Kobiety w rajdach terenowych

Przez trzy dni adrenalina opanowała bezdroża Drawska Pomorskiego podczas rajdu Carmont Baja Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski. Liczyła się nie tylko umiejętność kierowania, pilotowania, orientacji w terenie, ale i wytrzymałość oraz siła fizyczna. Są to z reguły domeny przypisane męskiej części globu. I w tych właśnie ekstremalnych warunkach w szranki z facetami, stanęły dwie drobne blondynki. Na co dzień twarde businesswoman, w świecie motoryzacji zawodniczki RMF 4RACING Team: Aleksandra Kujawa oraz Joanna Kiecka.

Historia motoryzacji od niemalże stu lat zapisała na swych kartach wspaniałe kobiece duety. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska jak Annie Hall w latach 50 pilotującą swoją siostrę Mary Newton, a później Sylvie Osterberg i Ewę Rosqvist , czy wreszcie Gretę Molander i Annie Soisbault. W Polsce też mamy się czym pochwalić. Jeszcze niedawno wszyscy kibice sportów motorowych ekscytowali się udziałem Martyny Wojciechowskiej w Rajdzie Dakar, a dzisiaj 3. pozycją w klasie D1 w 24-godzinnym wyścigu samochodowym w Dubaju Hanny Soboty.


Swoją historię, Aleksandra Kujawa jako kierowca i Joanna Kiecka jako pilot, rozpoczęły tworzyć podczas przejazdu wymagającej trasy Baja Drawsko 2015. Było to kilkaset kilometrów odcinków specjalnych, podczas, których nie obyło się bez momentów ciężkich i wyczerpujących. Ze wszystkich jednak trudności zawodniczki RMF 4RACING Team wyszły obronną ręką dojeżdżając do mety, a ostatecznie pomagając całej załodze objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej zespołów. 


Ola po pierwszym dniu opowiadała: „Wrażenia bardzo pozytywne, chociaż przed startem było dużo stresu, jak się okazało zupełnie niepotrzebnego. Najbliżsi już nie mogli słuchać moich obaw, że nie dam rady, że będzie ciężko. W momencie startu cały stres minął i jechało nam się z Asią bardzo dobrze.”


Kolejny dzień rajdu postawił przed zawodniczkami nie lada wyzwanie. Kiedy wydawało się, że koniec dnia będzie równie dobry jak jego początek, zaczęły się schody. Pojazd dziewczyn niestety nie dojechał do mety, zatrzymał się kiedy zostało zaledwie 25 kilometrów do celu. "Nie załamujemy się. Nie mamy zamiaru się poddać, pokażemy hart ducha podczas jutrzejszych zmagań" skomentowała Asia Kiecka. W ostatnim dniu wysokooktanowych zmagań kobiecy duet RMF4rt przejechał dwa OeSy po 65 km.


Szef zespołu Rafał Płuciennik nie krył optymizmu: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszej rundy Mistrzostw Polski. Jeszcze sporo rajdów do końca, sporo się może wydarzyć, natomiast jest to fantastyczny początek.”  Już niedługo znów będzie można zobaczyć Olę i Asię w rajdowych kombinezonach podczas zmagań Baja Carpathia 1-3 maja br. „Trzymajcie za nas kciuki. Obiecujemy dostarczyć Wam jeszcze większych emocji” zaprosiła wszystkich kibiców kierowca RMF4rt.

Samochody: 
Share

News

Wyjątkowe obchody stulecia Rajdu Polski na ulicy Karowej i podczas Festiwalu Samochodów Historycznych na Bemowie
Kultowe rajdówki w ramach Historycznego Kryterium ulicy Karowej oraz Festiwal... więcej
Oświadczenie Komitetu Organizacyjnego ORLEN 77. Rajdu Polski
Szanowni Pasjonaci rajdów, Drodzy Kibice,Jako Przewodniczący Komitetu... więcej
Podium na torze Paul Ricard
W ostatni weekend na torze Paul Ricard we francuskim Castellet odbyła się... więcej
Rajd Polski 1921 - 2021 Szybkość, pasja, emocje
Z okazji Jubileuszu 100-lecia Rajdu Polski został zrealizowany prawie... więcej
Aleksiej Łukjaniuk triumfatorem ORLEN 77. Rajdu Polski
(20.06.2021) Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Citroen C3 Rally2) powtórzył sukces z... więcej
Transmisja LIVE - Kryterium KAROWA - ORLEN 77. Rally Poland w Motowizji
Coś takiego zdarza się raz na sto lat! 77. ORLEN Rajd Polski zakończy się... więcej
ORLEN 77. Rajd Polski - Została już tylko Karowa
(20.06.2021) 17 sekund w zapasie mają Łukjaniuk i Arnautow (Citroen C3 Rally2)... więcej
W czołówce bez zmian – ORLEN 77. Rajd Polski po OS 10
(20.06.2021) Pierwsza pętla niedzielnego etapu ORLEN 77. Rajdu Polski... więcej
ORLEN 77. Rajd Polski - Łukjaniuk na czele po dramacie Griazina
(19.06.2021) Przez sześć pierwszych oesów ORLEN 77. Rajdu Polski Nikołaj... więcej

Strony

- Archiwum