Kisiel mistrzem Audi Sport TT Cup

Szósty w pierwszym wyścigu w Hockenheim, piąty w pucharowej stawce, Jan Kisiel zapewnił sobie końcowy sukces w Audi Sport TT Cup. Na jeden wyścig przed zakończeniem serii, 21-letni warszawianin uzyskał bezpieczną przewagę 28 punktów nad Nicolajem Møller Madsenem. Zwycięstwo przypadło gościnnie startującemu René Rastowi, a po 25 punktów w pucharze sięgnął Jonas Lappalainen. Gosia Rdest widniała w dziewiątce, ale ostatecznie osiągnęła metę jako piętnasta. Awansowała po wykluczeniu Hezemansa i jest obecnie najwyżej sklasyfikowaną kobietą w Audi Sport TT Cup.

Marco Bonanomi nie ruszył na okrążenie rozgrzewkowe i startował z depo. Dominik Peitz zostawił za sobą posiadacza pole position, Joonasa Lappalainena. Shaun Thong, czwarty przed Kisielem, wykonał obrót na pierwszym zakręcie. Patrick Simon również zaliczył piruet. Redaktor naczelny Autosprintu, Alberto Sabbatini zawirował na zakręcie 2.

Mikaela Åhlin-Kottulinsky dostała się w kleszcze pomiędzy Audi Amwega i Masona, parkując na poboczu ze złamanym zawieszeniem. Thong przeżył kolejny moment. Josh Caygill przejechał przez żwir na Sudkurve. Pojawił się Safety Car. Jan Kisiel był szósty - za Lappalainenem, Peitzem, Rastem, Møller Madsenem i Lindholmem.

Po czterech okrążeniach wznowiono ściganie. Rast tasował się z Peitzem i w końcu przejął P2 na Spitzkehre. Kisiel wyprzedził Lindholma. Møller Madsen awansował na P3. Loris Hezemans otrzymał drive through za złe ustawienie samochodu na polach startowych. Do mety nie wykonał kary i został wykluczony.

W trakcie 6 okrążenia Dennis Marschall zepchnął Jana Kisiela na P6. Emil Lindholm zaliczył żwir i znalazł się na 11 pozycji. Alberto Sabbatini ponownie wylądował poza torem.

Kisiel zrewanżował się Marschallowi wracając do piątki (8). Lindholm jeszcze raz przejechał przez żwir. Jeffrey Kruger ostro walczył z Marschallem. René Rast skutecznie zaatakował prowadzącego Joonasa Lappalainena podczas 9 przejazdu Spitzkehre. Jan Kisiela atakował Peitza, ale w końcu oddał piąte miejsce Marschallowi (11).

W końcowym wyścigu Audi Sport TT Cup na HockenheimringuPo ostrej walce do ostatniego okrążenia, Jan Kisiel zajął czwarte, Gosia Rdest - dziewiąte miejsce. Podobnie jak w sobotę, zwycięstwo przypadło Gościowi, tym razem Marco Bonanomiemu. W pucharowej stawce polska dwójka widnieje na trzeciej i ósmej pozycji. Jan Kisiel został mistrzem pierwszej edycji pucharu. Gosia Rdest jest najwyżej sklasyfikowaną kobietą.

Z powodu porannej mgły, wyścig został przełożony z godziny 9.50 na 13.15. René Rast wygrał start i prowadził przez cztery okrążenia, po czym zjechał na drive through. Karę nałożono za złe ustawienie samochodu na polach startowych. Nowym liderem został Marco Bonanomi, który wyprzedził Joonasa Lappalainena podczas czwartego przejazdu Spitzkehre. Kandydat na wicemistrza, Dennis Marschall został obrócony przez Emila Lindholma i uderzył w barierę na pierwszym okrążeniu.

Jan Kisiel utrzymywał się w trójce. Gosia Rdest, trzynasta po starcie, na 8 okrążeniu widniała już w top 10. Mikaela Åhlin-Kottulinsky dopingowana przez swojego chłopaka Maxa Verstappena, zajmowała szóste miejsce, ale Audi Szwedki uległo uszkodzeniu po kontakcie z Peitzem i Hezemansem. Po 7 kółkach Mikaela wycofała się z wyścigu.

Bonanomi i Lappalainen tasowali się na czele, podobnie jak Jan Kisiel i Nicolaj Møller Madsen na trzeciej pozycji. Møller Madsen wyprzedził Lappalainena, Levin Amweg - Kisiela (10). Gosia Rdest wspięła się na 9 miejsce. Møller Madsen atakował prowadzącego Bonanomiego i w efekcie stracił drugą lokatę na czecz Lappalainena (11). Na ostatnim okrążeniu Jan Kisiel zostawił za sobą Amwega. Gosia Rdest i Jeffrey Kruger obronili się przez atakami René Rasta.

- Jestem ogromnie szczęśliwy ze zdobytego tytułu - mówi Jan Kisiel. - Spełniło się moje marzenie, do którego długo się przygotowywałem i uparcie o niego walczyłem. Podczas ostatniego weekendu realizowaliśmy nasze założenia. Nie planowałem szaleńczej jazdy aby nie ryzykować jakiegokolwiek błędu. Udało się tego uniknąć, dzięki czemu spokojna jazda zapewniła mi tytuł mistrza.

WYŚCIG 2 (12 okrążeń)
1. Marco Bonanomi (I) 22.24,118 (1. Gość)
2. Joonas Lappalainen (FIN) +0,751
3. Nicolaj Møller Madsen (DK) +1,205
4. Jan Kisiel (PL) +1,867
5. Levin Amweg (CH) +2,234
6. Dominik Peitz (D) +3,281
7. Alexis van de Poele (B) +3,664
8. Loris Hezemans (NL) +3,990
9. Gosia Rdest (PL) +7,858
10. Jeffrey Kruger (ZA) +8,171 (2. Gość)
11. René Rast (D) +8,267 (3. Gość)
12. Shaun Thong (CHN) +9,968
13. Kaan Önder (TR) +12,123
14. Emil Lindholm (FIN) +13,385
15. Patrick Simon (D) +21,958 (4. Gość)
16. Dennis Marschall (D) +23,179
17. Aaron Mason (GB) +26,937 (5. Gość)
18. Jon Olsson (S) +30,926 (6. Gość)
19. Alberto Sabbatini (I) +1.23,117 (7. Gość)
20. Reiner Kuhn (D) -2 okr. (8. Gość)

KOŃCOWA PUNKTACJA AUDI SPORT TT CUP
1. Kisiel 231, 2. Møller Madsen 206, 3. Marschall 186,5, 4. Lappalainen 157,5, 5. Lindholm 115, 6. Thong 106, 7. Hezemans 105,5, 8. Peitz 105,5, 9. Hofbauer 105,5, 10. Caygill 103, 11. van de Poele 100,5, 12. Rdest 90,5.

Samochody: 
Share

News

Wyścigowa dominacja Szymona Łukaszczyka - 17. Wyścig Górski PRZĄDKI – VALVOLINE
6. Runda Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski rozgrywana w niedzielę 20.09... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak wygrywają Rajd Turcji! Najlepszy wynik w dotychczasowej historii startów!
Fantastyczny triumf duetu LOTOS Rally Team, Kajetan Kajetanowicz i Maciej... więcej
Sobota dla Łukaszczyka, nowy rekord trasy - 17. Wyścig Górski PRZĄDKI - VALVOLINE
Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) zbliża się do tytułu Mistrza... więcej
Drugie starcie z Poligonem Drawskim wyłoni mistrzów
Za zawodnikami dwa pierwsze rajdy sezonu – Baja Szczecinek i... więcej
Po pierwszym etapie rajdu Turcji, Kajetanowicz i Szczepaniak wiceliderami!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak w świetnym stylu zakończyli piątkowe... więcej
Blisko 130 zgłoszeń do wrześniowych rund WSMP. Walka o tytuły nabiera rozpędu
Podczas wrześniowych rund Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski sezon... więcej
Finał sezonu GSMP w Korczynie
W najbliższy weekend (18 – 20.09), na liczącej 4540 m trasie Korczyna... więcej
Rallycross w Słomczynie w trzech aktach, odsłona druga.
Blisko setka zawodników zameldowała się na po raz drugi w tym sezonie na... więcej

Strony

- Archiwum