Kobiety w rajdach terenowych

Przez trzy dni adrenalina opanowała bezdroża Drawska Pomorskiego podczas rajdu Carmont Baja Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski. Liczyła się nie tylko umiejętność kierowania, pilotowania, orientacji w terenie, ale i wytrzymałość oraz siła fizyczna. Są to z reguły domeny przypisane męskiej części globu. I w tych właśnie ekstremalnych warunkach w szranki z facetami, stanęły dwie drobne blondynki. Na co dzień twarde businesswoman, w świecie motoryzacji zawodniczki RMF 4RACING Team: Aleksandra Kujawa oraz Joanna Kiecka.

Historia motoryzacji od niemalże stu lat zapisała na swych kartach wspaniałe kobiece duety. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska jak Annie Hall w latach 50 pilotującą swoją siostrę Mary Newton, a później Sylvie Osterberg i Ewę Rosqvist , czy wreszcie Gretę Molander i Annie Soisbault. W Polsce też mamy się czym pochwalić. Jeszcze niedawno wszyscy kibice sportów motorowych ekscytowali się udziałem Martyny Wojciechowskiej w Rajdzie Dakar, a dzisiaj 3. pozycją w klasie D1 w 24-godzinnym wyścigu samochodowym w Dubaju Hanny Soboty.


Swoją historię, Aleksandra Kujawa jako kierowca i Joanna Kiecka jako pilot, rozpoczęły tworzyć podczas przejazdu wymagającej trasy Baja Drawsko 2015. Było to kilkaset kilometrów odcinków specjalnych, podczas, których nie obyło się bez momentów ciężkich i wyczerpujących. Ze wszystkich jednak trudności zawodniczki RMF 4RACING Team wyszły obronną ręką dojeżdżając do mety, a ostatecznie pomagając całej załodze objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej zespołów. 


Ola po pierwszym dniu opowiadała: „Wrażenia bardzo pozytywne, chociaż przed startem było dużo stresu, jak się okazało zupełnie niepotrzebnego. Najbliżsi już nie mogli słuchać moich obaw, że nie dam rady, że będzie ciężko. W momencie startu cały stres minął i jechało nam się z Asią bardzo dobrze.”


Kolejny dzień rajdu postawił przed zawodniczkami nie lada wyzwanie. Kiedy wydawało się, że koniec dnia będzie równie dobry jak jego początek, zaczęły się schody. Pojazd dziewczyn niestety nie dojechał do mety, zatrzymał się kiedy zostało zaledwie 25 kilometrów do celu. "Nie załamujemy się. Nie mamy zamiaru się poddać, pokażemy hart ducha podczas jutrzejszych zmagań" skomentowała Asia Kiecka. W ostatnim dniu wysokooktanowych zmagań kobiecy duet RMF4rt przejechał dwa OeSy po 65 km.


Szef zespołu Rafał Płuciennik nie krył optymizmu: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszej rundy Mistrzostw Polski. Jeszcze sporo rajdów do końca, sporo się może wydarzyć, natomiast jest to fantastyczny początek.”  Już niedługo znów będzie można zobaczyć Olę i Asię w rajdowych kombinezonach podczas zmagań Baja Carpathia 1-3 maja br. „Trzymajcie za nas kciuki. Obiecujemy dostarczyć Wam jeszcze większych emocji” zaprosiła wszystkich kibiców kierowca RMF4rt.

Samochody: 
Share

News

Biuro Zarządu Głównego PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 14 sierpnia 2020 r. (piątek)  Biuro Zarządu... więcej
Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk wracają do rywalizacji w Rajdowych Mistrzostwach Europy!
Po debiucie w lipcowym Rally di Roma Capitale załoga kierowców ORLEN Team wraca... więcej
53 kierowców zgłoszonych do 23 Grand Prix Sopot – Gdynia
Nowy podział aut na Grupy i Klasy wg. Performance Factor50 kierowców zgłosiło... więcej
Lider wirtualnych mistrzostw Polski Dominik Blajer na Hungaroringu zmierzy się z Gosią Rdest - 12 sierpnia o godz. 20
Poznań. W dwóch wyścigach na cyfrowym Salzburgringu Dominik Blajer z zespołu... więcej
Wyścig bolidów Formuły 1 w sercu Warszawy
W niedzielę o świcie w centrum Warszawy starły się dwa, całkowicie odmienne od... więcej
Wracają samochodowe wyścigi górskie
Sezon mistrzostw Polski w sportach motorowych powoli wraca do normy. Jako... więcej
Luty wygrywa w sierpniu – Marma 29. Rajd Rzeszowski dla mistrza Motul HRSMP
Po długim oczekiwaniu na powrót historycznej rywalizacji najwięcej powodów do... więcej
Jari Huttunen zwycięża w Rzeszowie
Od zwycięstwa w MARMA 29. Rajdzie Rzeszowskim rozpoczął Jari Huttunen (Hyundai... więcej
Grzegorz Grzyb lideruje w Rzeszowie
Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz (Skoda Fabia Rally 2 Evo) ... więcej

Strony

- Archiwum