje i departamenty zajmujące się ochroną środowiska, promocją kobiet w sporcie i biznesie, wolontariatem etc.

Nita Korhonen, Przewodnicząca Komisji ds. Kobiet FIM: "Jestem pod ogromnym wrażeniem stopnia zaangażowania uczestników konferencji, chcieliśmy, by była ona znacząca i teraz nasze plany i marzenia realizują się tutaj, w Jerez. Poziom panelistów przerósł nasze oczekiwania, pomimo że wcześniej mieliśmy okazję zapoznać się z ich dorobkiem. Z pewnością zorganizujemy kolejną taką konferencję. Skorzystamy z doświadczenia nabytego podczas tego wydarzenia w Jerez, być może uda nam się wyjść poza Europę i tym samym rozszerzyć zasięg naszej pracy na skalę globalną."

Kattia Hernandrez, Dyrektorka Komisji Ochrony Środowiska FIM, również podkreślała wysoki poziom uczestników konferencji: "To przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, mogliśmy się tak wiele nauczyć od naszych panalistów, to było wyjątkowo inspirujące i wytworzyło najwyższy poziom interakcji wśród uczestników". Zwróciła także uwagę na tematykę konferencji: "Dotychczas tego rodzaju tematy nie były poruszane w społeczności związanej z motoryzacją, tym bardziej jest to ważny moment z punktu widzenia historii FIM, jako że tutaj, dzisiaj w Jerez zaczynamy budować fundamenty pod nowe wyzwania, które będziemy systematycznie ulepszać, nie tylko w odniesieniu do samej konferencji, ale do całego programu zrównoważonego rozwoju, który będzie się legitymizował poprzez naszą pracę."

Czytaj więcej na: http://www.fim-live.com/en/beyond-sport/topic/women/

Owocem dwudniowych obrad jest "Deklaracja z Jerez - wspólna deklaracja zobowiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz promowania kobiet", która stanowi podsumowanie prowadzonych rozmów i podjętych działań. Wersja polska deklaracji - czytaj TUTAJ.

Słowa kluczowe: